Forum

Switch ve Kablolama

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch ve Kablolama

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocalarım , büyük bir eczane için bir proje var , ortam 10 bilgisayar var , şöyle bir yok izlemek istiyorum doğru olur mu

1 - Sunucu olarak ya bir bilgisayar toplayacağım yada giriş seviyesi bir sunucu olacak hangisi mantıklı ? sunucu olursa sunucu tavsiyesi

2 - Ortamdaki bilgisayarlar lisansız , lisans alırsam kutulu alıp lisanslama gerek box alacağım yani doğrumu ? alırsam Windows 7 ile devam etmek mi mantıklı yoksa almışken 8 ile mi ( çünkü mevcut eczane programı 8 ile uyumsuz olabilir ) bunun yanında eski bilgisayarları bir kenara bırakıp yeni toplarsam oem lisan alabilirim değil mi  ? ve Windows 7 Home Premium alırsam sonuçta eczanede işletme olduğu için lisanda problem olur mu  

3 - Kablolama için gbit switch düşünüyorum cat6 stp ve metal rj45 ler bu ortam için cat6 tavsiye ediyorsanız bir gbit switch önerisinde bulunabilir misiniz ve kablo markası , birde yedekleme sunucu üzerine yapılacağı için raid10 yapacağım yada 5 birazda gbit switch i o yüzden tercih ediyorum gerek var mı

Saygılar.

Gönderildi : 21/05/2013 04:26

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

1- Sunucu ne icin? Son maddede storage yazmisin, eger kastettigin oysa, ucuz bir tane isini gorur. Normalde bu cihazlar ustunde eec ramlar, risk yonetimli islemciler olmasa topla bi tane kafana gore (256 mb ram'li, celeron islemcili bir bilgisayar) derdim; ama surekli 7/24 acik kalmasi gerekiyorsa sunucu sart. Storage bir sistem icin teferruatli bir sey alman gerekmez. 

2- Windows 7. Kullanilacak programlar muhtemelen delphi ile yazilmis otomasyon yazilimlari olacak, bunlar win8'de sorun cikarir. Oem bilgisayarlarin ustunde verilen windows zaten fiyata eklenmis halidir. Yani yeni bir bilgisayar almak istediginde, atiyorum 1500 liraya alacaksin. Iste o 1500'un icinde oem lisansi ucretini de oduyorsun. Isletim sistemini ayri alacaksan bilgisayar alacagin yere uzerinde isletim sistemi istemiyorum diyip fiyattan dusmelerini istersin. 

3- Yok. Gigabit, 125mb/saniye demek; 10 tane bilgisayar bu kadar trafik olusturmaz. Ha dersen ki almisken bi kere alalim, 5-10 yil kullanacaz ilerde belki o hizlara ulasabiliriz, o zaman al. 

Gönderildi : 21/05/2013 05:50

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam Merhaba , 7/24 açık kalmayacak mesai başlayınca açılacak mesai sonu kapatılacak o yüzden toplama bir sistem dedim , birde dediğiniz gibi kullanılan otomasyon programı Windows 8 ile uyumsuz olabilir Windows 7 ile devam edeceğim gibi duruyor , şuanda var olan bilgisayarlar lisansız , bunları kutu lisans ile lisanslaya bilirim değil mi , storage a şöyle açıklama getireyim , ortamdaki bilgisayarlar tüm dökümanlarını vs.. sunucu üzerinede tutacaklar ya bu topladığım sunucu üzerinde raid 5 yapacağım 3 disk ile yada qnap gibi bir storage alacağım , birde önerebileceğiniz bir switch var mı

Gönderildi : 21/05/2013 16:04

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Neden OEM alıp toplama parçalarla uğraşacaksınız ki? Örneğin HP Pro serisi PC lerden alın, garanti ve servis hizmetleriyle başınız ağrımasın. Parça bozulunca açın telefon kargo ile yenisini yollasınlar. Lisans konusunda da kutu lisans almayın 10 adet olacaksa Open lisans alın, DVD ve key takip etmek derdiyle uğraşmayın. Kablo konusunda markalar zaten belli HCS, legran veya AMD en iyileridir. Fazla bir kablo gideceğini sanmam o yüzden iyisinden 1 kutu yeter. Kablolama ve etiketlemeyi düzgün yaparsanız sorun çıkarmaz. Switch tede management istemiyorsanız klasik bir gigabit switch işinizi görecektir, çok ucuza kaçmamak şartıyla.

Gönderildi : 21/05/2013 16:30

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Anladım hocam teşekkürler bir sorum olacak Windows 7 home basic , normal workgoup ağı için yeterlimidir ?

Gönderildi : 21/05/2013 19:29

(@ugurburma)
Üye

Anladım hocam teşekkürler bir sorum olacak Windows 7 home basic , normal workgoup ağı için yeterlimidir ?

Windows domain yapısı kullanmayacaksanız yeterli olur.

Gönderildi : 22/05/2013 00:58

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

Hocam Merhaba , 7/24 açık kalmayacak mesai başlayınca açılacak mesai sonu kapatılacak o yüzden toplama bir sistem dedim , birde dediğiniz gibi kullanılan otomasyon programı Windows 8 ile uyumsuz olabilir Windows 7 ile devam edeceğim gibi duruyor , şuanda var olan bilgisayarlar lisansız , bunları kutu lisans ile lisanslaya bilirim değil mi , storage a şöyle açıklama getireyim , ortamdaki bilgisayarlar tüm dökümanlarını vs.. sunucu üzerinede tutacaklar ya bu topladığım sunucu üzerinde raid 5 yapacağım 3 disk ile yada qnap gibi bir storage alacağım , birde önerebileceğiniz bir switch var mı
Switch icin marka, model onerim yok. Alacagin yerdeki personele ne icin kullanacagini tarif edersen ellerinde isine yarar ne varsa onerirler, kaliteli markalar belli zaten. Hem kullanacagin yapi kucuk oldugundan, hemde network isleriyle ugrasman gerekmedigi icin 24 portlu, eli ayagi duzgun bir switch bulursun her turlu. Yani ucuk bir sey alman gerekmiyor. Raid olayina gelince: bence 3 degil bi tane daha eklersin 4 diskle raid 1+0 kullanirsin, garanti olur.

Gönderildi : 22/05/2013 02:39

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

tamam hocam sağol bu yapı için Windows 7 home basic yeterli olurmu

Gönderildi : 22/05/2013 03:05

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Neden OEM alıp toplama parçalarla uğraşacaksınız ki? Örneğin HP Pro serisi PC lerden alın, garanti ve servis hizmetleriyle başınız ağrımasın. Parça bozulunca açın telefon kargo ile yenisini yollasınlar. Lisans konusunda da kutu lisans almayın 10 adet olacaksa Open lisans alın, DVD ve key takip etmek derdiyle uğraşmayın. Kablo konusunda markalar zaten belli HCS, legran veya AMD en iyileridir. Fazla bir kablo gideceğini sanmam o yüzden iyisinden 1 kutu yeter. Kablolama ve etiketlemeyi düzgün yaparsanız sorun çıkarmaz. Switch tede management istemiyorsanız klasik bir gigabit switch işinizi görecektir, çok ucuza kaçmamak şartıyla.

hocam sunucu için nasıl olur

Dell T110 II E3-1220v2 1x4GB 1x500GB (P1B-1S3)

http://www.exa.com.tr/dell/sunucular_kategorisinde/dell_t110-392-18421.html

Gönderildi : 22/05/2013 04:10

(@ugurburma)
Üye

Giriş seviyesi ile başlayıp daha sonra ihtiyaca göre daha iyi bir sunucu alabilirsiniz. Garantileri 2 yıl sonrasında risk almamak için değiştiriliyor zaten. Direk bir Network desteği olan storage de alabilirsiniz, üzerlerinde sunucu geliyor ve istediğiniz gibi dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz.

Gönderildi : 22/05/2013 14:39

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Giriş seviyesi ile başlayıp daha sonra ihtiyaca göre daha iyi bir sunucu alabilirsiniz. Garantileri 2 yıl sonrasında risk almamak için değiştiriliyor zaten. Direk bir Network desteği olan storage de alabilirsiniz, üzerlerinde sunucu geliyor ve istediğiniz gibi dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz.

Direk bir Network desteği olan storage de alabilirsiniz, üzerlerinde sunucu geliyor ve istediğiniz gibi dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz , hocam böyle bir ürün daha iyi olur bir tavsiyede bulunabilirmisiniz

Gönderildi : 22/05/2013 21:46

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

Merhaba,

Tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorum ama size tavsiye edebileceğim bir iki şey olabilir.

1) orta düzey bir sunucu işinizi görür.

2) Size ggwa open lisans almanızı öneririm.donanımlar üzerinde istediğiniz kadar oynamada yapsanız yada elinizdeki pc leri değiştirsenizde bir sorun olmaz sizin için.

3)tplink 1gb switchler var fiyatlarıda çok uygun. bunları alıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Tabi kullanacaınız kabloların cat6 olması tavsiye edilir. cat5 ler 1 gb de iş göremeyeceklerdir.

teşekkürler... 

Gönderildi : 22/05/2013 22:43

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam aklıma ncomputing geliyor nasıl olur acaba

Gönderildi : 22/05/2013 23:38

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

olabilir tabi neden olmasın..

ortamda bulunan kullanıcı sayıları çok fazla olmadığı için fazla sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Bunun dışında kullanıcılarınızın internet güvenliğini sağlamak, içerik filirtrelemesi yapmak için open source yazılımları tavsiye ederim. endian veya pfsense gibi yazılımlar. Gerçekten güzell olduklarını söyleyebilirim.

Gönderildi : 23/05/2013 00:48

(@ugurburma)
Üye

hocam aklıma ncomputing geliyor nasıl olur acaba

Büyük bir eczane diyorsun bence hiç girme ncomputing e, zaten eczane sistemi problemli birde ncomputing sokma ortama. 1 pc bozulduğunda sadece o devre dışı kalır diğerleri çalışır.

Gönderildi : 23/05/2013 01:00

Paylaş: