Forum

farkli vlan lari ay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

farkli vlan lari ayni server a baglamak

6 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
464 Görüntüleme
(@SonmezOcak)
Gönderiler: 199
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba

diyelimki 3 tane farkli blokda vlan olusturdum ama ben bunlarin ayni firewall uzerinden internete cikmalarini ve ayni fileserver a baglanmalarini istiyorum , nasil bir yapi olmasi lazim

selamlar

Gönderildi : 26/08/2008 10:58

(@MuratDEMiR)
Gönderiler: 69
Trusted Member

Merhaba,

Bendede serveri 2 vlana üye yapmam gerekiyordu şöyle bir çözüm buldum ve şuan çalışıyor. Çözümüm şu: 2 Adet ethernet kartı taktım birini vlan1 e diğerinide vlan2 ye üye yaptım.

Fikir olması için yazdım umarım yardımcı olur.

Gönderildi : 26/08/2008 14:53

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

merhaba

diyelimki 3 tane farkli blokda vlan olusturdum ama ben bunlarin ayni firewall uzerinden internete cikmalarini ve ayni fileserver a baglanmalarini istiyorum , nasil bir yapi olmasi lazim

selamlar

bunun için vlan trunk özelliği olan firewall , router , switch kullanabilirsiniz.Biz bir projemizde 5 adet vlanı fortigate üzerinden policy base görüştürüp kısıtlamalar yaptık.vlan destekli bir switchde sizin sorunuza cevap olucaktır.örneğin 1 nolu bacağa 1. ipyi 2. ye 2. yi 3 e 3. yü atarsınız ve 4 nolu bacak üzerinden internete çıkarıp yönetimini yapabilirsiniz
selamlar

Gönderildi : 26/08/2008 14:59

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Bu işlem için Layer3 managent bir switch iş görecektir.

Gönderildi : 26/08/2008 15:06

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Eser Bey ' in de  belırttıgı  gıbı layer 3 management bir switch uzerınde  gereklı route ları ve Access-List leri olusturarak butun vlanlardakı butun clientların aynı firewalldan ınternete  cıkmasını aynı file server ı kullanmalarını saglayacagınız  gıbı yıne vlanlar arası iletişimi de dıledıgınız  gıbı kısıtlayabılırsınız.

Teşekkürler.

merhaba

selamlar

Gönderildi : 26/08/2008 17:45

(@OrhanERGUN)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba, 

2.bir lokasyon var ve switchiniz layer 3 değilse , routerınız üzerinde vlanları trunklayın , yani vlan routing yaptırın , 1 fiziksel interface gerekli sadece.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 27/08/2008 00:57

Paylaş: