vlan bağlantı yolu

Bildirimler
Hepsini Temizle

vlan bağlantı yolu  

RSS
soner koca
(@sonerkoca)
Üye
Firmamızda vlan yapısı kurmak istiyoruz, l3 swtichte gerekli konfigurasyonu yaptık test yaptık çalışıyor, uzak lokasyondaki fiberle gelen hatta ek maliyet olmasın diye gbic modülü almak istemiyorum, sistemi aşağıdaki resimde şekil 1 deki gibi yapılandırsam hızda sorun yaşarmıyım, veya gbic modülü alıp şekil 2 deki gibi yapı oluşturmak dahamı performanslı olur.

Alıntı
Gönderildi : 30/01/2013 20:06
Murat CAN
(@muratcan-2)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Bana göre şekil 2'deki daha sağlıklı bir yapı olmuş.

Defaultta gelen vlan1'i kullanmak yerine ek bir vlan oluşturmanızı da tavsiye ederim.

İyi çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2013 22:56
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba bu kullandığınız gbic kalitesi ve mesafeye bağlı. Zaten mesafe cat6 mesafesini geçiyorsa mecburen fiber ve gbic kullanmak zorundasınız. Bazı marka ve modelde ekonomik olan 80$ civarında gbicler var onlarıda deneyebilirsiniz.
Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/01/2013 01:59
Efe Sülükçü
(@efesulukcu)
Üye

Murat Hoca'ya tam olarak katılmakla birlikte, 90mtyi geçmeyen uygulamalarınızda fiber yerine LACP özelliğini de kullanabilirsiniz. birden fazla portu tek port gibi çalıştırıp, yalnızca gbic maliyetinden değil fiber ve sonlandırma maliyetin de tasarruf edilebilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/01/2013 02:00
soner koca
(@sonerkoca)
Üye

Gbic elimde var fakat allied telesis (L2 kenar) switchlerde çalışıyor , hp 2910AL (L3) switche taktığımda fiber portta kırmızı ışık yanıyor, hp ile görüştüm sadece hp nin gbic lerini kullanabileceğimizi söylediler.

Switchler arasında 400 metre mesafe var,

benim sorum :

400 metreden gelen fiber  gbic ile sistem odamızda l2 bir switchin 48 inci portuna bağlı, ben bu fibere hp destekli gbic alıp hp l3 switche takmak yerine, fiberin takılı olduğu  l2 switchin 48. inci portunu vlan10' a dahil etsem hız sorunu yaşarmıyım , 

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/01/2013 10:10
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Mantık olarak sorun yok ama o switch üzerinde bir hizmet kesintisinde buraya girilen switch üzerindeki cihazlardada sorun olacaktır. Ayrıca 2910 cihaz ile l2 cihazların through değerleri arasında ciddi fark olacağı için performansı boğarsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/01/2013 12:08
Paylaş: