Forum

Meb Viasat uydu int...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Meb Viasat uydu internet Access Point ile yayın yapamama

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
758 Görüntüleme
(@DavutALAN)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

İyi aksamlar değerli kardeşlerim
Ben bir köy okulunda görev yapıyorum. Okulumuzda Meb e bağlı uydu internet sistemi kullanılıyor.
Problemimiz şu: Eski uydu sisteminde cihazı access point'e bağlayarak kablosuz yayın yapıp sorunsuz çalıştırıbiliyorduk.

Geçen hafta yeni cihaz getirip yeni sistem kurdular. Kablolu olarak internete bağlanmada bir problem yok. Fakat cihazı AP ye bağlayınca wireless ya yayın yapamıyoruz. Yeni cihaz farklı bir İp aralığı kullanıyor galiba problem bununla alakalı fakat ne yaptıysam çözemedim problemi.
Cihazı pc ye kablolu bağladığımda verdiği ip 10.164.xxx.xxx. li.
Acaba problem nedir. Yardımlarınızı bekliyorum

Cihazımız:  viasat Surfbeam 2 RM4000 modeli.

Access Point olarak:  TP link TL-WA601G wireless Access point

Gönderildi : 27/03/2013 01:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

AP üzerinde önceki cihazın ip aralığı girilmiş vaziyettedir siz bağlanıp tekrar ayarlamanız gerekir.
http://www.tp-link.com/en/article/?faqid=417

Bu site üzerinden ve pdf'lerinden nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2013 03:58

(@DavutALAN)
Active Member
Konu başlatıcı

AP üzerinde önceki cihazın ip aralığı girilmiş vaziyettedir siz bağlanıp tekrar ayarlamanız gerekir.
http://www.tp-link.com/en/article/?faqid=417

Bu site üzerinden ve pdf'lerinden nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

Teşekkür ederim İbrahim bey cevanınız için;

Daha öncede bu ayarları denemiştim kurcalamıştım ama sorun çözülmemişti. Tekrar bir daha deneyeyim belki atladığım bir kısım vardır.

10.xxx.xxx.xxx li ip olması işin karmaşık olmasını sağlıyor kanımca... 

Gönderildi : 27/03/2013 12:33

(@DavutALAN)
Active Member
Konu başlatıcı

malesef yine olmadı :(((

Gönderildi : 28/03/2013 12:39

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Muhtemelen Ap cihazı knedi MAC adresi ile kendi istemcilerinin IP adreslerini tekrarlıyor. AP olarak ull bridge çalışabilen bir cihaz edinin ayrıca uydu cihazı birden fazla kişiye dağıtım yapamıyorsa önüne broadband bir cihaz koymalısınız.

Gönderildi : 29/03/2013 18:56

(@BaharYilmaz)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba hocam,

Eski uydu sistemi vsat idi, şimdiki ise ka-sat ve elinizdeki modem malesef ka-sat'ı desteklemiyor. Ka-sat'ı destekleyen bir modem almanız gerekiyor. Eğer ağ kablosuz ise, ka-sat ile internete girdiğiniz bilgisayarı modem haline getirebilirsiniz (Connectify tarzı programlarla), böylece modem de almanıza gerek kalmaz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/04/2013 00:56

(@DavutALAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Muhtemelen Ap cihazı knedi MAC adresi ile kendi istemcilerinin IP adreslerini tekrarlıyor. AP olarak ull bridge çalışabilen bir cihaz edinin ayrıca uydu cihazı birden fazla kişiye dağıtım yapamıyorsa önüne broadband bir cihaz koymalısınız.

O zaman yandık desenize :-((( okulun boyle cihazları almak için bir bütçesi yok malesef :-((((

Gönderildi : 05/04/2013 01:08

(@DavutALAN)
Active Member
Konu başlatıcı

O zaman yandık desenize :-((( okulun boyle cihazları almak için bir bütçesi yok malesef :-((((

Gönderildi : 05/04/2013 01:09

(@DavutALAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam,

Eski uydu sistemi vsat idi, şimdiki ise ka-sat ve elinizdeki modem malesef ka-sat'ı desteklemiyor. Ka-sat'ı destekleyen bir modem almanız gerekiyor. Eğer ağ kablosuz ise, ka-sat ile internete girdiğiniz bilgisayarı modem haline getirebilirsiniz (Connectify tarzı programlarla), böylece modem de almanıza gerek kalmaz.

Kolay gelsin.

Yeni cihazda via sat yazıyor. Yeni sistemi kurarken yeni uydu cihazının modemini de yenilediler. Uydu cihazı da modemde yeni. Desteklemeyen kısmı neresi orasını anlamadım 🙁 bu ka-sat dediğiniz via- sat uydu sistemine benzer başka cihaz galiba. Çünkü piyasada böyle cihazlar çok galiba bildiğim kadarıyla

Gönderildi : 05/04/2013 01:19

(@BaharYilmaz)
Gönderiler: 2
New Member

Hocam, Viasat vsat olduğu anlamına gelmiyor. Turksat'ın desteklediği proje değil mi bu, tooway olsa gerek uydunuzda, bu sistem ka-sattır. Yeni bir sistem eskisine göre çok daha hızlıdır. Modem alma konusunu da anlıyorum, dediğim programı indirip kurun, modem almanıza bile gerek kalmadan sorunu çözmüş olacaksınız 🙂 Güvenin bana...

Kolay gelsin

Gönderildi : 05/04/2013 02:38

(@TahirGURZ)
Gönderiler: 1
New Member

Merhabalar.

Okullara yeni kurulan uydu interneti kablosuz olarak birden fazla cihaza dağıtmak için ZyXEL NBG-416N Router/Access Point ürününü almalısınız. Daha önceden eski uydu için verilmiş olarak TP-Link WA601G Access Point ürünü bu iş için uygun değildir. Ben onu çok denedim, ama uzun süreli internette kalmanız mümkün değil.

Adını verdiğim ürünü piyasada rahatça bulabilirsiniz. Bu işi herhangi bir router da yapabilir ama bu cihaz kablosuz router olduğu için Wifi ile istediğiniz kadar cihazı kablosuz olarak internete bağlayabilirsiniz.

Resimdeki ayarları yapmanız yeterlidir.

Gönderildi : 18/11/2013 17:51

Paylaş: