Forum

Bilgisayar Tanımını...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgisayar Tanımını Ağdan Nasıl Görebilirim

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
482 Görüntüleme
(@FarukGUL)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

Orta ölçekli bir şirketin bilgiişlem bölümünde çalışıyorum. Windows XP de bildiğim kadarıyla bilgisayarın tanımını ağdan görebiliyorduk. Şirkette vista xp w7 gibi işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar yeralmakta. Vista ve w7 den de bilgisayar tanımları gözükmüyor. indirdiğim bi kaç network tarama programı da bu tanımları göstermiyo. xp li bilgisayarlarda ise her bilgisayarın bilgisayar tanımını görebiliyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Gönderildi : 20/10/2012 00:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba bunu görmek istemenizdeki amaç nedir? Genelde pek gereksinim duyulmaz ağ bağlantılarında tanımı görünmeyen bilgsayarlarda tanım girilmemiş olabilir mi? Buna benzer bir senaryo daha önce konuşulmuş http://www.cozumpark.com/forums/thread/141449.aspx  saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/10/2012 00:34

(@FarukGUL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey,

Kullanıcıların bilgisayar kasalarını ihtiyaca göre kendi aralarında değiştokuş şeklinde değiştirmek gerekiyor. Her bilgisayarın da bakım formu var. Kim kullanmış, şu anda kim kullanıyor ve uzaktan yardım için bağlanacağımız kişinin bilgisayarını tespit etmek için vss... bilgisayar tanımını networkten görmek bir avantaj bizim için. Genelde Ad Soyad yazıyoruz tanıma. Ufak da bir client  kurulu bazı şeyleri kontrol etmek için. şirket de 4 katlı in çık in çık yapıyorum sürekli yetişemiyorum.hangi bilgisayar kimde bilemiyorum. not alıyorum sonra değiştiriyorum aklımda kalmıyor. vs...

Açılan konuyu da ben zaten inceledim fakat bi çözüm göremedim. Daha doğrusu şunu anlamadım ====>>>

Uğur Abi desteğin için teşekkür ederim ama zaten isim yazılı söz konusu olan sadece benim adım değil domaindeki pclerin %80 xp 

ama sorunu çözdüm bilginiz olsun die sölemek istiyorum xp deki workgroup kısayolunu örnek sistem.local kısa yolunu windows7 kopyaladığınızda bu sorun çözülmüş oluyo 🙂 biraz saçma ama işe yarıyo windows7 yedini network' ünde görünmeyen xp' network kısa yolunda görünüyo allaha emanet olun tekrar ilgilendiğiniz için teşşekür ederim  <======

nasıl olmuş 

Gönderildi : 20/10/2012 00:45

(@www-rizasahan-com)
_

O kısımda kullanıcı xp üzerinde bulunan tworkteki bilgisayarları açtığı kısayolu win7 üzerine yapıştırarak çözdüğünü anlatmış. Siz hangi programı kullanıyorsunuz. Orada bilgisayar tanımı yazsa bile bunu neticede kullanıcıdan almıyor musunuz? Kullanıcı size bilgisayar ismini söylese olmuyor mu? Bende 17.000 m2 fabrikadayım. Sorunlu kullanıcı arayınca computer name bilgisini söylüyor bende dame ware ile bağlanıyorum. Siz bu şekilde yapmadan farklı bir yolmu izliyorsunuz kullanıcıdan gelen bildirim noktasında?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/10/2012 00:50

(@FarukGUL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Angry IP scan var ve bir iki tane daha. Kullanıcılara bilgisayar adını sorsam one derler o yüzden benim bilmem gerekiyor. Ayrıca bilgisayarlarda çeşitli kısıtlamalar mevcut. Onları kullanıcıyla irtibata geçmeden kendi admin panelinden değiştirmem gerekiyor. gerekli olduğunda da izin vermem gerekiyor. Bazı bilgisayarın yanında da telefon yok. Yani işi kolaylaştırmak istiyorum biraz daha o yüzden bilgisayar tanımlarını görmem gerek. O arkadaş çözümünde sistem.local kısayolu ne demek onu anlamadım .

//// EDİT

Aynen arkadaşın dediği gibi WORKGROUP un kısayolunu koyalayıp çalıştırdım w7 den işe yaradı 🙂 

Gönderildi : 20/10/2012 01:00

(@www-rizasahan-com)
_

Aşağıdaki ekranda yer alan Home isimli alanı kısayol yaptığından bahsetmiş.

Birde Dameware Ntululities isimli yazılımla deneyebilir misiniz?

Gönderildi : 20/10/2012 01:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0

softperfext netscanner ş sürekli açık tutarsan o sana ağı sürekli tarar sağ tıklayınca remote desktop vs bağlanabiliyorsun. Ama istersen teamviewer vs ayarlayabilirsin.

Ayrıca F2 ile kendince isim verebilrsin her bilgisayrda  ayarlamana gerek kalmaz 

ama spiceworks gibi bir programla tam bir kayıt tutup yardım masası özelliğini kullanabilirsin.

ama sadece bilgisaayr özellikelri gerekli ise NEWT programı ile hızlıca tarama yapabilrisin. 

Gönderildi : 20/10/2012 02:29

Paylaş: