Forum

Alt yapımızı değişt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Alt yapımızı değiştirdik biraz yardıma ihtiyacım var (Hp ve Cisco)

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
598 Görüntüleme
(@YukaBalaban)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kısa bir zaman önce şirketimizde Network Alt yapımızı değiştirdik, anlaştığımız şahıs herşeyi çalışır teslim etti ve gitti, ancak cihazlarda herhangi bir ayarlama yapmadı (Basit ayarlar hariç), 5 Tane Hp switch (1 tane 1910 JE007A ve 4 tane 1910 JE006A) ve 5 tane Cisco AP (WAP300N) bu cihazlar yeni ayrıca Eski kullandığımız Modem Draytek Vigor2820Vn ve Turksat uydu Modem DOCSİS 3.0 var aktif ve kullanıyoruz (ADSL ve KABLO NET KULLANIYORUZ Load balance ile), bu cihazlar arasında uyumluluk adına hiç bir ayar yapılmadı, Ana Switch olarak JE007A yı kullanıyoruz bütün switch ve AP çıkşları bunun üzerinden Yıldız Topoloji kurmaya çalıştık, Network de bir sıkıntı yaşamasak da internette sıkıntılarımız var yavaşlama gibi, yapmamı önereceğiniz bir şeyler var mı? şirketimizde 100e yakın cihaz kullanılmaktadır, (bilgisayar, cep telefonu, tablet, el terminali, yazıcı, Bilgisayarlı işleme tezgahı, NAS, Serverlar, IP santral (Voip özelliğini kullanmıyoruz) Kamera gibi)

Her kullanıcıya belli bir indirme hızı atamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ve min  kac KB yeterli olur ?

HP cihazlar arası bir ayar yapmam gerekir mi?

Bazı kullanıcıların internete çıkmasını istemiyorum sadece mail alıp göndermelerini istiyorum, bunun için Port engellemelerini nereden yapabilirim, bunun için kişinin ip sinin sabit olmasımı gerekir yoksa Switchte ki hangi portu kullanıyorsa onun üzerinden mi yapılmalı? ve nasıl.

istanbul ofisimizden uzak masa üstü kullanarak serverlarımıza erişiyorlar, ve yavaş olduklarını her fırsatta dillendiriyorlar bunun için ne yapabilirim.

Şimdilik bu kadar 🙂

Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂 

Gönderildi : 08/01/2014 15:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

kullanıcılara bant genişliği atama konusunda Allot çok iyi, onu araştırabilirsiniz.

http://vprof-it.com/urunler/network-urunleri/allot

Gönderildi : 09/01/2014 01:34

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Hayırlı olsun yatırımınız IT dünyasında heyecan verici bir duygu olsa gerek yeni cihazlar ve sistemler ile tanışmak, avuçlarınızı okşuyorsunuzdur..! 🙂

Fakat Firewall göremedim bu kadar cihazın içinde. İnternet kısıtlamaları 5651 log gibi birçok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Watchguard  öneririm. Port bazında kullanıcıları kısıtlaman içn bir vlan yapısı oluştur, network kablolaman adresli ise bir harita çıkart ve kullanmadığın portları down edebilirsin swicth üzerinden.

Kolaylıklar dilerim. 

Gönderildi : 10/01/2014 01:02

(@YukaBalaban)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

ilginize teşekkür ederim anladığım kadarı ile bir Firewall olmadan istediklerimi yapamıycam 🙁 yeni cihazlar ile oynamak eğlenceli tabi 🙂 bu konuda yeniyim yani asıl görevim değil ama elimden geldiğimce yapmaya çalışıyorum (Yardımcı olmak maksatı ile) yani uzmanlık alanım da değil, Hp cihazlar için Vlan nasıl oluşturabilirim bunu anlatan bir döküman var mıdır? ayrıca harita çıkarabileceğim bir program var mıdır yoksa tek tek gezip test mi yapmam lazım?

ilginize teşekkür ederim. 

Gönderildi : 10/01/2014 18:15

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhaba 

ilginize teşekkür ederim anladığım kadarı ile bir Firewall olmadan istediklerimi yapamıycam 🙁 yeni cihazlar ile oynamak eğlenceli tabi 🙂 bu konuda yeniyim yani asıl görevim değil ama elimden geldiğimce yapmaya çalışıyorum (Yardımcı olmak maksatı ile) yani uzmanlık alanım da değil, Hp cihazlar için Vlan nasıl oluşturabilirim bunu anlatan bir döküman var mıdır? ayrıca harita çıkarabileceğim bir program var mıdır yoksa tek tek gezip test mi yapmam lazım?

Sanırım şirkette IT olarak çalışmıyorsunuz. Aslında herkesin içinde yatan bir IT olma isteği ve heyecanı var 🙂  Bu işe gerçekten gönül verdiyseniz balıklama atlayın bu işin içine bi yerden başlayın. İnanın bu bahsettiğiniz konular ciddi uzmanlık bilgisi isteyen hususlar tavsiyem uzman birinden birebir yardım almanız çok faydalı olucaktır. Tabi bizde dilimiz döndüğünce yardımcı olabiliriz.

Sevgiyle kalın başarılar dilerim!!! 

Gönderildi : 11/01/2014 01:55

(@YukaBalaban)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanırım şirkette IT olarak çalışmıyorsunuz. Aslında herkesin içinde yatan bir IT olma isteği ve heyecanı var 🙂  Bu işe gerçekten gönül verdiyseniz balıklama atlayın bu işin içine bi yerden başlayın. İnanın bu bahsettiğiniz konular ciddi uzmanlık bilgisi isteyen hususlar tavsiyem uzman birinden birebir yardım almanız çok faydalı olucaktır. Tabi bizde dilimiz döndüğünce yardımcı olabiliriz.

Sevgiyle kalın başarılar dilerim!!! 

Evet haklısınız asıl Görevim IT değil, ama gittikçe üzerime kalıyor, bu zamana kadar IT gerektirecek bir iş olmadığı için firma için bir uzman barındırılmamış, benim de az biraz bilgimden dolayı insanlara yardım etmekten işler büyüdü bu yüzden asli görevimi yapamaz oldum, amacım sistemi bir düzene oturtup sorunları minimum'a indirmek ve böylece asli görevimi tam anlamıyla yerine getirmek istiyorum, her türlü yardıma muhtacım 🙂 çevremdu uzman birileri maalesef ki yok.

HP switchler için configuration guide buldum;  http://h20628.www2.hp.com/km-ext/kmcsdirect/emr_na-c03941555-2.pdf

buradan karıştırıcam biraz.

Birde loglama için bu yapıyı kurmayı düşünüyorum tabi becerebilirsem 🙂

http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2013/04/28/pfsense-5651-yasas-na-uygun-loglama-mod-l-kurulumu-ve-mzalanmas.aspx

Gönderildi : 11/01/2014 12:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hayırlı olsun yatırımınız IT dünyasında heyecan verici bir duygu olsa gerek yeni cihazlar ve sistemler ile tanışmak, avuçlarınızı okşuyorsunuzdur..! 🙂

Fakat Firewall göremedim bu kadar cihazın içinde. İnternet kısıtlamaları 5651 log gibi birçok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Watchguard  öneririm. Port bazında kullanıcıları kısıtlaman içn bir vlan yapısı oluştur, network kablolaman adresli ise bir harita çıkart ve kullanmadığın portları down edebilirsin swicth üzerinden.

Kolaylıklar dilerim. 

DrayTek in giriş seviyesi ev kullanıcıları için olan modemlerinde bile SPI firewall vardır ve bahsettiğiniz diğer tüm markalardan daha iyi log üretir kaldı ki DrayTek 2820 🙂

Gönderildi : 14/01/2014 04:21

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba 

DrayTek tarafı için Simet ile görüşün yapılandırmaya baksınlar.

Gönderildi : 14/01/2014 04:22

(@YukaBalaban)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

DrayTek tarafı için Simet ile görüşün yapılandırmaya baksınlar.

İlginize teşekür ederim, müsait olduğum bir zaman görüşeceğim, uzaktan destek veriyorlardır umarım. 🙂 

Gönderildi : 21/01/2014 14:33

Paylaş: