Forum

Access Point Tavsiy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Access Point Tavsiyesi hk.

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
452 Görüntüleme
(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Otomotiv Sektöründe bilgi işlem departmanın da görev almaktayım, sıklıkla yaşadığım sorunumdan bahsetmek istiyorum,

Elimde araçların arızasının nereden kaynaklandığını bulabilecek 6 adet dokunmatik ekran Windows XP test cihazı mevcut, Mercedes-Benz tarafından bize gönderilmiş ve tamamiyle kısıtlı bir bilgisayardır. Bunların üzerinde Mercedes-Benz Tarafından verilen D-link Wireless kart mevcuttur.

2 katlı Servisim var yaklaşık her bir kat 300 Metrekarelik bir alan (belki daha bile fazla), test cihazlarım bağlanıyor ancak sürekli bağlantı kopuyor ağa bağlanamıyor vs. vs. gibi sorunlarla karşılaşıyorum. Cihazlarımın update edilmesi ve araçlara atılan yazılımların, araçların durumlarını yazıcıdan yazdırmaları gibi işlemler yapılacağından internet bağlantısı gerekiyor. Benim şuan ki sistemimde her bir katta TP-link 3 adet external 8Db lik antenlerle güçlendirilmiş 300Mbps Wireless N-Router özellikli bir cihazım var, ben ise 1 tane alıp 2 katımdaki cihazlarımı da buradan bağlantısını sağlayıp sorun olduğunda da anlık müdahale ve çözüm üretebileceğim bir access point istiyorum, benim isteğimi karşılayabilecek ve tavsiye edebileceğiniz cihaz yada cihazlar mevcut mudur?

Outdoor Access pointler sizce nasıldır, bunlar benim işimi görebilir mi?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar
Kolay Gelsin.

Gönderildi : 11/09/2013 20:29

(@mutlubenmutlu)
Gönderiler: 297
Reputable Member

Merhabalar, 

Bahsetmis oldugunuz test cihazlarinin uzerinde olan wireless kartlarin destekledigi modelarda N destegi var mi ondan emin olunuz, b/g destegi varsa sadece b/g yayinina cevirmenizi tavsiye ederim . Kesintiler bundan kaynaklaniyor olabilir. 

Gönderildi : 11/09/2013 21:01

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Kurumsal yapılarda Controller olan bir sistem kullanmanız daha sağlıklı olur aslında AP'ler arasında Roming olayının daha rahat olduğu bir sistem kurmanız işleyiş açısından çok daha fayda sağlıycaktır düşüncesindeyim.

Gönderildi : 11/09/2013 21:07

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Wireless Kartların N desteği varmı yokmu onu kontrol edeceğim ben yinede b/g olarak Access point ayarını değiştirdim, gün içerisinde kontrolleri sağlayacağım, controller derken tam olarak anlayamadım, biraz detaylandırabilirmisiniz?

*Şirkette domain ortamı hali hazırda mevcut ve kullanılmaktadır.

*İnternet bağlantısı fiber 50Mb Paylaşımsız,

Teşekkürler

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 12/09/2013 11:52

(@fatihyegin)
Reputable Member

Merhabalar Erkan Bey;

Mevcut yapınızda AP ayarları yapıldıktan sonra network kablosu ile net erişimi verilip kullanılıyor. Bu yapıdaki cihazların roming olayı yapmasında sıkıntı oluşturuyor çoğu zaman.

Controller cihazının faydaları nedir dersek ;

Misafir networkünüze ayrı bir SSID olur.Burdan gireceklere siz 1 saatlik 3 saatlik 5 saatlik vs. bi süre belirtip o süre kadar geçerli bir dynamic Username/Pass oluşturabilirsiniz.

Personel yine Wpa2 tarzı bir şifre girerek başka bir SSID ile oturum açar.

Ayrıca özelleştirme,loglama,yönetim vs. yani kısacası ağa hakim oluyorsunuz. Cihazlar da AP ler arası geçişlerde sıkıntı yaşamıyor

Gönderildi : 12/09/2013 12:09

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Erkan Bey;

Mevcut yapınızda AP ayarları yapıldıktan sonra network kablosu ile net erişimi verilip kullanılıyor. Bu yapıdaki cihazların roming olayı yapmasında sıkıntı oluşturuyor çoğu zaman.

Controller cihazının faydaları nedir dersek ;

Misafir networkünüze ayrı bir SSID olur.Burdan gireceklere siz 1 saatlik 3 saatlik 5 saatlik vs. bi süre belirtip o süre kadar geçerli bir dynamic Username/Pass oluşturabilirsiniz.

Personel yine Wpa2 tarzı bir şifre girerek başka bir SSID ile oturum açar.

Ayrıca özelleştirme,loglama,yönetim vs. yani kısacası ağa hakim oluyorsunuz. Cihazlar da AP ler arası geçişlerde sıkıntı yaşamıyor

Fatih bey Merhaba;

Servis tarafında misafirlerime ait herhangi bir kablosuz ağ mevcut değildir, Misafirlerim kendi cihazlarından sadece Showroom bekleme salonuna gelip bağlantı kurabilir, ayrıca loglama ile ilgili olarakta sistemim mevcut, Belirtmiş olduğunuz gibi misafirlerim gelip ağıma kendi belirleyeceği username leri ile cep telefonlarını giriyorlar ve msj olarak kendilerine gelen şifre ile oturum açtıktan sonra ancak internet erişimi sağlanabiliyor,

Servis tarafındaki wireless çekim gücü ve kopukluk sorunlarını gidermem gerekiyor, ne yaptıysam nafile, 3x8Db lik antenle bile zaman zaman kopukluklar olabiliyor, benim öyle bir cihaz kurmam gerekiyor ki servis katımda her bir köşeden wireless çeksin ve ağda kopukluk olmasın, ağda kopukluk olunca haliyle ne yazıcıya bağlantı kurulabiliyor nede farklı bir işlem yapılabiliyor, bir ara outdoor wireless Access pointleri araştırdım. 15 Db lik sinyal verip 5 km menzili olan bir cihaz buldum ama bu cihaz benim işimi ne kadar sağlıklı yürütecek, örnek dün sorun olmayan bağlantı sabah geldiğimde sorun olmuş test cihazlarımdan 2 tanesi ağa bağlı değildi. Tekrar ayarlarını yaptıktan sonra bağlantı geldi.

İlgileriniz için teşekkürler

Gönderildi : 12/09/2013 12:29

(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Sanki durum çekim gücünden değilde dhcp'den kaynaklı bir sorun gibi geldi bana. Cihazlar ip alamıyor olabilirler. Router'ınızın cpu durumu nedir ? çok fazla bilgisayar olduğunu tahmin ediyorum. Bu konuda bir araştırma iyileştirme yapmanızı tavsiye ederim. 

Gönderildi : 12/09/2013 12:49

(@fatihyegin)
Reputable Member

Merhabalar; 

Ben genel Controller hakkında bilgi verdim zaten yukarıda hocam yapınızı bilmediğim ve sorduğunuz için ayrıca sizdeki cihazlar el terminali tarzı bir ürünmü yoksa sabit yerde bulunan bir pc mi ?

Dediğiniz yayını yapabilecek çok sağlam Outdoor ürünler mevcut ama sizin sorun sinyal gücündenmi kaynaklanıyor ? Ölçüm yaptınız mı hiç ?

Ahmet beyin dediği hususdaki gibi yapıda sürekli değişen bir dhcp yapısı varsa bu test cihazlarını mac tabanlı ip sabitlemesi yaparak bi test edermisiniz ?

Gönderildi : 12/09/2013 13:05

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sanki durum çekim gücünden değilde dhcp'den kaynaklı bir sorun gibi geldi bana. Cihazlar ip alamıyor olabilirler. Router'ınızın cpu durumu nedir ? çok fazla bilgisayar olduğunu tahmin ediyorum. Bu konuda bir araştırma iyileştirme yapmanızı tavsiye ederim. 

Merhaba Hocam;

Cihaza bağlantı olmayınca haliyle IP alamama gibi bir durumla karşı karşıya kalıyoruz, Taşınabilir dokunmatik bilgisayar diyebiliriz bu cihazlara ama tamamiyle kısıtlı, yani sadece Mercedes sistemi çalışması için tasarlanmış bir Windows XP diyebiliriz,

DHCP ile ilgili sorunumuz yok, ilgili kontrolleri düzenli olarak sağlıyoruz, Bahsetmiş olduğum cihazlar DHCP üzerinden MAC Rezerv yapılıp IP alan cihazlardır.

Benim şahsi fikrim Wireless Access Pointimle alakalı, Cihazın yanındayken full çekip bağlanmama gibi bir durumda ortaya çıkartabiliyor,  

Ağımda toplamda 100-110 adet kullanılan cihazlar var, (Access point, network printer, bilgisayar, test cihazları)

Bilgilerinize,

Gönderildi : 12/09/2013 13:24

(@fatihyegin)
Reputable Member

Merhabalar; 

Cihaz yanında durum bu ise Outdoor tarzı bir ürün satan firmadan bir demo ürün isteyip deneyin derim Erkan Bey işleyişi birde o şekilde kontrol edin derim.

Gönderildi : 12/09/2013 13:30

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; 

Cihaz yanında durum bu ise Outdoor tarzı bir ürün satan firmadan bir demo ürün isteyip deneyin derim Erkan Bey işleyişi birde o şekilde kontrol edin derim.

Hocam dediğiniz gibi bir firmadan bu konuyla ilgili demo cihaz talep edip o şekilde test edeyim, inşallah olumlu sonuçlanır gerçekten sıkıntı olmaya başladı.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 12/09/2013 15:00

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Port bağlantı hızını 100mb. çekip öyle deneyin. 

Gönderildi : 13/09/2013 13:54

(@HasanOZTURK)
Gönderiler: 42
Trusted Member

wireless kanalını otomatik değilde manuel vermeyi deneyin birde

Gönderildi : 16/09/2013 11:58

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şimdilik 1 kata 1 adet Asus DSL-N55U modem alıp 3 adet antenimi bağlayıp kurulumunu yaptım, wireless çekmeme yada kopma sorunlarım şuanda kalmadı. 

bilgilerinize,

Gönderildi : 11/10/2013 14:05

Paylaş: