Forum

hp Procurve logları

Bildirimler
Hepsini Temizle

hp Procurve logları

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
1,250 Görüntüleme
(@CevherKaradag)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

hp procurve swirchlerin loglarına baktığımda aşağıdaki gibi mesajlar görüyorum. Bu mesajları az çok tahmin edebiliyorum. Ama detaylı olarak anlatacak biri var mı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

PVID mismatch on port E21(VID 1)with peer device port 193(VID unknown)(8403) 

port D8 is Blocked by STP

SNTP: Updated time by -22 seconds 

CST Root changed from 32768:001871-cac100 to 0:0016b9-e9eb00 

SNTP: Unable to reach configured SNTP servers

FFI: port 21-High collision or drop rate. See help. 

Gönderildi : 06/12/2013 13:54

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Selamlar,

Cihazlarınız üzerinde  PVID mismatch mesajı alıyorsanız. 

Anlamı şudur; Birbirine direkt bağlı olan iki switch üzerinde varsayılan(default) "vlan 1" bilgisi iki taraftan birinde değiştirilmiş. veya her iki switch'de de PVID değeri farklı verilmiştir.

komut : 1. interface gig 0/1  (sadece örnek port numarası) trunk port hangisi ise onda yapılmalı,

2. port link-type hybrid   ---enter

3.  port hybrid pvid  vlan 1  gibi   buradaki vlan numarası her iki switch'de de aynı olmalı native vlan etiket bilgisi şart o sebeple varsayılan iletişim bilgisini aktif etmiş olursunuz.

STP/CST hata kodları switchler üzerinde bloklanan portlarınız mevcut. Bununda karşılığında omurga switch olarak rol verdiğiniz switch üzerinde,

STP aktif etmek. CST değerini değiştirmek veya STP priority değerini müdahele etmektir.

eğer switchiniz A serisi/Comware işletim sistemi kullanıyorsa.

1. stp enable

2. stp vlan 1 priority 4096    default priority değerini değiştirmek için.

3. Bloklanmış portları aktif etmek için, switch portlarının içerisinde girip, disable/enable yapmalısınız.

ortalama 50 sn'ye beklemeniz gerekli sonuç için. /

1. interface gig 1/0/24 

2. disable /enable

SNTP : hatası  sntp enable,   sntp unicast  ,  sntp server 1.1.1.1    gibi en son time senkronizasyonunu tanımlayan lokal networkünüzdeki bir kaynağı girmeniz.

yukarıdaki aşamaların tamamını sabırlı bir şekilde uyguladığınız takdirde sorun kalmayacaktır.

Saygılar..

Gönderildi : 15/02/2014 17:02

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Selamlar,

Cihazlarınız üzerinde  PVID mismatch mesajı alıyorsanız. 

Anlamı şudur; Birbirine direkt bağlı olan iki switch üzerinde varsayılan(default) "vlan 1" bilgisi iki taraftan birinde değiştirilmiş. veya her iki switch'de de PVID değeri farklı verilmiştir.

komut : 1. interface gig 0/1  (sadece örnek port numarası) trunk port hangisi ise onda yapılmalı,

2. port link-type hybrid   ---enter

3.  port hybrid pvid  vlan 1  gibi   buradaki vlan numarası her iki switch'de de aynı olmalı native vlan etiket bilgisi şart o sebeple varsayılan iletişim bilgisini aktif etmiş olursunuz.

STP/CST hata kodları switchler üzerinde bloklanan portlarınız mevcut. Bununda karşılığında omurga switch olarak rol verdiğiniz switch üzerinde,

STP aktif etmek. CST değerini değiştirmek veya STP priority değerini müdahele etmektir.

eğer switchiniz A serisi/Comware işletim sistemi kullanıyorsa.

1. stp enable

2. stp vlan 1 priority 4096    default priority değerini değiştirmek için.

3. Bloklanmış portları aktif etmek için, switch portlarının içerisinde girip, disable/enable yapmalısınız.

ortalama 50 sn'ye beklemeniz gerekli sonuç için. /

1. interface gig 1/0/24 

2. disable /enable

SNTP : hatası  sntp enable,   sntp unicast  ,  sntp server 1.1.1.1    gibi en son time senkronizasyonunu tanımlayan lokal networkünüzdeki bir kaynağı girmeniz.

yukarıdaki aşamaların tamamını sabırlı bir şekilde uyguladığınız takdirde sorun kalmayacaktır.

Saygılar..

Gökhan Hocam çok iyi bir anlatım olmuş. Teşekkürler. 

Gönderildi : 15/02/2014 17:37

Paylaş: