Forum

Firewall / VPN ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Firewall / VPN önerisi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
366 Görüntüleme
(@emrahburak)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar belki çok sıkça sorulan bir soru, fakat forumu taradığımda çok eski tarihli konuları bulabiliyorum.

Güncel olarak,  Bana firewall ve farklı şehirleri merkeze bağlayabileceğim konfigürasyonu rahat şimdilik adsl üzerinden daha sonra

şubelerde adsl merkezde fiber yada metro eth. destekleyecek, mobil cihazlarında merkeze bağlanabileceği VPN desteği barındıran.

Ürün önerileriniz varmıdır ?

Hem şube merkez için site to site hemde remote acces vpn olan tipte.

Yazılar genelde fortigate, juniper, checkpoint, watchguard, draytek üzerine gitmekte. 

Önerilerinize göre o markanın cihazlarını incelemek istiyorum.

Çok okuyanmı ? yaşayanmı ?sorusuna. Yaşayan cevabına inandığım için buradan sormak istedim.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 02/02/2014 18:46

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar belki çok sıkça sorulan bir soru, fakat forumu taradığımda çok eski tarihli konuları bulabiliyorum.

Güncel olarak,  Bana firewall ve farklı şehirleri merkeze bağlayabileceğim konfigürasyonu rahat şimdilik adsl üzerinden daha sonra

şubelerde adsl merkezde fiber yada metro eth. destekleyecek, mobil cihazlarında merkeze bağlanabileceği VPN desteği barındıran.

Ürün önerileriniz varmıdır ?

Hem şube merkez için site to site hemde remote acces vpn olan tipte.

Yazılar genelde fortigate, juniper, checkpoint, watchguard, draytek üzerine gitmekte. 

Önerilerinize göre o markanın cihazlarını incelemek istiyorum.

Çok okuyanmı ? yaşayanmı ?sorusuna. Yaşayan cevabına inandığım için buradan sormak istedim.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Merhaba, ben hali hazırda DrayTek firmasında çalışıyorum bugüne kadar alıp sorun yaşıyorum beğenmedim diyen olmadı bahsettiğiniz konuların hepsinde DrayTek size hizmet edebilir ama bu arada cihaz seçim sorunu var buda satış öncesi danışmanlık demek. Kaç adet şubeniz var kaç kişi mobil bağlanacak ne tür bir bağlantı istiyorsunuz birden fazla hat alıp birisini VPN diğerini internete atayacakmısınız. Şu be sayısı 20 üzerinde ise merkezi yönetim isteyecek misiniz.

Verdiğini verilerle cihaz belirlemek çok basit ama asıl ihtiyaçların tam belirlenmesi lazım, asıl ihtiyaçlar belirlendiğinde sistemi dizayn etmek çok kolay olacaktır.

Gönderildi : 02/02/2014 19:05

(@emrahburak)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merkezde 50 internet çıkışı olan cihaz var.

şimdilik 2 şube (depo) ortalama şubelrede 5 cihaz ( el teminalleri dahil)

ileride 5 e çıkabilir.

Özellikle şube deposundaki el terminalinin merkez deki veritabanına bilgi okuyup yazması önemli. Ayrıca pc ler merkezdeki pc ye iç network teki gibi remote desktop yapabilecek durumda olmalı.

Gönderildi : 02/02/2014 19:39

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocam Bsit ve kolay bir yapı,

Merkeze ki ADSL hattı alın ve bir adet DrayTek 2860n şubelerinizde DrayTek 2710 alın.

DrayTek 2860 cihazı hem VPN hemde AP cihazları için merkezi yönetim destekliyor local Ap ve uzak DrayTekleri bu cihazdan yönetebilirsiniz ayrıca şube sayınız 32 adetede çıkana kadar de yapınızı destekler. Merkezi Ap cihazlarını değiştirir misiniz bilmiyorum ama değiştirireniz AP800 tavsiye ederim.

Toplm maliyetinizde bin dolardan düşük olur 🙂

Gönderildi : 02/02/2014 19:49

Paylaş: