Forum

Türk Telekom M...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Türk Telekom Metro İnternetin Swiçh Ayarı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@fatihdilmac)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fiber hattı sonlanmış bir sistemimiz var. ' 2 adet Hp Procurve 2610 - 48 j9088a ve 1 adette hp 2626 24 port swiçimiz var.  Singel mode bir fiber kablo ile Hp Procurve 2610 - 48 j9088a direkt olarak 51nci portuna bağladık.Bu swiçin gigabit portundan diğer swiçlere patchcore kablo ile bağlantı kurduk. Telekom kendi swiçhini almadığımızdan metro internet ayarlarını bizim yapacağımızı söyledi.  Kendi tarafındaki ıp ve bizim girilecek Ip numaralarını bize verdi.Bu konuda çok bir bilgi sahibi değiliz.Bu yüzden consoladaki bu swiç için basit olan ayarlarını nasıl yapabiliriz?

172.27.17.84/30

172.27.17.86 müşteri tarafı

vlan102

Bunların ayarlarından sonra herhangibir bu sisteme bağlı bir makineye manuelmi ıp vermemeiz gerekli yoksa otomatik ıp alacakmıyız? Eski sisteminde olan ıp ayarı şöyleydi ; 

IP 195.175.78.46

ağ maskesi 255.255.255.252

ağ geçidi 195.175.78.45 

Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar 

Gönderildi : 18/07/2013 21:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar NAT yapacak bir cihaza ihtiyacınız var. Yerel ağınızı direk olarak metro ethernete gönderemezsiniz.

Gönderildi : 19/07/2013 16:53

(@fatihdilmac)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey;

2610 - 48 j9088a bu ürünün sfp yuvasına direkt metro interneti bağladığımızda ve nete çıkamıyormuyuz? L3 seviyeli bir ürün ve router özelliği olan bir ürün değilmi? 

Bu ürün ile internete çıkabilmemiz için neye ihtiyacımız var yardımcı olurmusunuz? Telekomdan yetkili geldi uğraştı uğraştı sonuç alamadı.Bu sistemi p.tesi günü teslim etmem gerekiyor  zor durumda kaldık. Yardımlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar 

Gönderildi : 19/07/2013 19:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan Bey;

2610 - 48 j9088a bu ürünün sfp yuvasına direkt metro interneti bağladığımızda ve nete çıkamıyormuyuz? L3 seviyeli bir ürün ve router özelliği olan bir ürün değilmi? 

Bu ürün ile internete çıkabilmemiz için neye ihtiyacımız var yardımcı olurmusunuz? Telekomdan yetkili geldi uğraştı uğraştı sonuç alamadı.Bu sistemi p.tesi günü teslim etmem gerekiyor  zor durumda kaldık. Yardımlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar 

Layer3 seviyesinde olmak demek rout edebilmek demek buda netten size bir blok route edilmesi ise çıkamazsınız demek oluyor. Ayrıca o switche neden o akdar para verdiniz onuda anlamış değilim. Elinizde router, firewall bir şey yok mu hocam ?

Gönderildi : 19/07/2013 20:43

(@fatihdilmac)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey;

Swiçler kurumun zaten daha önce kullanıyorlardı,Şuanda farklı bir yere taşındılar.Config noktasında sizin kadar bilgimiz olmadığı kesin bu yüzden sonuca gidecek bilgiler verebilirmisiniz?Metro interneti Türk Telekom sonlandırıp sfp modüle kadar olan kablosunuda bıraktı.Bu kabloyu biz sfp modüle takarak swiçin 51nci portuna taktık.Elimizde başka bir malzememiz yok. Böyle bir durumda bu swiçimize consoldan hangi ayarları girmeliyiz? Yada hangi malzemelere ihtiyacımız var? Bunları söylerseniz teminlerini yapıp sistemi devreye almak istiyoruz.

İnanın sabahtan beri bu işle uğraşıyorum ve netice alamadık. İyi çalışmalar 

Gönderildi : 19/07/2013 20:52

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

x bir firewall a ihtiyacınız var. appliance cihaz da olabilir yada x bir makinaya x bir yazılım kurularak da yapılabilir.

Önemli nokta kullanıcıları internete çıkaracaksanız nat yapmanız gerekir. nat değil de route yaptıgınız durumda real ip adresine sahip kaynaklar internete çıkabilir.

Gönderildi : 19/07/2013 20:58

(@fatihdilmac)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüsnü Bey ;

2 gündür bu olayı telekom tarafı sonlandırmadı. Bize verdikleri kendi tarafındaki ıp adresine ping atamıyoruz.Bu durumu belirtmemize rağmen hala daha sonuç yok.Pazartesi günü kendi swiçhlerini getirip testlerini yapacaklarmış. Telekom'da eski çalışanlar kalmadı artık birçoğu yeni eleman ve konu hakkında bilgileri yok. Config ayarlarını dahi Trabzon bölgeden alıp direkt swiçe işliyorlar. Bu yüzden elimizdeki swiç için config ayarlarını yapamıyorlar.Ayda 2000 tl ücret ödenen bir hizmetin başlangıcındaki bu kurulum ayarlarını kullanıcı tarafına bırakmaları nedenli doğru kararı sizlere bırakıyorum. 

Konu hakkında bilgilerini esirgemeyen ÇÖZÜM  Park ailesine teşekkür ediyorum. 

Gönderildi : 21/07/2013 17:00

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Telekom la çalışmaya karar vermişseniz peygamber sabrı olmalı 

Gönderildi : 21/07/2013 18:37

Paylaş: