Forum

Allied Telesis AT-G...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Allied Telesis AT-GS950/48 Eco 100 mbps hız sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
687 Görüntüleme
(@CevatCekli)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ofiste kullanmakt olduğumuz 2 adet  AT-GS950/48 Eco üzerinde bazı portlar 100 mbps hızında çalışıyor. Bağlı olan bilgisayarların Gbit kartları mevcut, kablolama cat-6.

Switch üzerinde örneğin 100 mbps çalışan ile 1 gbps çalışan ın yerini değiştirdiğimde, yavaş olan yine yavaş çalışmaya devam ediyor. Kablolarda bir problem olabilir mi ? Önceden 1 gbps çalışan bilgisayarım artık 100 mpbs çalışıyor misal.

Görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkürler şimdiden

Gönderildi : 23/11/2012 20:24

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

kablolarda olabilecek problemi anlamanın en iyi yolu kablonun pc tarafını, farklı bir portta 1 gbit çalıştığını bildiğiniz başka bir pc veya laptopa takmak, bunu denedinizmi?

bu cihaz web yönetilebilir görünüyor http://www.alliedtelesis.com/media/datasheets/guides/at001339a.pdf  adresindeki kullanım kılavuzunda 71.sayfadaki ayarı birisi 100Mb olarak değiştirmiş olabilir mi kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 25/11/2012 14:27

(@CevatCekli)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

kablolarda olabilecek problemi anlamanın en iyi yolu kablonun pc tarafını, farklı bir portta 1 gbit çalıştığını bildiğiniz başka bir pc veya laptopa takmak, bunu denedinizmi?

bu cihaz web yönetilebilir görünüyor http://www.alliedtelesis.com/media/datasheets/guides/at001339a.pdf  adresindeki kullanım kılavuzunda 71.sayfadaki ayarı birisi 100Mb olarak değiştirmiş olabilir mi kontrol ettiniz mi?

Switch üzerinde 1 Gbit çalışan bir kabloyla 100 mbit çalışan kablonun yerlerini birbirleriyle değiştirdim. Hızlarında değişiklik olmadı.

Başka bir laptop takarakta denedim. Yine 100 mbit geliyor. Gerçekten kablolarda sorun var yandık sanırım.

Gönderildi : 26/11/2012 11:25

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

aynı kabloyla testinize rağmen 100mbit görüyorsanız sorun kabloda değil ya pclerde, ya da switchin o portundadır.

Gönderildi : 26/11/2012 23:19

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Switch üzerinde 1 Gbit çalışan bir kabloyla 100 mbit çalışan kablonun yerlerini birbirleriyle değiştirdim. Hızlarında değişiklik olmadı.

Başka bir laptop takarakta denedim. Yine 100 mbit geliyor. Gerçekten kablolarda sorun var yandık sanırım.

Switchlerin %90 nında protlar autosens olarak kullanılmaktadır, switch kablo mesafesi, kablo sorunu pc ethernet adaptör uyumsuzluğundan dolayı portu 10/100 fast ethernet standardına çekiyor olabilir. Gigabit kullanmak konusunda ısrarlı iseniz portun bu özelliğini kapatın ve gigabit olarak yapılandırın paket kaybı yada sorun yaşarsanız tekrar 10/100 çekin.

Gönderildi : 27/11/2012 15:35

Paylaş: