Forum

Dvr cihazlarının ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dvr cihazlarının yan binaya taşınması planlanıyor. Nasıl bir kablolama çözümü yapılabilir?

16 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,107 Görüntüleme
(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese kolay gelsin. Şu an çalıştığım yer 2 blok şeklinde. İlk blokta bulunan 2 adet 16 lı dvr cihazları 2. blokta bulunan dvr cihazlarının yanına alınması planlanıyor.İki nokta arası (kablo mesafesi) yaklaşık 80 mt kadar..

Buradaki bir bilgisayar firması kamera kablolarını 4 er 4 er karşılık 2  switch benzeri bir cihazla birleştirip arada cat6 kablo ile aktarımı sağlayabileceğini söyledi. Böyle bir yapıyı gören yada kullanan varmı yada nasıl bir çözüm önerisinde bulunursunuz.

Sıfırdan kablo çekimi en son tercihim olacak.

Şmdiden herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/11/2013 18:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Dvr'a gelen kabloları diğer bloğa çekmek yerine karşı tarafa bağlantı için kablo çekmeniz mantıklı. 80 metre mesafede iyi bir cat6 hiç performans kaybı olmadan sıkıntısızca çalışır.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/11/2013 22:33

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Amacınız 2 bina arasında dvr ile iletişimi sağlamak mı yoksa DVR ları bir araya toplayarak yönetim kolaylığı, izleme ve güvenlik sağlamak mı? DVR ları bir araya toplamak istiyorsanız mecburen kablo çektirmeniz gerekir. Yoksa sadece iletişim ise DVR ların network erişimi için birer adet kablo çektirin veya 2 bina arasında switch ile iletişim varsa aynı binadaki DVR ile switch arasına kablo çektirin, belki de zaten vardır, kontrol edin.

Gönderildi : 23/11/2013 23:14

(@gokhancetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Amacımız daha doğrusu benden istenen eski binada olan 2 adet dvr cihazını yeni binadaki yeni alınan 2 adet dvr cihazının buluduğu kabine koyarak 4 cihazın da aynı yerde olması. Yani DVR ları bir araya toplayarak yönetim kolaylığı, izleme ve güvenlik sağlamak.

Benim için alternatifler şu şekilde:

1.  Eski binadaki kablolara konnektor yada  benzeri bir aparatla ek yaparak 16x80 mt kablo kullanarak yeni yere uzatmak.
  2. Varsa öyle bişey her 4 kabloyu tek kablo üzerinden yeni yere 4x80 mt cat6 ile uzatmak,
  3. Tüm kameralar için sıfırdan kablo çekmek

Gönderildi : 24/11/2013 00:52

(@ugurburma)
Üye

Kameralarınız IP kameramı yoksa coaxial kablomu? IP kamera ise direk yeni kablo çekin. Coaxial ise araya konnektör koyarak ek yapabilirsiniz.

Gönderildi : 24/11/2013 01:09

(@gokhancetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

coaxial kablo kullanılmış.Ek yaparsam  görüntüde kalite kaybı olurmu. Bunu bizzat deneyen yada kayıpsız çalıştığına tanık olan varmı. zira kameradan cihaza gelen 50 -70 mt kablo var zaten diger binada. bende 80 mt ek yaparsam sorun olurmu??

Gönderildi : 24/11/2013 01:20

(@ugurburma)
Üye

Ek yerleri bina içinde kalırsa, su vs. şeylerden etkilenmezse sorun olacağını sanmam. Doğru ara bağlantı konnektörü kullanın. En kötü 1 tanesini çeker denersiniz. Yani binadan binaya değil de bir kablo ayarlayın, uçlarına konnektörleri takın ve DVR ı taşımadan bulunduğu yerde bu kabloyu eski kabloya takarak deneyin.

Gönderildi : 24/11/2013 02:12

(@fatihince)
Gönderiler: 6
Active Member

Eski sisteminize gelen kamera 50-70 metre ise ve sizde ekstra 80 metre daha ilave ederseniz bir kameranın toplam uzunluğu kabaca 150 metre olur buda eğer RG-6-U6 ise kurtarır.

Büyük bir ihtimal kameralara çekilen kablo RG-6-U6 dır sizde gene aynı kablodan ama markalı bir kablo alıp bunları birbirine lehimleyerek uzata bilirsiniz.Bir sıkıntı olmaz (Kabloları birleştirmede BNC kullanmaktansa birbirine lehim yapmak daha sağlıklıdır)

Kameralarınız analog sistem olduğu için görüntüdeki kayıpları gözle pek fazla farkedemiye bilirsiniz.(lehimleri düzgün yaptıysanız tabi ki)  

Gönderildi : 24/11/2013 03:51

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhaba

Eski çalıştığım şirkette Cat5 ilegörüntü aktardıklarını biliyorum. Ama arada cihaz kullanmamışlardı. Çok detay veremeyeceğim ama böyle bir uygulama yapılabildiğini bilmeniz için söyledim. Şöyle de bir durum var. Siz bu işi başka bir firmaya yaptıracaksınız sonuçta. Çalıştıramazlarsa ödeme alamazlar olur biter 😉

Gönderildi : 24/11/2013 15:43

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Bu çözüm video pasif balun yöndetimidir. Ama kamera görüntüleri ve çözünürlüklerinden kayıp edersin hiç bir zaman bire bir gelmez. Eğer başka bir alternatifiniz yok ise ( koaksiyel kablo çekmek mümkün değilse ) Aktif video balun kullanmanızı öneririm, daha performanslı çalışır. Piyasada 1000 Mt color video pasif balunlar bulabilirisiniz ama saha deneyimleri hiç bir zaman düzgün olmaz!!  Mesafelerini çok uzun olsa idi o zaman size fiber converter öneririmdirm ama 80 mt gibi mesafe için koaksiyel kablo çekmekten çekinmeyin.

Başarılar Bol şanslar..!! 

Gönderildi : 24/11/2013 19:02

(@gokhancetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Video pasif balun sistemi aklıma yattı gibi ilk fırsatta deneyip sonucu yazarım.

Teşekkürler

Gönderildi : 25/11/2013 01:01

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Biz böyle bir proje yaptık. A noktasında 16 kamera B noktasında 16 kamera vardı.

Kayıtlar c noktasına yapılacaktı. Her noktaya fiber switch taktık. 16 Kamera kabloları switch giriyor. Tek fiber kabloyla c noktasına taşıma yaptık. Cihazın resmi aşağıdadır. Kamera görüntüleri bire bir dvr cihazına iletildi.

Gönderildi : 26/11/2013 00:32

(@gokhancetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Biz böyle bir proje yaptık. A noktasında 16 kamera B noktasında 16 kamera vardı.

Kayıtlar c noktasına yapılacaktı. Her noktaya fiber switch taktık. 16 Kamera kabloları switch giriyor. Tek fiber kabloyla c noktasına taşıma yaptık. Cihazın resmi aşağıdadır. Kamera görüntüleri bire bir dvr cihazına iletildi.

Anladığım kadarıyla A noktasında 16 kablo bir cihaza giriyor. Oradan fiber kablo ile c noktasındaki aynı model diger cihaza gidiyor. O cihazdan çıkan 16 kabloyu da dvr cihazına takıyorsunuz. Dogru mu anladım?

Kullandığınız cihazlar nedir. Marka model verirseniz sevinirim.

Gönderildi : 26/11/2013 15:10

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

İlginç bir ürünmüş. Google da "cctv to fiber converter" diye aratın bulunuyor. Aynı mantıkla ethernet olanları da vardır. Mert Bey in resmini verdiği ürün "CY-9816V1D"

Şöyle bir sitede buldum.

http://henanhmcy.en.made-in-china.com/product/ZbSJGXNlkBUe/China-16V1d-Fiber-Optical-Video-Converter-From-BNC-to-Fiber-CY-9816V1D-.html

Gönderildi : 26/11/2013 16:03

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

resimde görülen cihaz a ve c noktasında da var.

a noktasındaki kameraların bnc uçları, fiber switche bağladım.

a noktasındaki fiber switchdeki fiber çıkışından c noktasına fiber kablo çektim.

a noktası ile c noktasındaki switch fiber ile birbirine bağlandı.

c noktasındaki fiber switchdeki bnc uçlar, dvr kayıt cihazına giriyor.

bu sayede a noktasındaki switchdeki görüntüleri fiber kablo ile c noktasına taşıdım. a noktasındaki kamera görüntülerinde kayıp olmadan c noktasına taşıdım.

Gönderildi : 26/11/2013 23:04

(@MustafaGedik)
Gönderiler: 49
Trusted Member

rg6 kablo ile 400-450 mtreye kadar sorunsuz goruntu alabilirsiniz.500 mtrede bile calistirdigim oldu.

Gönderildi : 30/11/2013 17:10

Paylaş: