Forum

Network Şartnamesi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Şartnamesi

26 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
721 Görüntüleme
(@tarik_kara)
Gönderiler: 406
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar benim kurum bir hastaneye network şartnamelerini hazırlamak için gönderiyor.hiç yapmadım daha önce.gittiğimde neleri sormam lazım neye nasıl karar vermem lazım yardımcı olur musunuz?

Gönderildi : 01/02/2013 17:51

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Sizin kurum neden sizi şartname için gönderiyor anlamadım. Şartnameyi hastane hazırlayacak sizde şartnameye göre ürün belirleyecek ve teklif vereceksiniz.

Google'da network şartnamesi yazınca birsürü örnek çıkıyor, onları incelemekle işe başlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 01/02/2013 23:37

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

arkadaşlar benim kurum bir hastaneye network şartnamelerini hazırlamak için gönderiyor.hiç yapmadım daha önce.gittiğimde neleri sormam lazım neye nasıl karar vermem lazım yardımcı olur musunuz?

Teknik ihtiyaç Şartnamesi Belirlenmesi,

1. Toplam kablolu ve kablosuz kullanıcı sayısının belirlenmesi.

2. İhtiyaç duyulan hızın belirlenmesi

3. Kablo tiplerinin belirlenmesi

4. Kullanılacak yada kullanılmakta olan sunucu sistemlerinin gözden geçirilmesi modernizasyon için yazılımların ihtiyaçlarının belirlenmesi

5. Hastahane sunucu hizmetlerinin dışarıya açılıp açılmayacağına karar verilmesi dışarıya internet üstünden hizmet verilecekse ortalama ziyaretci saysını göre simetrik hat tespiti.

6.Hastahane internet kullanımı ve politikasının yönetimle belirlenerek uygun tipte ve hızda internet alt yapısının sağlanması.

Dikkat edilecek hususlar,

1. Kurulacak yapı en az üç sene boyunca ihtiyaç gerektirmeden hizmet etmeye devam etmelidir.

2. Mütahit firma donanım garanti sürelerini ve yerinde hizmet sürelerini net şekilde belirtilmeli hastahanede sürekli çalışması gereken sistemler için 7/24 destek verebilmelidir.

3. Tüm bunları olabilecek en ucuz şekilde yapılmalı marka ve model seçimleri için ihale açılarak danışman firmalardan teklifler toplanmalı.

Ülkemizde işler bu şekilde yürümüyor tabiki 😀 amcanın oğlu bilgisayarcı ise arıyorsun geliyor elindekileri faturalanadırıyor gidiyor 😀  Halbuki bu yapıda en önemli kıstas son maddedir.

Örnek Teknik Şartname,

1. Kablolar en az 1 Gigabit alt yapıyı destekleyecek en az 70 metre mesafede ek cihaza ihtiyaç duymadan data taşıyabilecek  en az UTP Cat 6-7 tipinde olmalıdır.Sıva altı kullanılacak kat içi aktarım kabloları en az FTP kablo standardında olmalıdır.

2. Katlar arası kablolama kat switchlerin den toplama noktasına adar fiber yapılmalıdır, yapı mutlak suretle trunk yada link agregation destekleyebilecek şekilde çift fiberle yapılmalı trunking yapılmasa da yedek olarak tutulmalıdır.

3. Anahtarlama cihazları en az port adedi kadar Gigabit anahtarlama kapasitesine sahip olmalıdır, en az bir adet Fiber Uplink desteklemelidir. Anahtarlama cihazları mutlak suretle Loop Detection korumasına sahip olmalı, Storm kontrol desteği sunmalı en az 802.1q vlan desteğine sahip olmalıdır.

vb.....

Yani bir markanın özelliklerini değil ihtiyaçlarınızı yazacaksınız ki bu işi en ucuza halledebilmek için farklı markaların bu işe dahil olmasını sağlayacaksanız. Bir markanın özelliklerini yazarsanız o markanın belirleyeceği parayı ödemeye mahkum olursunuz. Para devletinse hesabını burada sorarlar mı bilmem ama öbür tarafta bir şeyler olacağı kesin :D. 

Gönderildi : 01/02/2013 23:42

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Sizin kurum neden sizi şartname için gönderiyor anlamadım. Şartnameyi hastane hazırlayacak sizde şartnameye göre ürün belirleyecek ve teklif vereceksiniz.

Google'da network şartnamesi yazınca birsürü örnek çıkıyor, onları incelemekle işe başlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Abi bunu yazdığına inanmıyorum 😀 bunu yaptığında anda kendini bir markaya mahkum etmiş olursun. 

Gönderildi : 01/02/2013 23:50

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Merhaba,

İyi çalışmalar. 

Abi bunu yazdığına inanmıyorum 😀 bunu yaptığında anda kendini bir markaya mahkum etmiş olursun. 

e zaten hizmeti alan değilde hizmeti vermeye çalışan kişinin şartname yazması aynı mantık değil mi ?? 

Gönderildi : 02/02/2013 01:18

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

İyi çalışmalar. 

e zaten hizmeti alan değilde hizmeti vermeye çalışan kişinin şartname yazması aynı mantık değil mi ?? 

İkisi farklı şeyler. Hizmeti veren kendi verebileceği ve  kendi vermek istediği ve kendi vereceği hizmeti tanımlayan şartname yazar. Hizmet almak isteyense bir şeye özel değil ihtiyacı olana özel yazar bu şekilde ihtiyaçları karşılayan herkes girebilir. Basit anlamda VPN için dynamic routing desteği yazsam bir şartnameye DrayTek dışında kimse giremez halbuki ben hizmet almak isteyene pahalı ürün satıyor olabilirim ayrıca müşterinin bunda ihtiyacı olmayabilir ve daha ucuz ama ihtiyaını göre bilecek bir sistemle bu işi halledebilir.

Yani ikisi tamamen farklı şeyler. Bugün yayınlanan şartnamalerdeki özelliklerin %60 müşteri tarafından kullanılmıyor ama şartnamelerde var. Örnek BGP, ISP içindir ama Linux bazlı modemlere bak vardır 😀 kullanılıyormu ? açsan o modem o BGP tablolarını çekecek belleğe sahipmi ? hayır değil ama sırf başkası girmesin diye var :D.

Gönderildi : 02/02/2013 03:01

(@vasviuysal)
Üye

🙂

değişen birşey yok ürünün tarif edilmesi ile himeti vermek isteyen firmanın bunu sadece kendisi verebilecek şekilde hazırlaması arasında

ikiside danışıklı dövüş dediğimiz şey aslında

Gönderildi : 02/02/2013 03:07

(@ertanerbek)
Famed Member

🙂

değişen birşey yok ürünün tarif edilmesi ile himeti vermek isteyen firmanın bunu sadece kendisi verebilecek şekilde hazırlaması arasında

ikiside danışıklı dövüş dediğimiz şey aslında

Şartnameyi oluşturan kişi gerçekten ihtiyaçlarını yazarsa sorun olmaz. 

Gönderildi : 02/02/2013 04:51

(@muratcan-2)
Üye

Tamam Ertan Hocam. Bende aynı şeyi söylüyorum hizmeti veren şartnameyi yazmamalı, hizmeti alanın kendi ihtiyaçları doğrultusunda şartname yazması ve hizmet vermek isteyenlerinde o şartnameye göre teklif vermesi lazım. Ben arkadaşa hizmet veren olarak şartname yazmasının mantıksız olduğunu veya bazılarına göre mantıklı olduğunu ama olmaması gereken bir durum olduğunu söylemek istemiştim.

Gönderildi : 02/02/2013 11:58

(@ertanerbek)
Famed Member

Arkadaşın yazısına dikkat ederseniz "Benim kurum bir hastahaneye ...." şeklinde yani arkadaş devlette muhtemel sağlık bakanlığı içinde çalışıyor ve şu an için IT personeli olmayan bir hastahaneye bilirkişi olarak gidiyor :). Ben yazıdan onu anladım.

Gönderildi : 02/02/2013 12:07

(@muratcan-2)
Üye

Arkadaşın yazısına dikkat ederseniz "Benim kurum bir hastahaneye ...." şeklinde yani arkadaş devlette muhtemel sağlık bakanlığı içinde çalışıyor ve şu an için IT personeli olmayan bir hastahaneye bilirkişi olarak gidiyor :). Ben yazıdan onu anladım.

Bende hizmet veren bir kurumdan gidiyor diye düşündüm abi. 🙂

Tarık Bey konuya açıklık getirebilir misiniz? Siz nerede çalışıyorsunuz?

Gönderildi : 02/02/2013 12:13

(@vasviuysal)
Üye

Bende hizmet veren bir kurumdan gidiyor diye düşündüm abi. 🙂

Tarık Bey konuya açıklık getirebilir misiniz? Siz nerede çalışıyorsunuz?

ilk notu okuyunca bende aynı şekilde düşündüm yanıldıkmı yoksa ?? 

Gönderildi : 02/02/2013 19:31

(@tarik_kara)
Honorable Member
Konu başlatıcı

cvplarınız için tşk ederim.internetim olmadığı için yeni girebildim.ben hizmet veren bir kurumdayım özel yani.hizmeti verecek olan da biziz.şartnameyi de biz hazırlayacağız.ve hiç hazırlamadım şimdiye kadar cnm sıkılıyor bu yüzden.

Gönderildi : 04/02/2013 00:14

(@tarik_kara)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi internette bir tane buldum.şu maddeler her yer için sabittir yazabilirim diye düşünüyorum doğru mu?

2.GENEL KOŞULLAR

2.1.Bu teknik şartname, ............... İnşaatlarının, ilgili projeye uygun olarak yapılması planlanan, anahtarlama yerel ağının kurulması için gerekli, yazılım ve donanımlar ve bunların teknik özellikleri ile yerine getirilmesi gereken hususları kapsar.

2.2.Tüm donanımlar 220 V ± 20 V, 50 Hz ± 1 güç kaynağı ile çalışmalıdır.

2.3.Tüm priz ve kablolar Türk Standartlarına uygun olmalıdır.

2.4.Teklif veren firma tüm donanımların güvenlik ve güvenilirliğini garanti etmek zorundadır.

2.5.Teklif edilen donanımlar güvenlik ve elektromanyetik uyumluluğunu gösterir CE belgesini sunacaktır. CE Belgesinde teklif edilen ürünün marka ve model  bilgileri bulunmalıdır. Ürünlerin üzerindeki işaretlemeler belge niteliği taşımaz.

2.6.İstekli firma teklif edeceği cihaz, malzemeler ve yazılımların üreticisinden ürünleri satmaya, kurmaya, satış sonrası garanti ve desteğini vermeye yetkili olduğunu belgelemelidir. İsteklinin TS 13242 standart numaralı "Bilgisayar ağı bileşenleri ve sistemleri için - Kurallar" TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi olmalıdır.

2.7.Ürünler tamamen yeni ve hiç kullanılmamış olmalıdır.

2.8.Satın alınan sistemlerin, ürünlerin ve yazılımların kullanım, operasyon, bakım ve tamir bilgilerini kapsayan orijinal doküman ve kitapları verilmelidir. Bu dokümanlar için ek ücret istenmeyecektir.

2.9.Bu şartnamede teknik özellikleri belirtilen mal ve hizmetler, bir bütün olarak tüm donanım ve yazılım çalışır vaziyette, firma tarafından 60 (altmış) gün içinde teslim edilecektir. Alınacak donanımları yapılandırmak da firmaya aittir.

2.10.Firma tarafından yürütülecek her türlü tesis faaliyetleri sırasında, firmanın kusurundan ötürü hasarlanan unsurlar firma tarafından ücretsiz eski haline gelecek şekilde düzeltilecek veya yenilenecektir. Bu düzeltme işlemleri, bu teknik şartname kapsamında tedarik edilecek olan mal ve hizmetlerin teslim edilme süresi içinde tamamlanacaktır.

2.11.Bakır ve Fiber optik yapısal kablolama ürünlerinin tamamı aynı marka olmalıdır. Kurulacak sistemle ilgili üretici firma tarafından en az 25 yıl sistem performans garanti verilecektir. Kablolamayı gerçekleştiren firma bu hususta üretici tarafından 
sertifikalandırılmış olmalıdır.

2.12.İstekli, yetkili kişilerden randevu almak kaydıyla yer görmeye gelebilecektir.

yalnız burda 2.9 daki 60 gün sbt mi ?2.11 deki 25 yıl abartılı değil mi?2.11 deki "Bakır ve Fiber optik yapısal kablolama ürünlerinin tamamı aynı marka olmalıdır."ifadesindeki aynı marka olma zorunluluğu nedir?

hastanede IT personeli yokmuş biz yapacaz. tşk ederim şimdiden.

Gönderildi : 04/02/2013 00:31

(@vasviuysal)
Üye

cvplarınız için tşk ederim.internetim olmadığı için yeni girebildim.ben hizmet veren bir kurumdayım özel yani.hizmeti verecek olan da biziz.şartnameyi de biz hazırlayacağız.ve hiç hazırlamadım şimdiye kadar cnm sıkılıyor bu yüzden.

işte danışıklı dövüş dediğim olay budur işte

işi yapacak olan işin şartnamesini hazırlar ise elbette kendine göre hazırlayacaktır bununda ürünü tarif etmekten farkı yok  

Gönderildi : 04/02/2013 00:53

(@tarik_kara)
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar haklısınız ancak ben de ekmek parası kazanıyorum emir kuluyum.bu yaptığınız yanlış gidemem diyemem ki.

keşke sorularıma da cvp verseydiniz yine de tşk ederim 

Gönderildi : 04/02/2013 00:57

(@muratcan-2)
Üye

Tarık sende haklısın sen sonuçta ne denirse onu yaparsın. Sistemin genelinde olan bir yanlışlık bu. Konu kişisel değil yani sistemsel.

Gönderildi : 04/02/2013 01:01

(@tarik_kara)
Honorable Member
Konu başlatıcı

kesinlikle öyle.ama amacım bu konuyu tartışmak değil sizin gibi deneyimli arkadaşlardan bu işi önce Allah'ın izniyle öğrenmek.isteyen cvp verir istemeyen lütfen eleştirmesin bunun muhatabı ben değilim.

Gönderildi : 04/02/2013 01:03

(@vasviuysal)
Üye

kesinlikle öyle.ama amacım bu konuyu tartışmak değil sizin gibi deneyimli arkadaşlardan bu işi önce Allah'ın izniyle öğrenmek.isteyen cvp verir istemeyen lütfen eleştirmesin bunun muhatabı ben değilim.

sistemin böyle işlediğini biliyorum amacım seni eleştirmek değil sadece farklı sekilde düşünmüşüz senin yazdığın konu hakkında Ertan arkadaşımızla 

bunu konuştuk denebilir özetle  

Gönderildi : 04/02/2013 01:09

Sayfa 1 / 2
Paylaş: