Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çözülemeyen İnternet Bağlantı Sorunu

18 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
961 Görüntüleme
(@KaanTurk)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Değerli arkadaşlarım merhaba;

Mevcut yapımız şu şekildedir.

Metro Ethernet 10 Mbps

Türk Telekom Switch

Cisco EA 2700 router

HP 1410 24G J9561A  Switch

Ortalama 30 kullanıcı 

Problemimiz şu şekilde;

Aynı anda  10 PC'yi internete bağlayıp ping -t www.google.com komutu veriyorum. PC'ler farklı aralıklarla (aynı anda değil) düzenli olarak request timed out hatası veriyorlar. 

Eldeki veriler;

1. Sisteme sadece 1 PC bağlı ise internet kopmuyor.

2. Sisteme çok kullanıcı bağlı ise A bilgisayarında kesilme olurken B bilgisayarı bağlanmaya devam ediyor. Ama bir süre sonra B bilgisayarında da kopma oluyor. Tabi o anda A Bilgisayarı bağlı oluyor.

Çözüm önerileri;

a) Router yetersiz (Cisco 30 kullanıcı için EA 2700 yeterli diyor.), (Aynı router'ı 8 kullanıcılı bir yerde daha kullanıyoruz aynı sorun orada da var)

b) Switch yetersiz (Farklı switchler denedik)

c )Firewall cihazı kullanılması gerekir. 

d) Altyapı hatalı 

Yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 07/01/2014 16:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ortamdaki network cihazlarınızda bir ip çalışması durumu söz konusu olabilir mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2014 17:03

(@KaanTurk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ortamdaki network cihazlarınızda bir ip çalışması durumu söz konusu olabilir mi?

Açıkcası IP çakışması sorununa rastlamadım.  

Gönderildi : 07/01/2014 17:14

(@www-rizasahan-com)
_

Ortamda bulunan network cihazlarını tek tek pasifize edip gözlem yaparak sonrasında duruma göre açarak belki bir çözüm üretebilirsiniz. Tabi burada sorunun uç noktasında yer alan fiber bağlantınızın netliğinden emin olmalısınız ki sorunu içeride arayasınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2014 17:18

(@KaanTurk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ortamda bulunan network cihazlarını tek tek pasifize edip gözlem yaparak sonrasında duruma göre açarak belki bir çözüm üretebilirsiniz. Tabi burada sorunun uç noktasında yer alan fiber bağlantınızın netliğinden emin olmalısınız ki sorunu içeride arayasınız.

Bu aşamadayız şuan. Bu arada ortamda bulunan accesspointlere statik IP vermedik bu durum IP çakışması oluşturabilir mi? 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 07/01/2014 17:25

(@www-rizasahan-com)
_

ip çakışması genelde otomatik alan cihazlardan değilde manuel olarak verilen ve iyi takip edilmeyen ortamlarda olabilir. Dhcp servisleri genelde stabil çalışıyor ara sıra çakışma olmasıda muhtemel tabi ama pek mümkün değil.

Gönderildi : 07/01/2014 17:29

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Google değil de örneğin 208.67.222.222 adresine ping başlatıp deneyebilir misiniz?

Google'a ping atarken böyle sorunlar oluyor bazen. Daha önce google'a ping atarken sürekli paket kayıpları olduğunu gözlemlediğim için, sorun sizden kaynaklanmıyor olabilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 07/01/2014 18:16

(@KaanTurk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Google değil de örneğin 208.67.222.222 adresine ping başlatıp deneyebilir misiniz?

Google'a ping atarken böyle sorunlar oluyor bazen. Daha önce google'a ping atarken sürekli paket kayıpları olduğunu gözlemlediğim için, sorun sizden kaynaklanmıyor olabilir.

Kolay gelsin.

Bu ping testini sık internet kesilmeleri nedeniyle başlattım. Request timed out sırasında diğer sitelerede erişim yapılamıyor.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 07/01/2014 18:29

(@Celaldorak)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba;

Cisco router üzerinden ping testi yaptığınızda ping paketleriniz de kayıp meydana geliyor mu?

Gönderildi : 07/01/2014 19:16

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhaba, 

Cisco Router cihazınızı aşağıdaki linkten firmware güncellemesi yapın.

http://support.linksys.com/en-eu/support/routers/EA2700

Gönderildi : 08/01/2014 13:46

(@YukaBalaban)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Alt yapımızı değiştirmeden önce benzer sorunlar ile biz de karşılaşıyorduk, ilk tespitimiz, aynı adı taşıyan bilgisayarlardı (Aynı Programı kullanan ve farklı zamanlarda alınan bilgisayarların adı programdan geliyormuş), isimlerini değiştirince networkde ciddi bir farklılık oluştu (iyi yönde), tepkime süresi ve hız artışı sağlandı, daha sonra cihazların Firmware lerini güncelledik access pointler sürekli kopuyordu güncelleme sayesinde onlar da düzeldi, farklı sebeblerden dolayı tabi sistemi komple yeniledik 🙂

Gönderildi : 08/01/2014 15:40

(@KaanTurk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Cisco router üzerinden ping testi yaptığınızda ping paketleriniz de kayıp meydana geliyor mu?

Bunu deneme şansım oldu kayıp göremedim.

teşekkürler. 

Gönderildi : 08/01/2014 15:45

(@KaanTurk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Cisco Router cihazınızı aşağıdaki linkten firmware güncellemesi yapın.

http://support.linksys.com/en-eu/support/routers/EA2700

teşekkürler bunu deneyeceğim.. 

Gönderildi : 08/01/2014 15:50

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Cisco Size O Router yeter demiş ama sizin kullanıcıların her biri sn/mbps kullanıyor bu Baz almak lazım yapıda netsis v.b yazılım var mı Birde Temin edebilirseniz Daha üst model bir Router Denerseniz daha iyi

Gönderildi : 10/01/2014 14:43

(@emircankurtkan)
Gönderiler: 63
Trusted Member

İnternete çıkmadan önceki son Ip'nize ping testi başlattığınızda bu problemi yaşıyormusunuz ?
Eğer yaşıyorsanız bir önceki Ip adresini test ederek bu teste devam ediniz ve sorunlu aralığı tespit ediniz.
Ardından işlem yapması daha kolay olacaktır.

Bunun yanı sıra networkte bulunan bilgisayarların isimleri, SID'leri aynı olmamalı. Eğer aynıysa bu problem yaşanabilir. Buna dikkat ediniz.

Tüm makineleri clone aldıysanız sysprep çalıştırdınız mı ? 

Gönderildi : 13/01/2014 12:04

(@KaanTurk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cisco Size O Router yeter demiş ama sizin kullanıcıların her biri sn/mbps kullanıyor bu Baz almak lazım yapıda netsis v.b yazılım var mı Birde Temin edebilirseniz Daha üst model bir Router Denerseniz daha iyi

Teşekkür ederim saygılarımla. 

Gönderildi : 13/01/2014 14:26

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hangi modelini aldığını fatk etmez yine aynı sorunla karşılaşacaksınız, sonuçta  sorun router cihazının bu kapasiteyi kaldıramaması değil bu bağlantıyı yönetememesinden kaynaklanıyor, cisco iyi roter cihazları üretir ama gw leri pekde öyle sanıldığı gibi iyi değil. Yapı için bant genişliği önetimi yapabilen bir cihaz alın marka olarak benim tmsil ettiğim DrayTek router cihazlarında bakabilirsiniz farklı markalara da. Ama sorun cihazın o bant genişliğini yada kullanıcı sayısını kaldıramaması değil o bant genişliğini ve kullanıcıları yönetememesi.

Switch tarafı içinde düzğün storm kontrol yapabilen loop detection desteği olan dhcp snooping yapan bir cihaz alın.

Ayrıca ping testini yanlış yapıyorsunuz google isimine direk ping atarsanız bir dns sunucu limitine takılabilirsiniz iki web siteleri pek öyle pinge cevap vermeyi sevmezler o nedenle pin testleri için 195.175.39.39, 195.175.39.40, 8.8.8.8 yada 8.8.4.4 gibi dns sunucu adreslerini kullanının ve buralarda sorun olup olmadığına bakın.

Gönderildi : 14/01/2014 04:55

(@KaanTurk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hangi modelini aldığını fatk etmez yine aynı sorunla karşılaşacaksınız, sonuçta  sorun router cihazının bu kapasiteyi kaldıramaması değil bu bağlantıyı yönetememesinden kaynaklanıyor, cisco iyi roter cihazları üretir ama gw leri pekde öyle sanıldığı gibi iyi değil. Yapı için bant genişliği önetimi yapabilen bir cihaz alın marka olarak benim tmsil ettiğim DrayTek router cihazlarında bakabilirsiniz farklı markalara da. Ama sorun cihazın o bant genişliğini yada kullanıcı sayısını kaldıramaması değil o bant genişliğini ve kullanıcıları yönetememesi.

Switch tarafı içinde düzğün storm kontrol yapabilen loop detection desteği olan dhcp snooping yapan bir cihaz alın.

Ayrıca ping testini yanlış yapıyorsunuz google isimine direk ping atarsanız bir dns sunucu limitine takılabilirsiniz iki web siteleri pek öyle pinge cevap vermeyi sevmezler o nedenle pin testleri için 195.175.39.39, 195.175.39.40, 8.8.8.8 yada 8.8.4.4 gibi dns sunucu adreslerini kullanının ve buralarda sorun olup olmadığına bakın.

teşekkür ederim saygılarımla. 

Gönderildi : 15/01/2014 14:28

Paylaş: