Anasayfa » Forum

Aynı ağda , aynı is...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı ağda , aynı isimde iki pc hk..  

  RSS
Esat Kocadayı
(@EsatKocadayi)
Üye

Merhaba;

Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Aynı ağ üzerinde iki bilgisayar var , biri domainde biri değil. Ama device nameleri aynı.Bu ağ üzerinde bilgisayarlar için sıkıntı yaratırmı? Mesela domainde olan bilgisayar bir zaman sonra domainden düşermi yada buna benzer problemler oluşurmu?Tşk ederim.

Alıntı
Gönderildi : 27/01/2013 18:54
Bilgehan POYRAZ
(@bilgehanpoyraz)
Saygın Üye

Aynı isimli iki bilgisayar mutlaka size sıkıntı yaşatacaktır. Neden aynı isimli bilgisayar bulundurma zorunluluğunuz var?

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2013 21:32
Esat Kocadayı
(@EsatKocadayi)
Üye

Bilgehan bey;

Cevap için teşekkürler.Aslında böyle bir zorunluluğumuz yok, bahsettiğim cihaz üretim sahalarında kullandığımız IPC cihazlar,üzerinde Embedded standart OS bulunuyor, bu cihazı gpo uygulayabilmek adına domaine aldık ve yine hemen yanında IPC üzerinden geçen IO (Input Output) cihazı var ki bununda üzerinde Embedded standar var ancak bu domainde değil.Device nameleri aynı IP leri farklı, DNS üzerinden sadece domainde olan cihazı isimden çözeceği için domainde olmayan bundan etkilenmez diye düşündük.Bu düşüncemiz doğrumudur değilse neden değildir?

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/01/2013 00:45
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Ortamda domain olup olmaması fark etmez.
Ortamda kesinlikle aynı isimde iki pc bulunursa işletim sistemleri direk hata verir ve event loglara sürekli hata düşer.
Kesinlikle değiştirmenizde yarar var.

İlla isim çözmesini istiyorsanız dns tarafına bunları el ile ekleyebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/01/2013 00:56
Esat Kocadayı
(@EsatKocadayi)
Üye

Tavsiyenizi mutlaka değerlendiricem. Cevap için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/01/2013 01:12
Bilgehan POYRAZ
(@bilgehanpoyraz)
Saygın Üye

Selam,

cihaz domainde olmasa bile DNS kullanacak doğası gereği. ve bir şekilde conflict olacaktır. Domainde olması yada olmaması konu değildir. digger yandan bu cihaz sık sık isim çakışması uyarısı verecektir ki bu bir sure sonar can sıkıcı olacaktır. digger yandan DHCP'de de sıkıntı çıkarakcak bu durum.

herşeye ragmen denemenizi öneririm. domainden düşme söz konusu olmayacaktır. deneyin ve çıkan sıkıntıları bizimle paylaşın mümkünse.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/01/2013 11:42
Paylaş: