Forum

utm firewall

Bildirimler
Hepsini Temizle

utm firewall

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
515 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

En iyi utm firewall cihaz markaları bir sıralama yaparsak, nasıl sıralanır.(1-2-3-4-5 gibi) 

Burada kriterler cihazın yönetimsel web arayüzü,loglama yapabilmesi,kısıtlamalardaki zenginlik,teknik destek,networkle uyumluluk,

güncelleme,fiyat,garanti vb.

Gönderildi : 25/11/2012 02:36

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

Herkese farklılık gösterir.

Herkes aynı arayüzü beğenmeyebilir.
Herkes kullanılabilirliğini farklı değerlendirip en iyi UTM e diyebilir.Değişkeni bol cevaplar gelecektir.

Örneğin ben Endianın arayüzünü,çalışabilirliğini ve ücretsiz olmasını severim.Öneririm.
Fakat daha iyisi yok mu ? Var...

TMG (Bir servere kurduğun zaman UTM den farkı kalmıyor 🙂
Fortigate
Sonicwall
vs vs...

Aslında satın alım yapacağım diyorsan, yapmak istediklerini belirtirsen daha hızlı ve net cevaplar gelecektir..

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 25/11/2012 05:00

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Eren bey öncelikle ilginiz için teşekkürler ;

Piyasada farklı markalara ait utm çözümleri olduğu için kafam oldukça karışık.

Almak istediğim cihaz,özelliklerinde belirtilenleri kusursuz yerine getirmeliki sistemde

netle ilgili sorunlar çıkmasın.Forumlarda okuyorum farklı utm cihazlarıyla ilgili bir çok sıkıntı

belirtilmiş.

Yada cihaz satılana kadar teknik destek vs ile ilgili bir çok vaad verilmis sonrasında  ise aksamalar olmuş.

Endian ile ilgili dökümanları incelediğimde istemiş olduğum bir çok gereksinimi karşıladığını gördüm.Farklı markalarda bunları karşılıyorum diyor pdf dökümanlarında.

Esasında bu tip cihazlar için genelde istenilenler belli.

Network güvenliği(içeri,dışarı),web güvenliği ,web içerik filtreleme,yasa gereği kullanıcı log'larını istenilen içerikle  tutma,hot spot desteği,networkdeki access erişim cihazlarıyla uyum sağlama,posta denetleme,en az 2 adet wan erişimini destekleme,vlan esteği,güvenli vpn uygulamalarını sağlama,üçüncü parti yazılımlarının hotspot shield gibi engelleme.vs vs.

Endian bu anlamda nasıldır. 

Gönderildi : 25/11/2012 15:58

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

Almak istediğim cihaz,özelliklerinde belirtilenleri kusursuz yerine getirmeliki sistemde

netle ilgili sorunlar çıkmasın.Forumlarda okuyorum farklı utm cihazlarıyla ilgili bir çok sıkıntı

belirtilmiş.

Yada cihaz satılana kadar teknik destek vs ile ilgili bir çok vaad verilmis sonrasında  ise aksamalar olmuş.

Endian ile ilgili dökümanları incelediğimde istemiş olduğum bir çok gereksinimi karşıladığını gördüm.Farklı markalarda bunları karşılıyorum diyor pdf dökümanlarında.

Network güvenliği(içeri,dışarı),web güvenliği ,web içerik filtreleme,yasa gereği kullanıcı log'larını istenilen içerikle  tutma,hot spot desteği,networkdeki access erişim cihazlarıyla uyum sağlama,posta denetleme,en az 2 adet wan erişimini destekleme,vlan esteği,güvenli vpn uygulamalarını sağlama,üçüncü parti yazılımlarının hotspot shield gibi engelleme.vs vs.

pfsense 

Gönderildi : 25/11/2012 16:58

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

belirtilmiş.

Tekrar merhaba,

İstediğin tüm özellikler Endian da mevcuttur.Daha fazlası için lisans satın alıp daha gelişmiş bir ürün elde edebiliyorsun. 

Endian küçük ve orta ölçekli firmalarda çok rağbet görüyor.Keza pfsense de ilgi fazla.

Fakat bu ürünler free ve bir yazılım olduğu için Pc veya sunucuya kurulduğu zaman UtM cihazına dönüşüyor.

Endianın bir de UTM cihazları vardır.Oldukça kaliteli ve desteğinde ise mükemmel diyebilirim.

Şunu da söylemeliyim ki Endian gibi Pfsense gibi yazılımları kurduktan sonra pek sorun çıkmıyor.kur bırak yani 😉 

Ama networkünüzde AD, Exchange, Sharepoint vs vs. var ise bunlarla en iyi entegre çalışacak sistemlerden biri TMG dir.

Gönderildi : 25/11/2012 18:07

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

endian 5651'le ilgili loglama yapabiliyormu.hot spot özelliğini kullandınızmı.
bunlar ücretlimi ücretsizmi kullanılıyor. 

bununla birlikte herhangi pc'de endian yazılımını kurduktan sonra
"Network güvenliği(içeri,dışarı),web güvenliği ,web içerik filtreleme,yasa gereği kullanıcı log'larını istenilen içerikle  tutma,hot spot desteği,networkdeki access erişim cihazlarıyla uyum sağlama,posta denetleme,en az 2 adet wan erişimini destekleme,vlan esteği,güvenli vpn uygulamalarını sağlama,üçüncü parti yazılımlarının hotspot shield gibi engelleme.vs vs."

bu uygulamaları ücretsizmi kullanıyoruz.

bired fortigate övenler oldu.ikisinide kullanma karşılaştırma imkanınız oldumu. 

Gönderildi : 25/11/2012 19:56

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

endian 5651'le ilgili loglama yapabiliyormu.hot spot özelliğini kullandınızmı.
bunlar ücretlimi ücretsizmi kullanılıyor. 

bununla birlikte herhangi pc'de endian yazılımını kurduktan sonra
"Network güvenliği(içeri,dışarı),web güvenliği ,web içerik filtreleme,yasa gereği kullanıcı log'larını istenilen içerikle  tutma,hot spot desteği,networkdeki access erişim cihazlarıyla uyum sağlama,posta denetleme,en az 2 adet wan erişimini destekleme,vlan esteği,güvenli vpn uygulamalarını sağlama,üçüncü parti yazılımlarının hotspot shield gibi engelleme.vs vs."

bu uygulamaları ücretsizmi kullanıyoruz.

bired fortigate övenler oldu.ikisinide kullanma karşılaştırma imkanınız oldumu. 

5651 yasasına göre loglama yapabiliyor.
Free sürümü ile çok uğraştırıyor fakat lisanslı sürümü ile çok basit.
Evet free sürüm içinde bunlar ücretsizdir, yazmış olduğun tüm özellikleri free sürüm yapabiliyor yalnızca VPN config. sırasında biraz uyumluluk sorunu yaşarsın.Lisanslı sürümde ise herhangi bir sıkıntı olmadan tüm yazdıklarını yapabilirsin.Herhangi bir tıkanma olmaz.

Fakat Forti ile Endian kıyaslamasında Forti biraz daha öndedir.Bazı güvenlik özellikleri ve ayarları ile daha kullanışlıdır ve esnektir.
Forti alırsanız, fortinin bir de log analyzer cihazı vardır, 5651 yasası kapsamında işlevleri mevcut.

Para varsa Forti derim 🙂 daha çok para varsa başka cihazlarda önerebilirim 😀

Para hiç yoksa Endian,Pfsense gibi yazılımlar kullanılabilir. 🙂

Gönderildi : 25/11/2012 20:52

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Eren bey;

FortiGate-60C
/ FortiWifi-60C

FortiGate-80C
/ FortiWifi-80CM

cihazlardan kullanma imkanınız oldumu, 

Gönderildi : 26/11/2012 00:47

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

1) Fortigate

2) Sonicwall

3) Cyberoam

4) Juniper SSG serisi

Hepsini kullandım ve desteğini verdim. Bana göre sıralama bu şekildedir.

Elbette kişiden kişiye göre değişebilir.

Demo yapmanızı öneririm.

Gönderildi : 26/11/2012 01:58

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

Eren bey;

FortiGate-60C
/ FortiWifi-60C

FortiGate-80C
/ FortiWifi-80CM

cihazlardan kullanma imkanınız oldumu, 

Bunlardan birini kullanmıştım. Bu iki ürün arasında pek fark yok aslında.
Ama yazdıklarınızı yapmak istiyorsanız, orta ölçekli bir firma için 80c yeter de artar bile.

Gönderildi : 26/11/2012 23:07

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

En iyi utm firewall cihaz markaları bir sıralama yaparsak, nasıl sıralanır.(1-2-3-4-5 gibi) 

Burada kriterler cihazın yönetimsel web arayüzü,loglama yapabilmesi,kısıtlamalardaki zenginlik,teknik destek,networkle uyumluluk,

güncelleme,fiyat,garanti vb.

Firewall ve bant genişliği user authantication konusunda DrayTek emsalsizdir ama UTM dediğinizde sıralam alttaki gibidir.

1. Sonicwall
2. Fortigate
3. Astaro/Clavister
4. PfSense
5. CheckPoint
6. DrayTek
7. diğerleri

Sonicwall neden birinci sırasda Fortiden temel farkı Load Balancı sistemi olması, forti ve Sonicwwall neden 1 ve ikinci sırada. İkisininde aplication filter kısmında kendi imzalarınızı kullanabiliyorsunuz. Astaro vr Clavister hazır portal uygulamaları yüksek bant genişliği ve stabiliteleri ve mükemmel olan object sistemleri nedeni ile üçüncü sırada.

Gönderildi : 27/11/2012 15:38

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler ertan bey;

draytek tarafında olmanıza rağmen,teknik ve samimi bir sıralama yapmışsınız.

bir kez daha teşekkürler ki; yaklaşımınız hep benci olan ,marka ve kişilere örnek olsun. 

Gönderildi : 28/11/2012 02:33

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

1) Fortigate

2) Sonicwall

3) Cyberoam

4) Juniper SSG serisi

Demo yapmanızı öneririm.

SSG serisine juniper bile desteği kesiyor artık hocam 

SRX serisi mevcut artık ki bence bu listenin en başında yer alabilecek bir ürün

Gönderildi : 28/11/2012 04:31

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

1) Fortigate

2) Sonicwall

3) Cyberoam

4) Juniper SSG serisi

Demo yapmanızı öneririm.

SSG serisine juniper bile desteği kesiyor artık hocam 

SRX serisi mevcut artık ki bence bu listenin en başında yer alabilecek bir ürün

Neden ?

Gönderildi : 28/11/2012 13:02

Paylaş: