Forum

Network Üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Üzerinde Kısıtlama

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
693 Görüntüleme
(@HasanAltinay)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar Domain e dahil olan bir bilgisayarın sadece tiger i kullanması ve baska bir bilgisayarla arasında dosya paylasimi oluyor bunun dışında networkle hic bir baglantisi olmamalı. usb ve internet kullanimini kisitladim fakat network te diger bilgisayarlara username\c$ olarak ulasabiliyor bunu nasil engellerim. ?

Gönderildi : 16/08/2008 13:13

(@BilalARI)
Gönderiler: 131
Estimable Member

username\c$ olarak nasıl erişim sağlıyor.Karşı tarafın kimlik bilgilerini bilmek zorunda yada ilgili haklara sahip olmalı (Domain ortamında Domain Admin gibi...)

Gönderildi : 16/08/2008 13:35

(@HasanAltinay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

amacım o bilgisayarın network e ulaşımını kısıtlamak sadece tiger kullanması kâfi

Gönderildi : 16/08/2008 13:36

(@BilalARI)
Gönderiler: 131
Estimable Member

Şöyle bişey yapabiliriz. Services.msc konsolundan Bilgisayar Tarayıcısı servisi stop ederek ağdaki bilgisayarların görünmemesini sağlarız.Tiger içinde Z: Map yap

Gönderildi : 16/08/2008 13:49

(@HasanAltinay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tiger için map okey.. servisi disable ettim fakat çalıştırdan \\username\c$ yazdigimda ulsabiliyorum.. o bilgisayarda regedit ile ağ yollarını disable etmek icin bir eklenti varmidir network ile alakasını tamamen kesmem gerek

Gönderildi : 16/08/2008 14:19

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Elinizde ISA Server veya pclerin üzerinde toplandığı yönetilebilir bir switch var mı?

Ayrıca işletim sistemleriniz nedir?

Tiger yazılımı nerede çalışıyor? Dosya paylaşımı yapılan pc farklı bir pc mi?

Bu kullanıcının domain ortamında çalışması şart mı?

Bu soruları cevaplarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Gönderildi : 16/08/2008 14:34

(@HasanAltinay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Isa server 2006 var isa uzerinden internet yasaklandı

Xp Pro kullaniyor

Tiger Server uzerinde calisiyor calisan bilgisaylara map yapilmis durumda

Domain konusunda emin degilim domainden cikarttigimda calisirmi denemedim. ama active director uzerinden yetki verdigimizde logo klasorune ulasabiliyor serverde.

Bu bilgisayari kullanan kisi yasaklarin bir cogunu deliyor bu yuzden sadece tiger kullansin diger mevcut olan erisimlerin hepsini kisitliyabilirim..

Gönderildi : 16/08/2008 14:44

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

ISA Server varsa çözüm basit.

Kullanıcıların Firewall Client olarak çalışsın.

1. Kısıtlama yapacağın bilgisayarı ve erişmesini istediğin bilgisayarları (tiger server gibi..) ISA Server üzerinde element olarak tanımla ve bu elementten, sadece tiger server ve erişmesini istediğin pclere (element olarak tanımladığın diğer pcler) erişim için izin veren bir kural yaz.

2.  Kısıtlama yapacağın bilgisayarın/kullanıcının, başka bir kural üzerinden internal ağa erişim izni almadığından emin ol. Alıyorsa da engelle.

hepsi bu.

Ayrıntı için makalleler bölümündeki

Isa Server Üzerinde Erişim Kuralı Elementleri

serisini inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 16/08/2008 15:02

(@HasanAltinay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim yaptım 🙂

Gönderildi : 19/08/2008 13:40

Paylaş: