Forum

Server uzerindeki d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server uzerindeki dosyaya ulasmak

25 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
937 Görüntüleme
(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

Server 2003  enterprise uzerinde paylastirmis oldugum 1 klasor var.Ben serverdaki bu dosyayi domainde olmayan bir vista client in masaustune kisayol yaptim  klasor e tikladigimda benden sifre istiyor,sifreyi giriyorum ve parolamı anımsa diyorum fakat bu klasor e her girmek istedigimde tekrar kullanici adi ve parola yazmak zorunda kaliyorum.Her seferinde sormasini istemiyorum bunu nasil yapabilirim ?

Gönderildi : 19/08/2008 16:31

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba,

network üzerinden kısayo yerine drive olarak tanımlarsanız, tanımlama esnasında user & pass bilgilerini girerseniz sorun kalmayacaktır.

İy Çalışmalar.

Gönderildi : 19/08/2008 16:38

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

evet ama drive yaptigimdada ayni sorun oluyor.pc yi kapatip acinca bulamiyor ag suruculerini...

Gönderildi : 19/08/2008 17:31

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

o zaman şöyle bir çözüm öneriyim. net use komutu ile batch file hazırlarsınız. bunuda startup a koyarsınız.

net use G: \\server\fol /persistent: YES

NET USE
[devicename | *] [\\computername\sharename[\volume] [password | *]]
        [/USER:[domainname\]username]
        [/USER:[dotted domain name\]username]
        [/USER:[username@dotted domain name]
        [/SMARTCARD]
        [/SAVECRED]
        [[/DELETE] | [/PERSISTENT:{YES | NO}]]

NET USE {devicename | *} [password | *] /HOME

NET USE [/PERSISTENT:{YES | NO}]

Gönderildi : 19/08/2008 17:43

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Xp'lerde boyle bir sorun cikarmiyor sadece vistadalarda yapiyor bunu,vistadan nefret ediyorum...

Gönderildi : 19/08/2008 18:21

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

baska bir yolu yokmudur acaba ? yapamiyorum

Gönderildi : 20/08/2008 18:19

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

Net use komutunu nasil kullanacagimi gosterebilecek birisi varmi acaba? Yukaridaki gibi yapiyorum ancak olmuyor..Bir ornek gosteren olsa cok sevinirim.

Gönderildi : 22/08/2008 13:29

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Net use komutundan önce Vista işletim sisteminin versiyonu nedir? Domain'e dahil midir?

Net use komutu yukarıda verilmiş zaten. Yukarıdaki uygulamayı kendinize uyarlayamadınız onu mu kendinize nasıl uyarlayacağınız soruyorsunuz? 

http://cozumpark.com/forums/thread/7392.aspx   arama yapınca zaten çıkıyor!

http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/tr/Library/dd619380-bb33-4d3a-b0b5-29c6206000351055.mspx?mfr=true  

Gönderildi : 22/08/2008 13:36

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam,

Yukarda anlatildigi gibi yapmaya calisiyorum ancak basaramadim,Asagidakine gore yanlislik nerede ?

Gönderildi : 22/08/2008 16:14

(@Anonim)
Gönderiler: 0

- domain varsa \\Server\Paylasim klasörü sağ click | properties | security yaprağından vista kullanısına yetki ver.

- domain yoksa serverda bir kullanıcı aç şifresini oluştur mutlaka  ( vistanın kullanıcı adı ve şifresiyle aynı olsun, aynı workgroupu unutma)

kolay gelsin

Gönderildi : 22/08/2008 17:03

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Domain var fakat vistalar domain e uye degil,bu durumda ne yapmaliyim ?

Gönderildi : 22/08/2008 17:07

(@Anonim)

Domain var fakat vistalar domain e uye degil,bu durumda ne yapmaliyim ?

yukarıda yazdığım ikinci seçeneği uygulayabilirsiniz..Username ve passwordler uyuşmalı unutmayın.

Gönderildi : 22/08/2008 17:16

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

iyide 5-6 tane vista kullanicisi var hicbiri domainde degil hepsi farkli farkli user larla giriyorlar.ben server da bi kullanici acsam ne degisecekki butun vistalar ayni kullanici ile mi girecek yani ?  normalde vistalar zaten ulasiyor paylasim a sadece her seferinde sifre istememesi icin ugrasiyorum...

Gönderildi : 22/08/2008 17:23

(@Anonim)

İlk yazınızda vista sayınızı belirtmemişsiniz.Server'da domain olduğuna göre paylaşımlarına erişim izni vermeyecektir.Dışarıdan domainde olmayan diz üstü bilgisayarlı biri gelsin network kablosunu bağlasın serverdaki kaynağa ulaşsın(!) mümkünmü? Değil!. Bu durumda tek tek bütün vistaların aynı username ve passwordlerini aldıktan sonra Active Directory'de oluşturmalısınız.

Gönderildi : 22/08/2008 17:29

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

neden mumkun olmasin,bu gayet mumkun birsey ?cok basit bir ornek; Xp ler de bir sorun yok, vistalar da var. yazimi iyi okumamissiniz sanirim..

Gönderildi : 22/08/2008 17:33

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Peki XP ler domain de mi?

Gönderildi : 22/08/2008 20:04

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

xp lerde domain de degil..

Gönderildi : 22/08/2008 20:33

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

Domaine dahil olmayan xp kullanıcılarında cookies ve temp temizledikten sonra paylaşımda olan klasöre bağlanmayı denermisiniz kullanıcı adı ve şifre istiyecekmi bir bakalım şayet bağlanırsa vista olan makinada cookies ve temp cache ayarlarında bir olabilir yanlışım varsa hocalarım düzeltir umarım

Mantık olarak domain üyesi olmayan kullanıcılar klasöre erişmek istediğinde her seferinde şifre ve kullanıcı adı sorması gerektiğine inanıyorum şayet cache den getirmiyorsa

Gönderildi : 22/08/2008 21:02

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

kafayi cizicem hocam ben en sonunda 🙂

Peki ben her seferinde sifre sormamasi icin ne yapabilirim bütün sorunum bu..? Domain e alamam cunku vistalar home...

ve kullanicilardan bazilari bu klasor lere ulasmak zorunda her seferinde de kullanici adi sifre girmemesi gerekiyor.yokmu bunun bir yolu? net use dediler bir turlu basaramadim denilen komutlarla.Varsa yapabilen biri lutfen yardim etsin,her gun ayni seyle karsi karsiya kaliyorum isyerinde,bu sorunu cozmem gerekiyor

Tesekkurler..

Gönderildi : 23/08/2008 21:15

Sayfa 1 / 2
Paylaş: