Forum

Access Point intern...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Access Point internet kopma sorunu

15 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
11.9 K Görüntüleme
(@GokhanDuman)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar hayırlı günler 

bende tplink modem var birde bu modemden cıkan tp link 8 li switch var.switchlerden cıkan kablolarla da acces pointlere internet verdim
access point olarak TP LİNK TL-WR841ND kullandım.bunları yapılandırırken DHCP leri disable yaptım.wireless kullanıcı adı ve şifresini verdim.şifresini de wpa2-psk olarak ayarladım.networkden ıp leri elle tayin ettim altına da modemin ıp adresini verdim.mesela tp link modem adresi 192.168.1.1 cihazlara da 192.168.1.191 ve sırayla ıp adreslerini verdim 

bu şekilde internet baglantısı saglanıyor ama cok sık kopmalar koluyo modemde ki internet ışığı sönuyor cogu zaman cep telefonu giriyor bilgisayarlar girmıyor veya tam tersi durumlar oluyor yaptıklarımda bi yanlıslık var mı ben mı yanlıs kuruyorum veya nasıl bi işlem yapabilirz

internet hızı modemde 5mb olarak ölçtüm bunun etkisi olur mu bu konuda yardımlarınızı beklyıorum 

Gönderildi : 29/11/2013 16:18

(@ismail_TOZKAPAR)
Gönderiler: 57
Trusted Member

bende tplink modem var birde bu modemden cıkan tp link 8 li switch var.switchlerden cıkan kablolarla da acces pointlere internet verdim
access point olarak TP LİNK TL-WR841ND kullandım.bunları yapılandırırken DHCP leri disable yaptım.wireless kullanıcı adı ve şifresini verdim.şifresini de wpa2-psk olarak ayarladım.networkden ıp leri elle tayin ettim altına da modemin ıp adresini verdim.mesela tp link modem adresi 192.168.1.1 cihazlara da 192.168.1.191 ve sırayla ıp adreslerini verdim 

bu şekilde internet baglantısı saglanıyor ama cok sık kopmalar koluyo modemde ki internet ışığı sönuyor cogu zaman cep telefonu giriyor bilgisayarlar girmıyor veya tam tersi durumlar oluyor yaptıklarımda bi yanlıslık var mı ben mı yanlıs kuruyorum veya nasıl bi işlem yapabilirz

internet hızı modemde 5mb olarak ölçtüm bunun etkisi olur mu bu konuda yardımlarınızı beklyıorum 

öncelikle istemcilerde el ile IP alan cihaz varmı , istemci sayınız kaç , istemcilerde herhangi bir Virüs sebebiyle DSL hattınıza zarar veren virüs ,worm  vs.  zararlı  uygulama mevcut mu ?

kontrol ediniz lütfen..... 

Gönderildi : 29/11/2013 17:00

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Merhaba,

LAN tarafına IP vermiş olduğun internetin kopmasına sebep olmaz. İnterneti aldığın operatörle konusup arıza kaydı açtırmalısın diye düşünüyor. interneti 5 görüyor olman kopma gibi birşeye sebep olmaz. Arıza kaydı açtırarak hattın kontrol edilmesi sağla.

Gönderildi : 29/11/2013 17:01

(@ismail_TOZKAPAR)
Trusted Member

Merhaba,

LAN tarafına IP vermiş olduğun internetin kopmasına sebep olmaz. İnterneti aldığın operatörle konusup arıza kaydı açtırmalısın diye düşünüyor. interneti 5 görüyor olman kopma gibi birşeye sebep olmaz. Arıza kaydı açtırarak hattın kontrol edilmesi sağla.

IP ÇAKIŞMASI YAPIYOR İSE CİHAZLAR IP ALAMADIĞINDAN İNTERNETE GİREMİYOR OLABİLİR Mİ ACABA ? BUNU KASDETMİŞTİM.... 

Ek olarak ;  Modeminizin ve AP lerinizin Firmware lerini kontrol edip son sürüm olup olmadığına bakınız lütfen ... Değilse Güncelleyip yeniden deneyin eğer hala kopma sorunu yaşıyorsanız. Servis sağlayıcınızı bilgilendirip arıza kaydı oluşturunuz.....

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 29/11/2013 18:04

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Tabi IP çakışmasından da olabilir.

internet ışığı sık sık gidiyor denildiği için inernetin gittiğini düşüyorum bende. Seninde belirttiğin husus oluşuyor olabilir tabi ki. kontrol etmek gerek

Gönderildi : 29/11/2013 18:52

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Kaç kullanıcınız var, piyasaki markaları önemsiz çoğu Ap cihazı 5~10 kullanıcıyı geçtimi sapıtır.

Gönderildi : 02/12/2013 02:56

(@GokhanDuman)
Active Member
Konu başlatıcı

8 tane Acces Point kullanıyorum.modemden cıkıyor,switche giriyor ordan da AP lere gidiyor.AP lerde her IP adresini el ile verdim cakısma yapması mümkün degil sıralı IP adresi verdim 192.168.1.191  ...192  ...193 ...194 gibi adresleri ...198e kadar sıraladım 

Gönderildi : 02/12/2013 21:05

(@ismail_TOZKAPAR)
Trusted Member

8 tane Acces Point kullanıyorum.modemden cıkıyor,switche giriyor ordan da AP lere gidiyor.AP lerde her IP adresini el ile verdim cakısma yapması mümkün degil sıralı IP adresi verdim 192.168.1.191  ...192  ...193 ...194 gibi adresleri ...198e kadar sıraladım 

AP lerinizin yazılımlarının güncel olup olmadığını bir kontrol etmenizde fayda var...

ayrıca Ap dışında modeme direkt olarak (LAN) bağlantı ile cihaz bağlı mı ? Bağlı ise o cihazda kopma sorunu yaşıyormusunuz ?

Eğer kopma yaşamıyorsanız servis sağlayıcınız bir işlem yapmayacaktır. Sorunlar Ap lerden kaynaklanıyordur..

Gönderildi : 03/12/2013 11:52

(@GokhanDuman)
Active Member
Konu başlatıcı

modeme herhangi bir cihaz baglı degil bilgisayar dahi yok baglı olan sadece switche ordan da AP lere gidiyor.4 tanesini modeme takıyorum sorun olmuyor ama switche takınca kopmalar oluyo switch fln da değiştirdim sorunu çözemedim.AP lerin firmware lerını en basta guncelledım zaten 

Gönderildi : 03/12/2013 12:21

(@ismail_TOZKAPAR)
Trusted Member

Aklıma şu senaryolardan sonra 3 şey geliyor.

1- Kablo sorunu,

2- Ağda virüs  olma ihtimali

3- Ap ler Sinyal kanallarını kontrol edin..

Gönderildi : 03/12/2013 12:42

(@GokhanDuman)
Active Member
Konu başlatıcı

Aklıma şu senaryolardan sonra 3 şey geliyor.

1- Kablo sorunu,

2- Ağda virüs  olma ihtimali

3- Ap ler Sinyal kanallarını kontrol edin..

kablolarda sorun oldugunu düşünmuyorum abıcım ya test ettigimde calısıyor,AP lerde calısıyor zaten ama en fazla yarım saat calısıyor sonra kesintiler oluyor 2 aydır ugrasır oldum cıkamadım işin içinden 🙁  

Gönderildi : 04/12/2013 15:09

(@ismail_TOZKAPAR)
Trusted Member

ADSL modeminizi değiştirip deneme yaptınız mı ?

Benimde başıma şöyle bir problem geldi 

LAN bağlantıda sorun yok Wireless bağlantıda kısa süre sonra internet kesiliyordu... MODEMİ değiştirdim sorun kalktı....

Gönderildi : 04/12/2013 17:29

(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member

Tp-linkin evimde adsl modemi var.Kablosuzunda hep sıkıntı yaşıyorum.Herşey normal gözüküyor ama nete çıkarmıyor.Modemi aç kapa yapınca düzeliyor.İstersen modemini bir değiştir.Eğer ttnetten hizmet alıyorsan adsl sinyaline en uyumlu modemler airties,zyxel markaları.Değiştirip deneyebilirsin.

Gönderildi : 06/12/2013 12:25

(@ahmetsinci)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba tplink gibi ürünler yeterince stabil ve performanslı değiller Ubnt markasının unifi ürünleri var kullanmanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 12/01/2020 11:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Ahmet bey,

Bu konuda bir rapor var mı elinizde? Yani Tp-Link ürünlerine statil değil demek ciddi bir itham çünkü?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2020 18:38

Paylaş: