Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

AirMax2

30 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
822 Görüntüleme
(@volkancaliskan)
Gönderiler: 141
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba herkese öncelikle.

Elimde bir çift Airmax2 ( http://www.airlive.com/product/AirMax2  ) anten var karşılıklı fabrikalarımızda (yaklaşık 150 Mt) haberleşmemizi sağlıyor ama yakın zamanda fabrikamızın birini daha ileri bir yere taşıyoruz (Kuşucuşu uzaklık 1 km). Sorunumda burda başlıyor iki fabrika net olarak birbirini görmüyor. Antenleri yükseltme fikri ne kadar çözüm olabilir bilmiyorum. Fiber döşetelim dedik oda çok maliyetli. Siz ne düşünürsünüz. Henüz hiç deneme yapmadım. Daha yüksek bir cihaz işimi görürmü? Saygılarımla....

Gönderildi : 19/06/2013 20:11

(@volkancaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Görüşünüz için teşekürler. Lakin biraz daha somut bilgi lazım. Airmax ile görüştüm antenle bu işi çözebilecegimden bahsediyorlar. Normal mesafesi cihazın 700 mt olacak. Anten ile bu mesafe 3,5 km olacak mış ama teoride tabi buda

Gönderildi : 20/06/2013 12:37

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bu size söylenen antenin kapasitesi önemli iki anten arasındaki mesafe tam ne kadar arada bina sulak bölge varmı bunlar hakkında detaylı bilgi verirseniz ve mesafenin fotoğrafını çekerseniz daha net yardımcı oluruz ama genede 2 adet dış ortam köprüsü almanız lazım ben cisco-motorola tavsiye ederim ama aşağıdakide fazlasıyla işinizi görür

http://www.airties.com/product-details.asp?pn=WOB-100&s=2&ci=8&dil=tr  

Gönderildi : 20/06/2013 16:07

(@volkancaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aradaki kuş uçusu mesafe 1 km sulu bir ortam yok

Fotografta konumu kırmızı çember içine aldım yandak yeşil kulenin önü ve görünen mavi binanın arka tarafında kalıyor. Ubiquti olarak öneren oldu Bu cihazların birbirini görmeleri şartmı ayrıca 

Gönderildi : 20/06/2013 17:18

(@Anonim)

yol açık  Ubiquti bir çözüm ama ne olursa olsun antenler bir birini görmeli tabi arada ufak tefek engeller fazla sorun teşkil etmez bütçe sıkıntı diyorsanız elinizdeki ap ile deneme yapın eyer size yeterli gelirse devam edin ama uzun vadeli düşünmeniz gerekli yağmurlu karlı rüzgarlı havalar bunlar sinyalleri etkileyen unsurlardır 

Gönderildi : 21/06/2013 17:25

(@volkancaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Önümüzdeki hafta ubiquti antenlerle deneme yapacagız. Gerekirse direk dikecegiz fiber işi çok zor bizim için. Fiberin kira maliyeti felan çok yüksek. Antenle çözeye çalışacagız. Peki bunların dışında bir öneriniz varmı? Malum maliyet te bu noktada firma için önemli.

Gönderildi : 21/06/2013 18:18

(@Anonim)

fiber tavsiye etmem ister istemez bölgede bir kazı yapılsa hattın kopma ihtimali var 

kablosuz yöntem haricinde daha ucuz ve sağlıklı çalışacak bir yöntem yok ayrıca siz hattı kurduktan sonra iki cihaz arasında mac filtrelemesi kesinlikle yapın yoksa güvenliğiniz için sıkıntı olur  

Gönderildi : 21/06/2013 19:26

(@volkancaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet fiberde hem donanımsal hemde telekom tarafındaki maliyet çok yüksek. Bu cihazı düşünüyorum.  http://www.ubntturkiye.com/product.php?ProductID=57  Ayrıca Mac filtereleme konusunu biraz daha açabilirmisiniz.

Gönderildi : 22/06/2013 13:44

(@Anonim)

ikliyacınıza gayet uygun ayrıca fiyat bence ideal 

mac filtreleme gelince her network cihazın bir mac adresi var ve siz bu iki cihazın mac adreslerini birbirlerine tanımlayarak kablosuz ağa başka bir kablosuz cihazın müdahale ve etse dahi network bağlantı kuramaz şimdi aklıma geldi özelliği varmı bilmiyorum ama SSID gizlemenizde extra bir güvenliktir

Gönderildi : 22/06/2013 17:25

(@volkancaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gelen firma antenin uygun olmadıgını söyledi, Kot farkı çok birbirilerini görmüyor antenler. verim düşebilir dedi. Vpn kullanacagız galiba...

Gönderildi : 24/06/2013 14:57

(@Anonim)

anten olmaması tamda kot farkı saçma sonuçta kot farkını ortadan kaldırmak için direk kullanılıyor kot farkı vardiye olmaz demek saçmalık ozaman kimse bu yöntemi kullanamaz benim tavsiyem daha tecrübeli başka firmayla çalışmanız sizin için daha iyi olur

Gönderildi : 24/06/2013 15:23

(@volkancaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

20-25mt den bahsettiler. Başka bir firmada bakacak zatende  İki fabrika arasında yükseklik bir alan var ordada farklı binalar felan var sinyali keser diyorlar bunlar.

Gönderildi : 24/06/2013 15:37

(@Anonim)

bence diğer firmaylada görüşün çünkü fiber hat gerçekten çok pahalı ve gereksiz ben size şöyle söyleyeyim İzmir de  kurum olarak 10 km uzaklıktaki iki iskele(arada deniz var) arasına dış ortam köprüsü ile bağlantı oluşturduk ve 1 sene oldu bir defa bile sorun olmadı 

en kötü elinizdeki cihazları değilde 2 adet dış ortam köprüsü alırsınız hem fiberden ucuz ve sağlıklı ve ileride değişiklik olduğunda tekrar kullanabilirsiniz 

Gönderildi : 24/06/2013 16:15

(@Anonim)

karşılıklı olarak AP 7161 ayrıca Osbridge anten kullanıyoruz biraz maliyetli sistem ama sonuçta kurum

Gönderildi : 29/06/2013 22:04

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Kaç Mbit alıyorsunuz bu mesafede ?

Gönderildi : 29/06/2013 22:32

(@Anonim)

normal havada 10 ~18 mbps arası tabi bu karşı iskele için yetiyor.

Gönderildi : 30/06/2013 00:18

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

normal havada 10 ~18 mbps arası tabi bu karşı iskele için yetiyor.

Çok düşük değerler. Birde dediğiniz gibi fiyatlar yüksekse hiç iyi değer değiller. Airmax DUO ile çift 24 DBI antenle gidiş geliş 50/50 Mbit alabilirsiniz o mesafede.

Gönderildi : 30/06/2013 02:33

(@Anonim)

doru ertan bey kurumun 200km bir fiber ağı var ve yayın yapacak ap verdiğimiz hız 20mbps ve diğer iskeledeki 18 mbps bağlantı sağlıyor ve  bu da 10 bilgisayarın bulunduğu bir ortam için yetiyor 

dediğiniz gibi bu yöntemi karasal bölgede kullanıyoruz ve  100mbps upload\100mbps download rahatlıkla alıyoruz 

Gönderildi : 30/06/2013 03:12

(@volkancaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar tekrar merhaba çatımızın en uç noktasına  http://www.ubiquitimarket.com/UBNT-Nano-Bridge-Airmax-25-dBi,PR-5.html  cihazımızı 10 Mt direk Üzerine yerleştirdik karşı tarafada Boy hizasından elle tutup ölçüm yaptık. Sinyal aldık, 6Mt Dirgide diger tarafada dikecegiz peki bu cihazda hangi değerlere bakmalıyım sağlıklı çalışabilmek için ve bu değerler min kaç olması gerekiyor.

Kolay Gelsin....

Gönderildi : 13/07/2013 13:09

Sayfa 1 / 2
Paylaş: