Forum

VPN çöz&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPN çözümü???

27 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
778 Görüntüleme
(@AyhanKoca)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet fortinin LAN kısmında

Gönderildi : 17/01/2013 13:10

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

evet fortinin LAN kısmında

Hocam o zaman route fortiye yazacaksın neden yereldeki pclere tektek route yazıyorsun, sen fortiye yaz büyük ihtimalle sorun düzelir.

Gönderildi : 17/01/2013 13:34

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

network  yapı

Ertan Hocam bizim yapı tam olarak resimdeki gibi.

sunucu vpn ile ana binada. forti üzerinde local ağımız 10.0.0.0/24 sunucuya bağlanmak için  de 192.168.58.0/24 ip veriyoruz. sunucu 192.168.253.0 da olduğu için ana binadaki pclere route add 192.168.253.0 mask 255.255.255.0 192.168.58.1 şeklinde route ekliyoruz.

Gönderildi : 17/01/2013 17:37

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dışarıdaki 2 birimden ana binaya pptp vpn ile bağlantı sağladım. (ana bina vpn server forti ile. birimlerde windows vpn client. )

ancak programa giremiyorum dış birimlerden.  sanırım 192.168.253.0/24 networküne ulaşamıyorm onu nasıl yapabilirm

Gönderildi : 17/01/2013 17:41

(@ertanerbek)
Famed Member

dışarıdaki 2 birimden ana binaya pptp vpn ile bağlantı sağladım. (ana bina vpn server forti ile. birimlerde windows vpn client. )

ancak programa giremiyorum dış birimlerden.  sanırım 192.168.253.0/24 networküne ulaşamıyorm onu nasıl yapabilirm

Hocam öncelikli olarak yapman gereken o static routu tanımlamasını fortiye gireceksin hali hazırda tüm cihazların GW orası yani 0.0.0.0 routunu ona soruyorlar bu durumda senin oraya yazdığın bir route tüm makinalar için geçerli olacaktır. İkinci sorun PPTP ile gelen kullanıcılara satic route yazdığında bu route forti üzerinde olmadığı için arka tarafa geçirmiyor olabilir tabi PPTP VPn yaparken o cihazlara karşıda birden fazla network olduğunuda söylemelisin bunun için DrayTekin ücretsiz VPN programını kullanabilirsin. 

Gönderildi : 18/01/2013 17:23

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ertan hocam dediğimi gibi drytek VPN client denedim ancak windows vpn client ile ayarları aynı. extra bişey göremedim.

sizin de dediğiniz gibi benim asıl takıldığım nokta

" İkinci sorun PPTP ile gelen kullanıcılara satic route yazdığında bu route forti üzerinde olmadığı için arka tarafa geçirmiyor olabilir tabi PPTP VPn yaparken o cihazlara karşıda birden fazla network olduğunuda söylemelisin bunun için DrayTekin ücretsiz VPN programını kullanabilirsin." 

PPTP ile gelen kullanıcılara nasıl bir route yazmam gerek?  onu çözemedim bir türlü 

Gönderildi : 20/01/2013 00:30

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan hocam dediğimi gibi drytek VPN client denedim ancak windows vpn client ile ayarları aynı. extra bişey göremedim.

sizin de dediğiniz gibi benim asıl takıldığım nokta

" İkinci sorun PPTP ile gelen kullanıcılara satic route yazdığında bu route forti üzerinde olmadığı için arka tarafa geçirmiyor olabilir tabi PPTP VPn yaparken o cihazlara karşıda birden fazla network olduğunuda söylemelisin bunun için DrayTekin ücretsiz VPN programını kullanabilirsin." 

PPTP ile gelen kullanıcılara nasıl bir route yazmam gerek?  onu çözemedim bir türlü 

Hocam Windows üzerinde direk VPN route yazamazsın DrayTek VPN client o route yazabiliyor :). Yazman gereken bağlanılan network kısmında arkada başka bir network olduğu. Bak işlem alttaki gibi gidecektir.

1. Yerelde rouyte fortiye yazacaksın.

2. VPn ile bağlanan kullanıcılar DrayTek Smart VPn kullanacak ve orada more network gibi bir kısım var oraya karşıdaki diğer networkleri yazacaksın.

3. Kullanıcılar VPn ile bağlanınca fortinin arkasında bulunan networke gitmek için fortiye soracaklar, fortide dogal olarak bunu arkasındaki routera gönderecek.

olay bu.

Gönderildi : 22/01/2013 19:41

(@ibrahimDURAN)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Merhaba,

Vpn için Point noktas sayısı kadar  Mikrotik RB951G-2HnD alarak hızlı ve güvenli vpn ağlar olusturmanız mumkun.

PPTP - OpenVpn-SiteToStie Vpn-Ip-Sec Tunnel gibi bir çok bağlantı alatyapısı kurabilirsiniz.

Maliyet ve performans anlamında çok fazla memnun kalacağınıza eminim.

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Category:VPN

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Tunnels

http://wiki.mikrotik.com/wiki/PPTP_VPN_-_multiple_ADSL_remote_locations_to_Cental_Office

Saygılarımla

Gönderildi : 07/02/2013 03:35

Sayfa 2 / 2
Paylaş: