Forum

Mikrotik Hotspot wi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik Hotspot wifi ve lan ayrıştırması?

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,076 Görüntüleme
(@EmrahUludag)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirketmizde gelen misafirler internet erişimi vermemiz gerekiyor. Daha önceden iç networkümüze dahil ediyorduk fakat güvenlik zaafiyetleri doğurduğundan taman farklı bir ağ oluşturup hotspot kurmak istiyoruz. Mikrotik için hotspot ve radius kurdum ve test ettim. Fakat aklıma bir kaç soru takıldı bunlarla ilgili yardımınızı rica ediyorum.

1- Sadece Wifi ile bağlanan kullanıcıların hotspot üzerinden erişim yapmalarını istiyorum. Ethernet ile bağlanan kullanıcıların değil. Bunun için nasıl bir konfigürasyon yapabilirim.

2- Elimizde Motorola ap6521 modeli AP var. Şimdilik 3 noktaya ap koymayı düşünüyoruz.  Fakat  takıldığım nokta bu AP'leri Mikrotik'e nasıl tanıtacağım?

3- Loglama için free çözüm önerileriniz nelerdir? 

Not: video paylaşım sitelerinden ve mikrotik forumdan 1 haftadır araştırıyorum genel anlamda basic kurulum anlatılmış.

Gönderildi : 01/10/2013 17:34

(@EmrahUludag)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Sorunu çözdüm. Mikrotik'in iki bacağında Lan ve Wlan'lar için farklı iki network oluşturdum. Ap'leride DHCP'den vererek yayın yapıyorlar. Radius için mikrotik userman pek yeterli gelmedi onun için DoleRadius'u test edeceğim.

Gönderildi : 11/10/2013 12:26

(@ibrahimDURAN)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Merhaba,

1. Local ve Hotspot olarak iki ayrı Eth. interface belirleyin ve yapılandırın Hotspot interface i kablo ile ap lere  locali de siwitchlere çıkabilirsiniz.

yada elinizdeki ap' ler Vlan destekliyorsa tek kablo üzerinden vlan tag ları ile yapılandırılabilir ( güvenlik anlamında tavsiye edilir)

Hotspot kullanıcı yönetimi için 250-300 tl arası pro yazılımlar var Türkiye Master Distr. merpazar dan temin edebilirsiniz.

2. Ap leri mikrotiğe tanıtma ihitiyacınız yok. en basit anlamı ile Aplerde Firewal varsa Dhcp varsa route varsa kapatın sadece Ap modunda çalışssın yeter.

3. mikrotik com dan donload kısmından ücretsiz Dude software 'i indiriniz . Yazılım ücrestisdir ve çok güçlü bir yapıya sahiptir tün network vihazlarınız yönetebilir , Syslog kaydı tutabilirsiniz.

Gönderildi : 27/10/2013 06:00

(@ErdoganTumen)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Merhaba,

1. Local ve Hotspot olarak iki ayrı Eth. interface belirleyin ve yapılandırın Hotspot interface i kablo ile ap lere  locali de siwitchlere çıkabilirsiniz.

yada elinizdeki ap' ler Vlan destekliyorsa tek kablo üzerinden vlan tag ları ile yapılandırılabilir ( güvenlik anlamında tavsiye edilir)

Hotspot kullanıcı yönetimi için 250-300 tl arası pro yazılımlar var Türkiye Master Distr. merpazar dan temin edebilirsiniz.

2. Ap leri mikrotiğe tanıtma ihitiyacınız yok. en basit anlamı ile Aplerde Firewal varsa Dhcp varsa route varsa kapatın sadece Ap modunda çalışssın yeter.

3. mikrotik com dan donload kısmından ücretsiz Dude software 'i indiriniz . Yazılım ücrestisdir ve çok güçlü bir yapıya sahiptir tün network vihazlarınız yönetebilir , Syslog kaydı tutabilirsiniz.

250-300 tl ye pro dediginiz programın siteniz üzerinden linkini verebilir misiniz ?

dmasoft'un radius server'inden mi yoksa bahsediyoruz ? 

Gönderildi : 01/11/2013 14:25

Paylaş: