Forum

Ethernet kart mı ? ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ethernet kart mı ? İşletim sistemi soketleri mi ?

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@SELCUKKACAR)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ,

Orta ölçekli kurumsal bir ağda bulunan herhangi bir bilgisayarın, iç ağdan yapılan port taraması sırasında 80-139-145 numaralı portları açık ise ;

1- Açık olan bu portlar ethernet kartına mı aittir ?

2- Bilgisyar üzerinde çalışan işletim sistemi soket numaralarının 80-139-145 açık olması mı ilgili portlar açık anlamına gelmektedir ?

3- Yoksa, ethernet kart üzerinde port açma-kapama işlemi olmaz mı, Bir ethernet kartı ancak ve ancak üzerinde bir işletim sistemi çalışırsa ve bu işletim istemine (Linux- Windows) ait soketlere entegre olarak mı bir bağlantı noktası (port) değeri kazanıyor ? Yani üzerinde işletim sistemi  olmayan bir bilgisayara ait bir ethernet kartında port açma-kapama yapılabilir mi ? (Mesela MS-DOS  üzerinden ağa bağlanma).

Cevaplayacak arkadaşlara teşekkürler..

Gönderildi : 08/11/2013 15:31

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

• Internet’ten gelen sayfalar 80 nolu portu kullanır.
  • 139 nolu port bir windows açığıdır ve kapatılmasında fayda vardır.
  • 145 nedir ben bilmiyorum.

Gönderildi : 08/11/2013 16:10

(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member

Açık olan portlar İşletim sistemine yada üzerinde bulunan uygulamalara aittir.  Eternet kartı üzerinden bir port açılmaz. Port açma işlemi yada içerideki firewall uygulamalarından (Windows Firewall,Nac,Antivirüs v.s) yada dış gateway cıhazınızdan yapabilirsiniz. Eternet kartı sizi layer1 konumunda ağa bağlamaya yaramaktan başka bir fonksiyonu yoktur.

Gönderildi : 08/11/2013 16:13

(@SELCUKKACAR)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mustafa Bey,

Tamda aradığım yanıtı vermişsiniz teşekkürler...

Gönderildi : 08/11/2013 18:47

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar ,

Orta ölçekli kurumsal bir ağda bulunan herhangi bir bilgisayarın, iç ağdan yapılan port taraması sırasında 80-139-145 numaralı portları açık ise ;

1- Açık olan bu portlar ethernet kartına mı aittir ?

2- Bilgisyar üzerinde çalışan işletim sistemi soket numaralarının 80-139-145 açık olması mı ilgili portlar açık anlamına gelmektedir ?

3- Yoksa, ethernet kart üzerinde port açma-kapama işlemi olmaz mı, Bir ethernet kartı ancak ve ancak üzerinde bir işletim sistemi çalışırsa ve bu işletim istemine (Linux- Windows) ait soketlere entegre olarak mı bir bağlantı noktası (port) değeri kazanıyor ? Yani üzerinde işletim sistemi  olmayan bir bilgisayara ait bir ethernet kartında port açma-kapama yapılabilir mi ? (Mesela MS-DOS  üzerinden ağa bağlanma).

Cevaplayacak arkadaşlara teşekkürler..

İletişim portları yazılımlarla yapılır donanımların herhangi bir kabiliyeti yoktur sadece sinyalleşme sağlarlar. Bu sinyali değerlendiren yada içerik haline getiren işletim sistemidir bu durumda ethernet kartının port açması gibi bir şey söz konusu değildir.

http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2013/10/20/linux-le-tan-mak.aspx Buyurun makalesi.

Gönderildi : 11/11/2013 20:58

Paylaş: