Forum

Sirket icin ag yapi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sirket icin ag yapisi

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
469 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Elimizde 1 adet

Intel Xeon E3-1220 / 8GB ram / 1TB hdd / 1TB raid 0+1 olan makine yaptigimiz HP Proliant ML 110 G7 makine var. Agimizda ise 10 pc var. Hepsi tek modem uzerinden gelen cat5e kablo ile birlesen TP-Link switch-den cikan cat5e kablolarla bagli. Server dahil. Hepsi bir birini goruyor. 192.168.1.2-den 1.11-e kadar. 1.12-de serverimiz. Sizce ip-lendirme dogru mu? Modemin ip-si 1.1. Ip-leri 6-gunluk olarak modem dhcp-sinden aliyorum ve klientlere statik olarak yazdim. Bu yapi sizce dogrumu? Her sey iyi hos calisiyor. Database-i serverin radili diskine save yapilan bir ortak satis programimiz var. Hangi kullanici ne yapiyorsa hepsi server-da kayit ediliyor database-e. Program Acess database kullaniyor. Database yedegi Novastor Backup Business Essentials yazilimiyla saatbasi olmak suretiyle external 1 TB hdd-ye kopyalaniyor. Kopyalama islemi soyle yeni bir seyelr eklendiyse hdd-den eski .mdb dosyasi silinip yensii yaziliyor. Yani HDD sismiyor. Simdi clientleri Servere-e AD kurup tek ortamdan yonetmek istiyorum. DNS ve DHCP serveri-da Server makinama kurup ordan yonetmek log tutmak istiyorum. Sonra Fileserver ile yine ayni makinede kullanicilari nidger dokumanlarini sakalyip TMG ve Group Policy ile ise kisitlamak istiyorum. Asil sorun ise sudur. 10-49 kullanicisi olan bir sirket icin nasil bir network yapisi, nasil gucte bir server ve hangi servis ve prgramalri onerirsisiniz?

Gönderildi : 08/12/2013 18:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Sorunuzu biraz anlaşılır olarak yazarsanız iyi olur soru anlaşılır ama okunması zor.

İp yapılandırması sizin tercihinize kalmış herkes kendine bir sistematik kurar ve onunla ilerler. Sizde kurmuşsunuz ve aralarında iletişim olduğu için sıkıntı yok.

10-50 arası yapıdaki networkün yükü önemli. SAdece nete çıkan kullanıcılarda olabilir kamera izleyen kaydeden yapıda olabilir bu yapıya bağlı. Genelde şirketlerde yönetilebilir switch, gigabit network ve cat6 kombinasyonu kullanılır. Tabi bu tamamen network ortamının planlanıp bu planın hayata geçirilmesi ile ilgilidir.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/12/2013 00:44

(@ErdoganTumen)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Elimizde 1 adet

Intel Xeon E3-1220 / 8GB ram / 1TB hdd / 1TB raid 0+1 olan makine yaptigimiz HP Proliant ML 110 G7 makine var. Agimizda ise 10 pc var. Hepsi tek modem uzerinden gelen cat5e kablo ile birlesen TP-Link switch-den cikan cat5e kablolarla bagli. Server dahil. Hepsi bir birini goruyor. 192.168.1.2-den 1.11-e kadar. 1.12-de serverimiz. Sizce ip-lendirme dogru mu? Modemin ip-si 1.1. Ip-leri 6-gunluk olarak modem dhcp-sinden aliyorum ve klientlere statik olarak yazdim. Bu yapi sizce dogrumu? Her sey iyi hos calisiyor. Database-i serverin radili diskine save yapilan bir ortak satis programimiz var. Hangi kullanici ne yapiyorsa hepsi server-da kayit ediliyor database-e. Program Acess database kullaniyor. Database yedegi Novastor Backup Business Essentials yazilimiyla saatbasi olmak suretiyle external 1 TB hdd-ye kopyalaniyor. Kopyalama islemi soyle yeni bir seyelr eklendiyse hdd-den eski .mdb dosyasi silinip yensii yaziliyor. Yani HDD sismiyor. Simdi clientleri Servere-e AD kurup tek ortamdan yonetmek istiyorum. DNS ve DHCP serveri-da Server makinama kurup ordan yonetmek log tutmak istiyorum. Sonra Fileserver ile yine ayni makinede kullanicilari nidger dokumanlarini sakalyip TMG ve Group Policy ile ise kisitlamak istiyorum. Asil sorun ise sudur. 10-49 kullanicisi olan bir sirket icin nasil bir network yapisi, nasil gucte bir server ve hangi servis ve prgramalri onerirsisiniz?

50 kişi için mikrotik 450g yeterli diye düşünüyorum. ama proxy vb filtreleme çalıştırmamanız gerekiyor. daha üst modeller icin rb800 yada rb1200 rb1100 daha sağlıklı işinizi görebilir. 

Gönderildi : 10/12/2013 16:29

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Elimizde 1 adet

Bu tamamen sizin seçeçeceğiniz bir durumdur. Profesyonel bir firmadan destek alın ama ne yaparsanız yapın switchler ve ap leri tplink gibi basit cihazlardan kullanmayın şirket için yeterli değiller.

Gönderildi : 11/12/2013 21:01

(@BekirErguven)
Gönderiler: 12
Active Member

hocam yeni yeni inceliyorum yazıları birşey sormak istiyorum. Tplink basit demişsiniz mesela ne kullanmak gerekir. Uygun olan nedir mümkünse bi açıklayabilirmisiniz.

Gönderildi : 06/03/2014 18:49

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

hocam yeni yeni inceliyorum yazıları birşey sormak istiyorum. Tplink basit demişsiniz mesela ne kullanmak gerekir. Uygun olan nedir mümkünse bi açıklayabilirmisiniz.

Bekir Bey Merhaba,

Aslına bakarsanız Tplink marka ürünlerinde kaliteli ürünleri var, burada asıl konu kurumsal ürünler, yani çalışırlığı ve saha performansları ile kendini kanıtlamış ürünleri tercih etmeniz. Dünyaca kabul görmüş markaların ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederim. Bunlara örnek HP-Cisco-Juniper-Aruba-Dell gibi markalar diyebiliriz.

Şirkette oluşturacağınız network topolojinizi belirleyin derim her şeyi yazarak ve tablolar ile oluşturmanızda fayda olacaktır. İhtiyaç listeniz şekillenecek ve sırası ile teknoloji yatırımlarını gerçekleştireceksiniz. Doğru ürün ve doğru markayı bu şekilde tespit edebilirsiniz.

Portal da sadece bilgi paylaşımı yapıyoruz herkes ortaya fikirlerini sunuyor. Ama sizin fikriniz aslında en önemlisi işin sahibi sizsiniz, bütçeyi planlayacak olan ve yönetecek olan sizsiniz. İşi sıra ile ele alın derim. Network-Sunucu-Depolama-Güvenlik her bir konu ayrı bir iş demek. Elinizde var olan cihazlarınızı ve yapmak istediklerinizi aktarırsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Gönderildi : 06/03/2014 19:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocam dünyada çok basit bir kural vardır ne kadar para o kadar köfte. Kompenent fiyatları belli gümrük vs gibi sistemler belli siz bir ürünü 15 dolara satıyorsanız ondan ancak 15 dolarlık performans bekleyebilirsiniz. Sonuçta bugün çine gittiğinizde basitçe adam şunu söylüyor aynı ürünü 10 dolarada üretebilirim 100 dolarada üretebilirim sen seç diyor....

Ben kendi sattığım ürünleri bilirim basitçe draytek modemler için konuşalım ve ufak bir örnek vereyim. DrayTek cihazlarının hepsinde porselen soğutma kullanılır x markalarda ya aliminyum karışımlı demir yada bakır karışımlı demir kullanılır yada bazı markalar takma gereği duymadığı için modem birkaç saatte bir çakar. Ne fark ederki derseniz arada tam olarak 1,5 dolar oynuyor. Basit anlamda kondansitör takacaksınız cihazınıza bunun full kullanımda 6 yıl ömrü olanda var takar geçersin olanı da var. Tüm bu donanım işlerini geçin eğer donanımı yönetecek adam akıllı bir yazılımınız yoksa zaten bir halta gitmez.

Bakınız dünya ünlü olarak söylenen Cisco cihazları oldukça iyi bir osu var ama yapı routing üzerinedir doğru düzğün bir nat ve modem cihazları yok genel sistemleri router ve switch durum böyle olunca sadece geçen sene üç firma satın aldılar sırf ap ve utm cihazı için daha önce linksys ile modem. Yani firmanın uzmanlaştığı alanıda bilmek lazım.

Ülkemizde maalesef bilgi işlemcilerin çoğu eğitimi nereden aldı ise onu bilir onun içinde en iyi odur zaten başkada bir şeyi bilmez bu hem piyasada çok fazla gereksiz yatırım demek oluyor hemde işin doğru düzğün olmaması oluyor... vs. vs..

neyse işin özünde şu var nekadar para o kadar köfte evet biraz sokak ağazı ama işin özüde tam olarak bu maalesef.

Gönderildi : 06/03/2014 20:19

(@BekirErguven)
Active Member

Ali bey sizede merhaba. Öncelikle ilginiz için teşşekkür ederim. Açıklamlarınız çoy iyi oldu benim adıma. inşallah yeni sistemimide kurarken yardımlarınıza başvurmak isterim.

Gönderildi : 07/03/2014 11:04

(@BekirErguven)
Active Member

Ertan hocam sizde haklısınız.Açıklamalarınızdan dolayı teşşekkürler.

Gönderildi : 07/03/2014 11:06

Paylaş: