Forum

Okulumuzun Ağı ve &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Okulumuzun Ağı ve Önerileriniz

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
385 Görüntüleme
(@MuratKaratas)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Ben bir meslek lisesinde öğretmenim okulumuz 2 karşılıklı binadan oluşmaktadır. Bu binaların birinde meb hattı diğerinde özel ttnet hattımız bulunmaktadır. Meb hattının bulunduğu kısımda 4 tane bilgisayar lab var ve her labta 20 şer tane pc bağlı toplamda 5 tanede öğretmen pc si var ve öğretmen odasında da öğretmenler laptop ve telefonlarla ağa bağlanmakta. Özel hattın bulunduğu kısımda ise 6 idareci bulunmakta 3 katlı binanın her katında 1'er bölüm bulunmakta ve buralara özel hattan internet bağlantısı sağlanmaktadır toplamda 20 civarı ve yine öğretmen laptopları internete girmektedir. 1. kattan wlan yayını yapılmaktadır. Sistem bu şekilde olmakla beraber stabil çalıştığını söylemek güç.

Elimizde bulunan malzemelere baktığımda 

1 adet HP 658553-421 Micro server 
1 adet Cisco 887 router
sayısız switch
2 adet TP-LINK TL-WA7510N dış ortam access point
3 adet tp link (modelini hatırlamadım) iç ortam access point
2 adet vdsl2 uyumlu modem 802.1 n

bu cihazların hiçbiri açılmamış kullanılmayı beklemektedir.

Benim size sorum aşağı yukarı ağ tasarımı yukarıdaki gibi olan bir okulda saydığım cihazları kullanarak neler yapabilirim? Bu cihazlarla elimdeki bağlantıyı nasıl daha hızlı ve güvenli kullanabilirim? Router'ı kullanarak okulda ne gibi işlemler gerçekleştirebilirim? Sizce server'ı okulun ihtiyaçlarını görecek şekilde nasıl yapılandırabilirim? Kısaca usta arkadaşlarıma siz olsanız bunlarla ne yapardınız diye sormaktayım. Teşekkür ederim yardımcı olacak arkadaşlara

Gönderildi : 09/09/2013 01:34

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Aslında tek ihtiyacınız olan bir load balance cihazı iki hattı birleştirip tek noktadan yönetip devlet uygulamaları için meb hattı gerisi için normal adsl/vdsl hatını kullandıracak bir sistem. Basit anlamda load balance işiniz yok isterseniz pFsense kullanabilirsiniz uğraşmam destek yok derseniz Draytek ürünlerine bakabilirsiniz.

Gönderildi : 09/09/2013 02:13

(@MuratKaratas)
Active Member
Konu başlatıcı

cevap için çok teşekkürler. Bu hatlardan biri meb hattı ve filtreli bir hat load balancing yaparken bu meb hattı ne gibi sıkıntılar çıkarabilir mesela idareciler sınırsız hattı kullanmak istiyor ve filtresiz bir hat olsun istiyor istediğimiz ip'yi istediğimiz hattan kullandırabiliyormuyuz. Birde dual wan özellikli routerımız yok ve alamayız diye düşünmekteyim bunu pfsense veya başka bir şekilde yapabiliyormuyuz? Biraz fazla oldu belki ama pfsense kullandığımızda hızda performansta düşüş gözle görülür bir şekilde mi yoksa farketmezmiyiz?

Gönderildi : 09/09/2013 03:19

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

cevap için çok teşekkürler. Bu hatlardan biri meb hattı ve filtreli bir hat load balancing yaparken bu meb hattı ne gibi sıkıntılar çıkarabilir mesela idareciler sınırsız hattı kullanmak istiyor ve filtresiz bir hat olsun istiyor istediğimiz ip'yi istediğimiz hattan kullandırabiliyormuyuz. Birde dual wan özellikli routerımız yok ve alamayız diye düşünmekteyim bunu pfsense veya başka bir şekilde yapabiliyormuyuz? Biraz fazla oldu belki ama pfsense kullandığımızda hızda performansta düşüş gözle görülür bir şekilde mi yoksa farketmezmiyiz?

pFsense ile yapabilirsiniz loadbalance kısmı çok iyi değil ama policy based routing yapabilirsiniz.

Gönderildi : 09/09/2013 21:30

(@ErdoganTumen)
Gönderiler: 27
Eminent Member

tp link 7510 ile hiç birşey olmaz onu baştan söyliyeyim ben size. 

ben test ettim ilk çıktıgı zamanlar yük binince işi bitiyor ve stabil değil.

siz ne yapmak istediğinizi söyleseniz daha aydınlatıcı olurdu.

Gönderildi : 14/09/2013 16:03

(@MuratKaratas)
Active Member
Konu başlatıcı

7510 devre dışı bıraktık 5 ghz bandında olduğu için cihazlarımızın hemen hemen hepsi 2.4 ghz 

Gönderildi : 19/09/2013 22:44

Paylaş: