Forum

TP-Link Modem-Statu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

TP-Link Modem-Status - Desibel(Db) degerleri

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
6,241 Görüntüleme
(@tariyeleyyubov)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamun aleykum arkadaslar TP-link 

modemde status bolumundeki:

downloadstream        uploadstream

SNR Margin                     13,5                            16,5                 db
Line Attenuation               40                               20,8                 db
Data Rate                        4094                            507                 kbps
Max Rate                        8600                           1056                 kbps
CRC                               6860                              0
downstream ve uploadstream degerlerinin kac olmasi gerekli. bu degerler ne icindir
ne kadar arasamda google-de tam anlatim bulamadim bildigim tek sey SNR degeri
0-6 olursa baglanti tamamen yok demektir.Lutfen yardimlarinizi esirgemeyin arkadaslar.
Allah hepinizin yardimcisi olsun

Gönderildi : 10/05/2013 18:51

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Selamun aleykum arkadaslar TP-link 

modemde status bolumundeki:

downloadstream        uploadstream

SNR Margin                     13,5                            16,5                 db
Line Attenuation               40                               20,8                 db
Data Rate                        4094                            507                 kbps
Max Rate                        8600                           1056                 kbps
CRC                               6860                              0
downstream ve uploadstream degerlerinin kac olmasi gerekli. bu degerler ne icindir
ne kadar arasamda google-de tam anlatim bulamadim bildigim tek sey SNR degeri
0-6 olursa baglanti tamamen yok demektir.Lutfen yardimlarinizi esirgemeyin arkadaslar.
Allah hepinizin yardimcisi olsun

Merhabalar, aslında chazlar linksys nin birebir kopyası 🙂 Linksys olarak aratıp bakabilirsiniz yada  http://www.simet.com.tr/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_content&cid=1191  DrayTek ürünlerininkini bu adresten baz alabilirsiniz. 

Gönderildi : 11/05/2013 17:11

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Allah razi olsun Ertan abi arastirdim ama  bu kadar bula bildim:google de SNR ve Line Attenuation hakkinda bilgi var.Ama Data Rate ,Max Rate ,CRC gibi bilgiler bulamiyorum ve bu makalede gordugunuz gibi SNR icin 6dB alti kotu senkronizasyon yazmis amma downstream mi? yoksa upload stream icinmi bilemiyorum bana tam olarak bir link ,makale lazim lutfen yardimlarinizi bekliyorum.

SNR Sınırı (dB):Sinyal Gürültü Oranı.: YÜKSEK İYİ 
Basitçe Gürültü Değeri Sinyal değerine bölünür. Bir sabit bağlantı için yüksek SNR gerekir. Genel olarak gürültü oranı daha yüksek bir sinyalde daha az hatalar oluşacaktır. Şöyle düşünün ne kadar çok bağırırsanız sesiniz o kadar çok duyulur. 
* 6bB . veya altı = Kötü senkronizasyon (modem adsl ışık sabitlenmemesi) ve sık sık bağlantı kesintileri yaşayacaksınız 
* 7dB -10dB . = Az kötü sinyalizasyon icin fazla yer bırakmaz. 
* 11dB -20dB . = İyi çok az veya hiç kopukluk sorunları olmaz. 
* 20dB - 28dB . = Mükemmel 
* 29dB . veya üstü = Üstün 

Line Attenuation (Hat Zayıflaması) (dB): DÜŞÜK İYİ 
Mesafe üzerinden sinyal kaybıdır. yani santralden giriş sinyalinizin evdeki modemden çıkış sinyalinden çıkarılmasıdır. Yani fark ne kadar az olursa o kadar iyidir Ne yazık ki, dB kaybı sadece mesafeye bağlı değildir . Ayrıca kablo tipi ve gauge ( hangi kablo uzunluğu üzerinde değişiklik ) kabloya , sayısı ve konumu diğer bağlantı noktalarına bağlıdır. 

* 20bB . ve altı= Üstün 
* 20dB -30dB . = Mükemmel 
* 30dB - 40dB . = Çok İyi 
* 40dB - 50dB . = İyi 
* 50dB - 60dB . = Zayıf bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz 
* 60dB . ve üzeri= Kötü bağlantı sorunları yaşayacaksınız 

Gönderildi : 11/05/2013 21:32

(@ertanerbek)
Famed Member

Data Rate : Muhtemel olarak anlık veri akışı yada ortlaması

Max Rate : Muhtemel olarak tespit edilen en yüksek oran

CRC : data paket kontrol sistemidir ve paketin bütünlüğünü kontrol eder, toplamını göstermek saçmadır bu nedenle muhtemel olarak verilen değer sorunlu ve kayıp paketlerdir.

Deiğim gibi linksys bir kontrol et cisco nun dokümanları iyidir tplikte onun kopyası gibi :D. 

Gönderildi : 12/05/2013 00:48

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Abi zamanim cok az arayinca bulamiyorum kac  saat aradim zaten elime istedigim bilgi gecmedi bir link bir site biliyorsan lutfen yaz bakalim tewekkurler

Gönderildi : 12/05/2013 02:50

(@ertanerbek)
Famed Member

Yazdıma slında bir önceki mesaşta, dikkat etmen gereken CRC kısmı sayı çoğalıyorsa hat sağlıklı değildir. Paket kaybı yaşıyorsun demektir.

Gönderildi : 12/05/2013 17:20

Paylaş: