Forum

MPLS VPN - G.SHDSL...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MPLS VPN - G.SHDSL VPN

13 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,991 Görüntüleme
(@CanKazanci)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar karar vermekte sıkıntı çektiğim bir konu var.

İstanbul içinde 10 Noktadan oluşan bir VPN ağı kurmak istiyorum.Telsiz Haberleşme Firmasıyız ve Kullanığımız Repeaterlar IP tabanlı.Yani Noktalarda herhangi bir bilgisayar çalıştırmayacağım yada bir sunucu olmayacak Sadece Repeaterlar olacak.

Daha önce Airties RT-211  Modem ile 3 nokta arasında IPSec  VPN ağı oluşturdum ve 3 nokta birbirine bağladım.Ara sıra kopmalar dışında bir sorunum yok.

Fakat şuan da kurmak istediğimiz NETWORK biraz daha yüksek hıza ihtiyacımız olacak. Her 1  noktadan gönderilen paket diğer 9 noktaya gidecek. bu yüzden Upload hızımın yüksek olması gerekiyor. en ez 2Mbps . ve bu ağı 3G ile yedeklemeyi düşünüyorum. 

Noktalarda Turkcell 3G testlerinden upload hızı 3Mbps seviyelerinde. 

Superonline'nın bana sunmuş olduğu

Böyle bir alt yapıyı  G.SHDSL VPN 2Mps ile noktaları Superonline Veri Merkezinde20 Mbps MPLS ile birleştirilmesi. ve Turkcell 3G ile yedekleme yapılması. 

1) Bu sistemde önderdiğiniz 3G ve G.SHDLS  Routerlar nelerdir ? Cisco-Drytek-Teldat  Tercihimdir.

Başka bir ISS firmanın teklifide benzer şekilde 

G.SHDSL VPN 2Mps ile noktaları Superonline Veri Merkezinde20 Mbps MPLS ile birleştirilmesi. ve 3G ile yedekleme yapılması. 

1) Cisco 1941 w/2 GE,2 EHWIC slots,256MB CF,512MB DRAM,IP
Base 

2)  2-pair G.SHDSL HWIC ( Gelecekte 2Mbps hız yeterli kalmaz ise 1 Hat daha ekleyebilmek için)

3) 3G modul 

Son seçeneğim Türk Telekomdan  G.SHDSL  VPN hizmeti almak.

TT yetkilisinin bana söylediği   herhangi bir  VDSL destekli bir router almam gerektiğini başka bir işlem yapmayacağımı TTVM (Türk Telekom Veri Merkezi)  ' de uçların birleştirileceği.

Kafama takılan soru  türktelekomun bu hizmetini alırsam ben VPN işlemini   Routerlar üzerinden mi yapacağım yoksa kendilerimi yapacaklar. Benim  G.SHDLS  Routera mı yoksa VDSL routera mı ihtiyacım olacak ve bu ROUTER ' lar   VPN desteği olmak zorundamı  değilmi.Daha önce deneyen var ise bilgi verebiliri.

Bu sistemde tavsiye edeceğiniz 3G destekli Router nedir ?

Superonline teknik yetkilisinin bana söylediği şöyle bir bilgi vardı emin olamadım. Eğer DSL hattında kesinti olursa 3G  DSL hattının IP adresinden devam edecektir. VPN de hiç bir kesinti olmayacaktır. 

Karasal bir hat ile 3G nin aynı IP adresinde çalışması mümkün müdür ? 

Eğer mümkünse TurkTelekomdan yada başka bir ISS karasal hizmeti alırsamda bana bu desteği verebilirmi ?

Gönderildi : 17/07/2013 14:36

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu tür bir yapı için en iyi çözüm MPLS aslında, herkes yanlış kullanıyor bu MPLS ama bu iş için biçilmiş kaftan dokuz nokta birbirlerine direk ulaşım gerektiriyor ve her noktanın bir diğer noktaya upload hızı eşit olmalı ise MPLS en iyi çözüm, çünki tek merkez yerine çok merkez var. Ama gerek ilk yatırım maliyeti gerekse sürekli maliyet olarak yüksek bir bedeli olacaktır.

DrayTek lerde şunu yapabilirsiniz, birden fazla ADSl hattı kullanma imanınız olursa tüm noktaları bu iki ADSL üzerinden birbirleri ile haberleştirebilirsiniz buda her noktanın diğer noktalara ortalama 2 Mbit upload hızı olur demek.

Gönderildi : 17/07/2013 19:07

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Cisco 888G-K9 veya 1921 gibi router larda hem G.SHDSL hemde 3G bağlantısı yapabiliyorsunuz. G.SHDSL giderse 3G den bağlanabiliyor.  Telekom karasal hat ve 3G yi  aynı anda Avea hatla belki çalıştırabilir sormak lazım. Avea hattı da MPLS e dahil eder, böylece G.SHDSL gittiğinde 3G üzerinden Telekom un yapacağı ayarlar ile devam edebilirsiniz. 

Gönderildi : 17/07/2013 19:47

(@ertanerbek)
Famed Member

Abi DrayTek 3100 ile o işlemi 140 dolara yapıyorsun 😀 cisco 800 dolar civarı :D.

Gönderildi : 17/07/2013 20:52

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Ertan selam,

Draytek de simetrik bir teknoloji ve beraberinde 3g olan cihaz varmi ?

888g bu arada end of sales durumda yerine tr icin simdilik ayni seri urun yok

Bir ust seri olabilir 1921 gibi ama 2000 usd civarinda.

Gönderildi : 17/07/2013 21:16

(@ertanerbek)
Famed Member

DrayTek 3100/3120 abi. Bu cihazlardanda 70 adet fialn kaldı diye biliyorum. g.dat +  3g

Gönderildi : 17/07/2013 22:00

(@CanKazanci)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Cevapları için teşekkür ediyorum DryTek ve Cisco ile irtibata geçtim fiyat tekliflerini bekliyorum artık   MPLS te kesin karar kıldım

Gönderildi : 23/07/2013 01:37

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

eşer superonline bakacaksan. 

SOL cisco 888 gdat veriyor. eğer kendi cihazımı kullanıcam draytek olsun dersen yönetimi kendinde olur. SOL ün cisco cihazını kullandırırsan ki mpls-vpn lerde lokallerde onu kullandırıyolar, yönetimi SOL de olur istediğin işleme onlara baktırırsın.

kendi yönetiminde olmasın bırak SOL uğraşsın.

Gönderildi : 25/07/2013 19:29

(@ertanerbek)
Famed Member

MPLS in neyini yöneteceksin ki ?

Gönderildi : 25/07/2013 20:07

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

valla aydınlattınız beni Ertan Hocam 6 aydır yaptığım işi ben bilmiyormuşum. ben de mpls omurgasında routerları yönetiyorum sanıyordum teşekkürler yönlendirmeniz için.

Gönderildi : 26/07/2013 22:19

(@ertanerbek)
Famed Member

Soruyu nasıl anladınız anlamadım ama, son kullanıcı MPLS in yada routerların neyini yönetecek ben onu anlamadım.

Gönderildi : 27/07/2013 00:13

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Konuya bir hort cekeyim bahsettiginiz ip degismeden 3g kullanimini turknet+turkcell de kullaniyorum.Turkcelle apn yonlendirmesini turknete yapin demeniz yeterli.Birde globesurfer3+ gibi bir 3g router alip onuda config etmek lazim.

Gönderildi : 26/06/2016 00:31

(@mehmetbulut)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Merhaba Arkadaşlar karar vermekte sıkıntı çektiğim bir konu var.

İstanbul içinde 10 Noktadan oluşan bir VPN ağı kurmak istiyorum.Telsiz Haberleşme Firmasıyız ve Kullanığımız Repeaterlar IP tabanlı.Yani Noktalarda herhangi bir bilgisayar çalıştırmayacağım yada bir sunucu olmayacak Sadece Repeaterlar olacak.

Daha önce Airties RT-211  Modem ile 3 nokta arasında IPSec  VPN ağı oluşturdum ve 3 nokta birbirine bağladım.Ara sıra kopmalar dışında bir sorunum yok.

Fakat şuan da kurmak istediğimiz NETWORK biraz daha yüksek hıza ihtiyacımız olacak. Her 1  noktadan gönderilen paket diğer 9 noktaya gidecek. bu yüzden Upload hızımın yüksek olması gerekiyor. en ez 2Mbps . ve bu ağı 3G ile yedeklemeyi düşünüyorum. 

Noktalarda Turkcell 3G testlerinden upload hızı 3Mbps seviyelerinde. 

Superonline'nın bana sunmuş olduğu

Böyle bir alt yapıyı  G.SHDSL VPN 2Mps ile noktaları Superonline Veri Merkezinde20 Mbps MPLS ile birleştirilmesi. ve Turkcell 3G ile yedekleme yapılması. 

1) Bu sistemde önderdiğiniz 3G ve G.SHDLS  Routerlar nelerdir ? Cisco-Drytek-Teldat  Tercihimdir.

Başka bir ISS firmanın teklifide benzer şekilde 

G.SHDSL VPN 2Mps ile noktaları Superonline Veri Merkezinde20 Mbps MPLS ile birleştirilmesi. ve 3G ile yedekleme yapılması. 

1) Cisco 1941 w/2 GE,2 EHWIC slots,256MB CF,512MB DRAM,IP Base 

2)  2-pair G.SHDSL HWIC ( Gelecekte 2Mbps hız yeterli kalmaz ise 1 Hat daha ekleyebilmek için)

3) 3G modul 

Son seçeneğim Türk Telekomdan  G.SHDSL  VPN hizmeti almak.

TT yetkilisinin bana söylediği   herhangi bir  VDSL destekli bir router almam gerektiğini başka bir işlem yapmayacağımı TTVM (Türk Telekom Veri Merkezi)  ' de uçların birleştirileceği.

Kafama takılan soru  türktelekomun bu hizmetini alırsam ben VPN işlemini   Routerlar üzerinden mi yapacağım yoksa kendilerimi yapacaklar. Benim  G.SHDLS  Routera mı yoksa VDSL routera mı ihtiyacım olacak ve bu ROUTER ' lar   VPN desteği olmak zorundamı  değilmi.Daha önce deneyen var ise bilgi verebiliri.

Bu sistemde tavsiye edeceğiniz 3G destekli Router nedir ?

Superonline teknik yetkilisinin bana söylediği şöyle bir bilgi vardı emin olamadım. Eğer DSL hattında kesinti olursa 3G  DSL hattının IP adresinden devam edecektir. VPN de hiç bir kesinti olmayacaktır. 

Karasal bir hat ile 3G nin aynı IP adresinde çalışması mümkün müdür ? 

Eğer mümkünse TurkTelekomdan yada başka bir ISS karasal hizmeti alırsamda bana bu desteği verebilirmi ?

Can bey TT de kimle görüştünüz? müşteri temsilciniz varmıdır.  TT de TTVPN hizmeti kapsamında 3g yedekli router verip, GSM hattı üzerinden yedekliyor. Sizin herhangi bir modem vs almanıza gerek kalmıyor.

Gönderildi : 26/06/2016 15:09

Paylaş: