Forum

Otelin Kablolu kabl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Otelin Kablolu kablosuz internet cözümü

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,429 Görüntüleme
(@MuratULUSOY)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 3 katlı 42 odalı butik bir otelimiz var. Otel'de internet problemi büyüdü gidiyor. internet e mobilden giriş oranı çoğalınca dışarıda kurulan 3-4 tane modem yeterli kalmadı. 3 kata paralel ağ kablosu kurdum. toplamda 3 kata 3 er access point kurulumu yapsam zemin katta ana modem olsa restorant a da bir access point yapsam sizce tüm problemim cözülürmü.Sizin forumda paylaştığınız bilgileri okudum pek bilgim olmadığı için profesyonel cözümler hakkında bilgim olmadığı için sizce nasıl yapsam fazla maliyet olmadan sorunum cözülür.

Gönderildi : 27/08/2013 14:41

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

bahsettiginiz durumla ilgili olarak kesif yapilmasi gerekir bir firmadan destek almanizi oneririm

Gönderildi : 27/08/2013 16:31

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Mevcut sorunu çözebilmek için öncelikli maksimum kullanıcı değerlerini bilmek size fayda getirecektir.

42 oda maksimumda 126 eş zamanlı bağlantı olduğunu varsayıyorum. Kat dağılımlarını düşünmeden bunu 3'e bölüyorum. Her kata 1 adet Access Point yerleştirdiğinizi  varsaydım bu durumda her AP cihaza eş zamanlı olarak maksimumda 42 cihaz bağlanmış olacaktır. Bu değer oldukça yukarıda kalacaktır ki yetersiz gelebilir.

Özetle bir öneri için bir den çok bilgi gerekiyor. Ölçüm yapılabilirse sorun kökten çözülebilir. Özellikle maksimum değerler çok önemlidir bunlara önem göstermelisiniz aksi durumda maksimum değere ulaşmaya başladığınız da tekrar değişikliklere gitmeniz gerekecektir.

Gönderildi : 27/08/2013 16:41

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

Merhaba,

Mevcut sorunu çözebilmek için öncelikli maksimum kullanıcı değerlerini bilmek size fayda getirecektir.

42 oda maksimumda 126 eş zamanlı bağlantı olduğunu varsayıyorum. Kat dağılımlarını düşünmeden bunu 3'e bölüyorum. Her kata 1 adet Access Point yerleştirdiğinizi  varsaydım bu durumda her AP cihaza eş zamanlı olarak maksimumda 42 cihaz bağlanmış olacaktır. Bu değer oldukça yukarıda kalacaktır ki yetersiz gelebilir.

Özetle bir öneri için bir den çok bilgi gerekiyor. Ölçüm yapılabilirse sorun kökten çözülebilir. Özellikle maksimum değerler çok önemlidir bunlara önem göstermelisiniz aksi durumda maksimum değere ulaşmaya başladığınız da tekrar değişikliklere gitmeniz gerekecektir.

iste tam da boyle bir destekten bahsediyordum 🙂 agzina saglik rafet hocam 

Gönderildi : 27/08/2013 16:44

(@OzgurDiri)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Aynı zamanda loglama yapmak zorundasınız.5651 anayasasına uygun loglama yapma zorunluluğunuz var böyle yerlerde. Bir firewall oluşturmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda networkünüzü de düzenleyecektir. İyi çalışmalar

Gönderildi : 27/08/2013 18:22

(@ErdoganTumen)
Gönderiler: 27
Eminent Member

access point olarak tp link 901nd ve 801nd kullanabilirsiniz.

ama kesinlikle yeni modellerini kullanmayın eski kasa tipi olanlardan kullanınız.

her kata 2 gerekirse 3 adet yerleştirmeniz gerekir.

ancak bu şekilde sorunu cözebilirsiniz.

iç ortamlarda access point olarak bu modelleri kullanıyorum. bir sıkıntı yok çok rahat ve güzel çalışmaktadırlar. 

şöyle sorayım her katta maximum kaç kullanıcı bağlanacak ?

20 ile 30 kişiyi orta ölçekli 801nd kaldırabiliyor.

her router ve access point çok kullanıcı desteklemez.

Ubuqiti marka access point ile ben online 70 kişiyi destekliyor bir sıkıntı yok o yönden.

şuan sistemimde çalışır durumdadır. 

Gönderildi : 03/09/2013 23:02

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

access point olarak tp link 901nd ve 801nd kullanabilirsiniz.

ama kesinlikle yeni modellerini kullanmayın eski kasa tipi olanlardan kullanınız.

her kata 2 gerekirse 3 adet yerleştirmeniz gerekir.

ancak bu şekilde sorunu cözebilirsiniz.

iç ortamlarda access point olarak bu modelleri kullanıyorum. bir sıkıntı yok çok rahat ve güzel çalışmaktadırlar. 

şöyle sorayım her katta maximum kaç kullanıcı bağlanacak ?

20 ile 30 kişiyi orta ölçekli 801nd kaldırabiliyor.

her router ve access point çok kullanıcı desteklemez.

Ubuqiti marka access point ile ben online 70 kişiyi destekliyor bir sıkıntı yok o yönden.

şuan sistemimde çalışır durumdadır. 

Bunu hangi tür bağlantı tipi ile yapıyorsunuz ve cihazın özellikleri nedir acaba ? Bu bir zamanlar dandik wifi satıcı firmaların 250 kişi aynı anda bağlanırına dönmüş.

Gönderildi : 05/09/2013 21:23

(@ErdoganTumen)
Eminent Member

kendime ait bir network'um var 

25 adet access point modunda ve 70 adet alıcı modda ve içerisinde 200 pc barındırıyor bir sıkıntım yok.

ama network ayarlarında yaptıgım yanlışlıklar olabilir onları cözmeye çalışıyorum. 

Gönderildi : 06/09/2013 02:26

(@ertanerbek)
Famed Member

Soylediginizden anlasilan 70kisi tek ap cihazi, 25 adet ap ile ben 500 uzeri kullanici desteklerim 🙂 

Gönderildi : 06/09/2013 04:28

(@ErdoganTumen)
Eminent Member

destekler zaten sorun yok burda ama 500 kişi yok şuan ortada o kadar 🙂

olduğu zaman network yeterli kalacak ama 70 kişiyi bir ap a koyunca kullanıcı başına 10 mbps bağlantı zor verirsiniz 🙂 

Gönderildi : 06/09/2013 14:52

(@ertanerbek)
Famed Member

destekler zaten sorun yok burda ama 500 kişi yok şuan ortada o kadar 🙂

olduğu zaman network yeterli kalacak ama 70 kişiyi bir ap a koyunca kullanıcı başına 10 mbps bağlantı zor verirsiniz 🙂 

o kadar bile veremezsin.

Gönderildi : 07/09/2013 12:53

(@ErdoganTumen)
Eminent Member

istersem veririm de maliyet yapmaya gerek yok.

10 mbps vermek sorun değil. 1 gbps çıkış ile rahatlıkla kullanici başına 70 mbps e kadar veririm ama ortak kullanırlar 70 mbps i 🙂

zaten bizim eve gelen saha dolabına bağlantıyı 200 mbps falan geliyormuş onu mahalle olarak ortak kullanıyoruz 🙂 

Gönderildi : 08/09/2013 23:20

(@ertanerbek)
Famed Member

Bahsettiğim tek Ap cihazında okadar veremezsin, broadcastleri hesap etmiyorsun 50 kullanıcı bile çok ciddi brodcast yapar.

Gönderildi : 09/09/2013 02:15

Paylaş: