Forum

Dhcp Server IP Prob...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dhcp Server IP Problem

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
576 Görüntüleme
(@VolkanKuscu)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Tüm Arkadaşlar Selamlar

Domainde kayıtlı olan fakat 3 - 4 ay kadar kullanılmayan bir clienti dün açtık ve ıp alamadığını gördük gelen paket sıfırdı.Dhcp server üzerindeki kayıtlarda client ismi ve mac adresine ait bir rezerve veya ıp çakışması da göremedik.Elle ip vermeyi denedik yine almadı.Makinelerin image ları olduğu için hemen bir image attıp tekrar baktığımızda yine aynı sorun vardı.Ne elle nede dhpc serverdan ip alamıyordu.

Sorunu makinenin mac adresini değiştirerek çözmüş bulunmaktayım.Fakat bu mac adresinin dhcp server da dns server da  yada başka bir yerde bir asıl çözüm yolu olması gerekir diye düşünüyorum.Sizden bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Sayglar 

Gönderildi : 10/07/2013 13:12

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Acaba başka biri sizin bilginiz dışında network teki başka bir pc nin MAC adresini sorunlu pc nin MAC adresi olarak ayarlamış olabilirmi ? Çünkü MAC unique tir. Daha önce böyle bir sorunla ile karşılaşmadığım için başka bir sonuc gelmiyor aklıma. Başka clientlar sorunsuz bir şekilde DHCP den ip alabiliyor değil mi ?

Gönderildi : 10/07/2013 14:37

(@VolkanKuscu)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet bu client hariç yeni domaine aldığım veya misafir bir makine direk ip alabiliyor.Dhcp server da tüm mac adreslerini inceledim ve benzer dahi bir mac adresi yok.

Gönderildi : 10/07/2013 15:34

(@evrenbanger)
Üye

Tek clientta sorun varsa benim dediğim gibi olabilir.

Gönderildi : 10/07/2013 16:38

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bana sorun switch tarafında gibi geldi yada router. Elle IP girdiğinizde DHCP sunucu ile alakanız kalmaz.

Gönderildi : 10/07/2013 21:14

(@VolkanKuscu)
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan abi yorumun için teşekkürler.İsimden beni çıkaramadın herhalde 🙂 

Abi switch ve router diğer makinelere ip veriyor ama nedense sadece bu bu makine ip almıyor elle verincede almıyor.Makine domain üyesi önceden almış olduğu ip ve dns adresini serverdan sildik.Default mac adrseside başka bir kullanımda görünmüyor.Dns serverdan eski almış olduğu ip boş o ip yide elle verdik malesef hiçbir şekilde ip almadı.En son çare mac adresini değiştirdik otomatik olarak da aldı elle verdiğimizde de Acaba clientı domaine aldığımızda veya cihaz önceden dhcp servera bağlandığında benim göremediğim herhangi bir yere mac adresiyle kayıtmı yapıyo anlayamadım.!!

Gönderildi : 11/07/2013 05:15

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan abi yorumun için teşekkürler.İsimden beni çıkaramadın herhalde 🙂 

Abi switch ve router diğer makinelere ip veriyor ama nedense sadece bu bu makine ip almıyor elle verincede almıyor.Makine domain üyesi önceden almış olduğu ip ve dns adresini serverdan sildik.Default mac adrseside başka bir kullanımda görünmüyor.Dns serverdan eski almış olduğu ip boş o ip yide elle verdik malesef hiçbir şekilde ip almadı.En son çare mac adresini değiştirdik otomatik olarak da aldı elle verdiğimizde de Acaba clientı domaine aldığımızda veya cihaz önceden dhcp servera bağlandığında benim göremediğim herhangi bir yere mac adresiyle kayıtmı yapıyo anlayamadım.!!

Volkan elle IP verdiğinde yereldeki PC lere ulaşamıyorsan bu sorun ya switchden yada makinanın ethernet portu uçmuş.

Gönderildi : 11/07/2013 12:03

(@evrenbanger)
Üye

Evet ethernet kartındada problem olmuş olabilir.

Gönderildi : 11/07/2013 12:05

Paylaş: