Forum

Win7 64 Bit ve XP A...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win7 64 Bit ve XP Arasında dosya paylaşımı sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
925 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar, Firmamızda kullandığımız basit ağ yapımız var. Win7 Home premium yüklü bir bilgisayarı file server gibi kullanmaya başladık tüm dosyaları burdan paylaşıma açtık ve bu bilgisayar üzerinden kablosuz ağla ulaşıyoruz  ancak 2 adet xp home edition yüklü bilgisayarım zaman zaman bu bilgisayardan kopuyor ve ana bilgisayara reset atana kadar da bağlanamıyor. Örneğin bir dosya açtım üzerinde çalışırken hiç bir hata vermeden ağ kaynağına ulaşılamıyor kısa yol geçersiz diyor. Bu problem sadece iki bilgisayar da oluyor. Diğerlerinde sorun yok. Ana bilgisayarın paylaşım ayarlarında bir problem yok .Problem çıkaran clientlar xp home edition sp3 yüklü virüs programlarına baktım hepsinden geçici olarak kaldırdım sorun yine devam ediyor..  Bu tür bir hatayla karşılaşıpta çözüme ulaşan varsa paylaşırsa sevinirim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/10/2012 11:51

(@Anonim)

kablosuz ağınızı inceleyin.

DECT telefonlardan modemi ve bilgisayarları biraz uzak tutun.

Gönderildi : 17/10/2012 13:11

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar, Firmamızda kullandığımız basit ağ yapımız var. Win7 Home premium yüklü bir bilgisayarı file server gibi kullanmaya başladık tüm dosyaları burdan paylaşıma açtık ve bu bilgisayar üzerinden kablosuz ağla ulaşıyoruz  ancak 2 adet xp home edition yüklü bilgisayarım zaman zaman bu bilgisayardan kopuyor ve ana bilgisayara reset atana kadar da bağlanamıyor. Örneğin bir dosya açtım üzerinde çalışırken hiç bir hata vermeden ağ kaynağına ulaşılamıyor kısa yol geçersiz diyor. Bu problem sadece iki bilgisayar da oluyor. Diğerlerinde sorun yok. Ana bilgisayarın paylaşım ayarlarında bir problem yok .Problem çıkaran clientlar xp home edition sp3 yüklü virüs programlarına baktım hepsinden geçici olarak kaldırdım sorun yine devam ediyor..  Bu tür bir hatayla karşılaşıpta çözüme ulaşan varsa paylaşırsa sevinirim. İyi çalışmalar.

Windows 7 64 bit için bilinen bir sorun. Nette ararsanız tonla konu bulabilirsiniz bu konuda ben tam olarak şu şekilde çözdüm diyen yok birçok yol var bazen çözüyor bazen çözemiyor.

Gönderildi : 17/10/2012 21:24

(@Anonim)

bu ortak bilgisayar kaç bilgisayar hizmet ediyor ?

yani kaç kiişi bağlanıyor bilgisayara? 

Gönderildi : 18/10/2012 13:12

(@Anonim)
Konu başlatıcı

13 Ayrı client var. çoğu aynı anda bağlanıyor. Bu arada paylaşım ayarlarında maximum ağlantı sayısı diye bir yer var orada rakam yirmi görünüyor ancak üzerinde oynama yapamıyorum.

Gönderildi : 18/10/2012 13:55

(@SakirUnlu)
Gönderiler: 2
New Member

Şuan itibariyle aynı sorunu yaşıyorum..

Şu iş yerinde "Home Edition" İşletim Sistemi kullanmayı ısrarla talep ederek aklınca tasarruf ettiğini sanan hasta zihniyetteki patron bozuntularından nefret ediyorum.. Pro Edition ve Domain yapısıyla neleri kaçırdıklarını anlamamak istememeleri de cabası..

Neyse konuyu dağıtmadan.. Windows 7 deki yapılan yapılandırmalar:

*Bilgisayar Adı belirtildi.

*Çalışma Grubu Belirtildi.

*IP de sorun Olacağını tahmin etmiyorum, Server 2003 ten DHCP ile dağıtıyorum.

Fakat geçen hafta onuda aynı zihniyet maliyet , ne gerek var gibi bahanelerle DHCP Server Makinayı kaldırmak istediğinden DNS database'inde karmaşıklık olmuş olabilir. fakat paylaşım sorunu olan bilgisayarların isim çözümleme sorunları yok.. 

*Gelişmiş paylaşım özellikleri , parola korumalı paylaşım kapalı, ağ bulma ve dosya paylaşımı açık olacak şekilde yapılandırıldı (ortak ve özel profillerinin 2 sindede.. etkin olan özel yani iş profili)

*Deneme Amaçlı Güvenlik duvarı 2 profil içinde kapalı konuma alındı..

*Tam mesajı gönderirken hatırladım.. Windows 7 deki paylaşılan klasörün paylaşım ayarlarınıda paylaşım tabından izinler everyone tam denetim, güvenlik tabından everyone tam denetim şeklinde ayarlandı.. 

Hatırlayabildiklerim bunlar..

XP bilgiayarların konfigürasyonları diğer Windows 7 bilgisayarlardaki paylaşımları görebilecek şekilde.. x64 veya x86  diğer windows 7 blgisayarlardaki paylaşımlara erişmede sorun olmuyor.. Sadece geçen cumartesi formatlanan windows 7de .. Formatlanan Windows 7de de ağ kaynalarına erişimde problem yok o bütün ağ kaynaklarına sorunsuz erişiyor..   

Konuyla ilgili bilgisi veya daha önceden acı bir tecrübe ile çözüme ulaşabilen arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Allah Home Editionsuz bir çalışma hayatını hepimize nasip eylesin.. amin 🙂 

Gönderildi : 10/12/2012 13:40

(@SakirUnlu)
Gönderiler: 2
New Member

Benim Sorunumu çözdüm..

Aynı koşullarda aynı problemi yaşayan  arkadaşlar çözüm sandığınız kadar zor ve karmaşık değil 🙂 

Sorun yaşadığınız tüm bilgisayarlar Win7 dahil.. Çalışma gurubunu Değiştirip  hepsini örneğin "W" grubuna alın yeniden başlatın,

yeniden başlattıktan sonra erişmeyi deneyin. Erişebiliyorsanız sıkıntı yok geri eski Çalışma gurubu adınıza alın. Tekrar test edin büyük bir ihtimalle sıkıntı yaşamayacaksınız.. ve sorununuz çözülmüş olacak..

Buda işe yaramadıysa gerçekten başınız ağrıycak gibi görünüyo.. Umarım yardımcı olabilmişimdir.. İyi günler iyi çalışmalar.. 

Gönderildi : 10/12/2012 15:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Benim Sorunumu çözdüm..

Aynı koşullarda aynı problemi yaşayan  arkadaşlar çözüm sandığınız kadar zor ve karmaşık değil 🙂 

Sorun yaşadığınız tüm bilgisayarlar Win7 dahil.. Çalışma gurubunu Değiştirip  hepsini örneğin "W" grubuna alın yeniden başlatın,

yeniden başlattıktan sonra erişmeyi deneyin. Erişebiliyorsanız sıkıntı yok geri eski Çalışma gurubu adınıza alın. Tekrar test edin büyük bir ihtimalle sıkıntı yaşamayacaksınız.. ve sorununuz çözülmüş olacak..

Buda işe yaramadıysa gerçekten başınız ağrıycak gibi görünüyo.. Umarım yardımcı olabilmişimdir.. İyi günler iyi çalışmalar.. 

Hocam geri dönüş için çok teşekkürler buda çözüm yollarından birisi ama Win764 bit bir kez ağdaki bilgisayarların netbaui adlarını görmedimi insanı illallah ettiriyor.

Gönderildi : 11/12/2012 02:23

Paylaş: