Forum

Network arıza tespi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network arıza tespiti

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,971 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkdaşlar merhaba,

Çalıştığım şirkette networkde yavaşlama ve kopmalar olmaya başladı. network trafiğini izlemek istiyorum ancak switch'lerim de port mirroring özelliği yok Hub'da bulamadım.  alternatif olarak ne yapabilirim. yardımlarınızı rica ediyorum.

Gönderildi : 27/06/2013 16:38

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Yaz geldi. Kenalarda, diplerde sıkıştırılmış switch'leriniz var ise bunlara odaklanın. Ortamın ısınması ile birlikte cihazların içersindeki ısı daha da yükseliyor. Elektronik cihazlar ısının etkisi ile düzgün çalışmamaya, kilitlenmeye vs. başlıyorlar. Başka faktörlerde olabilir elbette.

Gönderildi : 27/06/2013 17:49

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam  benim yapımda diplerde köşelerde filan switch yok. hatta sistem odasında klima var ortam güzel yani  benim odamda klima yok  pişdim. 🙂

Bu colasoftcapsa diye bir program var network durumunu gözlemelemeye yarıyor . programın kurulum dökümanlarında şu yazıyor

1. Management Swtich (Port -Mirroring) Bende Yok

2. Hub (Hala Arıyorum Bulamadım 🙂

3.? olarak önerebileceğiniz bişey varmıdır.

Gönderildi : 27/06/2013 19:26

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Switclerin üzerindeki ışıkları kontrol edermisin hepsi senkron şekildemi yanıyor yoksa asenkron mu ?

Gönderildi : 27/06/2013 21:12

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam yoğunluktan yazamadım

şimdi durum şöyle switchlerin port ışıkları önce normal asenkron olarak yanıyor ama bi süre sonra senkron bir şekilde deligibi yapını sönmeye başlıyorlar kabloları tek tek çekerek deniyorum ama switchde tek baklo kaldığında düzeliyor. o yüzden network analiz programı kurmak istiyorum ama dediğim gibi switchlerimde port mirroring özelliği yok HUB yok öyle kalakaldım.

teşekkürler. 

Gönderildi : 29/06/2013 13:26

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam yoğunluktan yazamadım

şimdi durum şöyle switchlerin port ışıkları önce normal asenkron olarak yanıyor ama bi süre sonra senkron bir şekilde deligibi yapını sönmeye başlıyorlar kabloları tek tek çekerek deniyorum ama switchde tek baklo kaldığında düzeliyor. o yüzden network analiz programı kurmak istiyorum ama dediğim gibi switchlerimde port mirroring özelliği yok HUB yok öyle kalakaldım.

teşekkürler. 

Bu sürekli yanma işlemi kısa sürelerdemi oluyor ? mesala bir dakka asenkron çalışıp 3 dakka senkro çalışıp sonra tekrar asenkrone mı dönüypr ?

yada biraz senkron çalışıp sonrasında mı asenkrone dönüyor ve sonra tekrar senkrona mı

İkisinin araınsdaki fark birisinde switchler üzerinde yanlış takılmış kablolardan dolayı loop oluşması ikincisinde ise yazılımsal olarak birilerinin sürekli broadcast yapması. Donanımsal olanı çözmek için kablolara bakacaksın yazılımsal olanda wiresharkı aç sürekli broacast paketi gönderen cihazı bul temizle.

Gönderildi : 29/06/2013 13:45

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam Merhaba,

Sistem deki Pc bağlantılarını Switch'den çıkardım Şuan Sw üzerinde ADSL Modem ve 6 Tane TP link AP in cat6 kablo uçları bağlı askenkron olarak bazen 10dk bazen 1saat çalışıyor sonra sw ışıkları deli gibi yanıp sönüyor senkron olarak sw'in elektriğini kesip takmadan da düzelmiyor. AP ler yeni hepsini resetledim tekrar conf.ettim statik ip DHCP Disable WPS disable Kanal 1-6-11 gibi  

Gönderildi : 29/06/2013 15:42

(@ertanerbek)
Famed Member

Switchleri satan firma ile görüşün strom kontrol hakkında bilgi alın ve switchlerde bunu nasıl uygulayacağınızı sorun.

Gönderildi : 29/06/2013 16:34

(@ersenyesilyurt)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Genelde bu tür sorunlar switch üzerine gelen ve oluşan looplardan kaynaklanmaktadır. Ve o anda switchin bütün bağlantıları gitmektedir.

Tespit etmek açısından kabloların tamamını söküp tekrardan tek tek takılarak ve ışıkların yanma şekli sürekli olduğu zaman en son takmış olduğunuz kabloyu çekerek bulabilirsiniz.

Veya size önerim olarak networkü analiz etmek isterseniz test olarak kurabileceğiniz Hp Procurve Manager programını kurarak bakabilirsiniz..

İYİ ÇALIŞMALAR

Gönderildi : 26/08/2013 14:54

Paylaş: