Forum

Ağ üzerinden v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağ üzerinden veri aktarımında tuhaf durum

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@oguzhanisik)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Server 2012 yüklü olan ibm x3650 M4 sunucu, sunucunun 3 ethernetinin bağlı olduğu cisco layer3 bir gigabit switch, ciscodan beslenen 5 portlu tplink gigabit switch, ve 1gb bağlantı gösteren laptopum var.

Laptoptan servere 1gb tek parçalık bir dosya kopyalamaya çalıştığımda aşağıdaki tuhaflıkla karşılaştım. Laptopta yüklü olan teracopy 7-8mb/sn ile kopyaladığını söylüyor. sunucuya uzaktan bağlandığımda ağ kullanımı 60-80mb arası gidip geliyor. benden başka veri aktarımı yapan yok. kopyalama işlemini durdurduğumda ağ kullanımı 3 ethernettede 1mb/snnin altına düşüyor. ama dosya gerçekte 7-8 mb ile kopyalanıyor. bu kısa bir süredir böyle. yaklaşık 1 ay önceye kadar 60 70mb hızları görüyordum veriaktarımında. Thin client a geçeceğiz yakın zamanda. bu yavaşlık canımı sıkıyor.

Bu problem neyden kaynaklanabilir yardımcı olursanız sevinirim

Not: resimde görünen görev yöneticisi Sunucuya aittir, Teracopy laptopa aittir. 

Gönderildi : 13/01/2014 19:22

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Server 2012 yüklü olan ibm x3650 M4 sunucu, sunucunun 3 ethernetinin bağlı olduğu cisco layer3 bir gigabit switch, ciscodan beslenen 5 portlu tplink gigabit switch, ve 1gb bağlantı gösteren laptopum var.

Laptoptan servere 1gb tek parçalık bir dosya kopyalamaya çalıştığımda aşağıdaki tuhaflıkla karşılaştım. Laptopta yüklü olan teracopy 7-8mb/sn ile kopyaladığını söylüyor. sunucuya uzaktan bağlandığımda ağ kullanımı 60-80mb arası gidip geliyor. benden başka veri aktarımı yapan yok. kopyalama işlemini durdurduğumda ağ kullanımı 3 ethernettede 1mb/snnin altına düşüyor. ama dosya gerçekte 7-8 mb ile kopyalanıyor. bu kısa bir süredir böyle. yaklaşık 1 ay önceye kadar 60 70mb hızları görüyordum veriaktarımında. Thin client a geçeceğiz yakın zamanda. bu yavaşlık canımı sıkıyor.

Bu problem neyden kaynaklanabilir yardımcı olursanız sevinirim

Not: resimde görünen görev yöneticisi Sunucuya aittir, Teracopy laptopa aittir. 

Sunucuda link agregation yada port trunking yapınız yoksa kaç etherneti aynı switch ağına taktığınız fark etmez sonuçta sadece birisini kullanacaktır. Sunucuda o dataların nereden geldiğini anlamak için wireshark gibi bir program kurun ve bağlantıları kontrol edin bakalım kim data basıyor.

Data gönderen göndermesi gerektiği için gönderiyorsa o zaman sunucuda link agregatin yada port trunking yapmanın yollarını arayın...

Gönderildi : 14/01/2014 05:03

(@oguzhanisik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Wireshark kurdum fakat neleri takip etmem gerektiğini çözemedim. Bu arada aynı 5li switche baglı oldugum kullanıcı  aynı model laptop ile 70mb ile veri aktarımı yapabiliyor. dolayısıyla problem benim bilgisayarımda sanırım. kabloyu da test ettim diğer laptopta sorun yok. 

wireshark'ı kendi bilgisayarıma kurdum. çok fazla paket var. neleri takip etmem gerekiyor filtrelemem gerekiyor anlamadım açıkçası. yardımcı olabilir misiniz lütfen. 

Gönderildi : 14/01/2014 16:57

(@ertanerbek)
Famed Member

Wireshark kurdum fakat neleri takip etmem gerektiğini çözemedim. Bu arada aynı 5li switche baglı oldugum kullanıcı  aynı model laptop ile 70mb ile veri aktarımı yapabiliyor. dolayısıyla problem benim bilgisayarımda sanırım. kabloyu da test ettim diğer laptopta sorun yok. 

wireshark'ı kendi bilgisayarıma kurdum. çok fazla paket var. neleri takip etmem gerekiyor filtrelemem gerekiyor anlamadım açıkçası. yardımcı olabilir misiniz lütfen. 

Aynı switch üzerinde sadece siz sorun yaşıyorsanız sizin PC deki ethernet sürücüsüne bir bakın windows günceleme ile gelen bir sürücü kullanıyorsanız firmanın orjinal sürücüsünü kullanın. Bu sorunu birkaç kez yaşadık.

Gönderildi : 14/01/2014 20:56

(@oguzhanisik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ethernet sürücüsünün driverini Jmikronun kendi sitesinden indirip güncelledim fakat problem halen devam etmekte.

Bağlantım 1Gb/sn olarak görünüyor yerel ağ bağlantısı durumundaydı güncelleme sonrasında da değişiklik olmadı burada doğal olarak.

Başka neden kaynaklanabilir aceba? 

Gönderildi : 15/01/2014 12:36

(@ertanerbek)
Famed Member

Ethernet sürücüsünün driverini Jmikronun kendi sitesinden indirip güncelledim fakat problem halen devam etmekte.

Bağlantım 1Gb/sn olarak görünüyor yerel ağ bağlantısı durumundaydı güncelleme sonrasında da değişiklik olmadı burada doğal olarak.

Başka neden kaynaklanabilir aceba? 

Sunucu üzerinde wireshark programını açın sonra  expression bölümüne ip.addr == kendi pcnzin ip adresini yazın ve bir mb bir dosya aktarın. Sonra paketi buraya upload edin lütfen bakalım sizle ne sorunu var cihazın.

Gönderildi : 15/01/2014 12:44

Paylaş: