Forum

Bir kac UTP kablosu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bir kac UTP kablosundan gelen veriyi Fiber kabelle PC-ye gonderme

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
606 Görüntüleme
(@VusalMastaliyev)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Sorum donanimsal. 10 tane UTP 6 kablomuz var ve bunlar IP Kameralardan geliyor. Yapmak istedigim sey Bu kablolardan gelen verileri Fiber Kalo-ile PCye tasimak. Verilerde Donma filan yasanmamasi icin. HAngi sviwh ve ya Router onerirsiniz? UTP-den Fibere Gecisi Olsun ve PoE destekli olmali... Bundan baska PC icin hangi karti almaliyim Fiber kaloyla baglanti icin?

Gönderildi : 09/10/2012 19:57

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ozur dilerim konuyu yalnis yerde acmistim...

Merhaba. Sorum donanimsal. 10 tane UTP 6 kablomuz var ve bunlar IP Kameralardan geliyor. Yapmak istedigim sey Bu kablolardan gelen verileri Fiber Kalo-ile PCye tasimak. Verilerde Donma filan yasanmamasi icin. HAngi sviwh ve ya Router onerirsiniz? UTP-den Fibere Gecisi Olsun ve PoE destekli olmali... Bundan baska PC icin hangi karti almaliyim Fiber kaloyla baglanti icin?

UTP kablolarda neden donma yaşanacağını düşünüyorsunuz ? HD çözünürlükte bir kameranın H.264 codecle ihtiyacı olan bant genişliği 3 Mbit geçmez fast ethernet ağınız olsa bile bu değer çok komik kalır. İşin özünde fiber kabloya ihtiyacınız yok.

Fiber kablo ağın hızını arttırmaz mesafesini uzatıp letancy sürelerini düşürür.

Gönderildi : 09/10/2012 23:12

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bunun için converterlar var onları kullanabilirsiniz. google utp to fiber diye aratırsanız değişik ürünler çıkıyor. 

Gönderildi : 09/10/2012 23:19

(@ertanerbek)
Famed Member

Konuları iki ayrı yerde açmanız daha hızlı cevap verilmesini sağlamayacaktır. Lütfen tek başlık açın.

Gönderildi : 10/10/2012 00:43

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

UTP kablolarınızın toplandığı bir yer varmı ve burayla bilgisayar arasındaki mesafe nedir? Eğer 100mt yi geçmiyorsa fibere ihtiyacınız yoktur. Kameralardan gelen UTP kabloları bir yerde toplayıp buraya bir switch koyun, switch koyduğunuz yer ile bilgisayar arasındaki mesafede 100mt yi geçmiyorsa bu arayada bir UTP çekin. Eğer mesafe uzunsa switchi Fiber portlu alın, bilgisayarınızada bir fiber ethernet kartı takın. Ethernet yerine fiber / utp converter da kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 10/10/2012 00:52

(@VusalMastaliyev)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Konuları iki ayrı yerde açmanız daha hızlı cevap verilmesini sağlamayacaktır. Lütfen tek başlık açın.

Oncelikle merhaba ve bilgileriniz icin tesekkurler. Ben hizli cevap icin konuyu iki kez acmamistim. Bildirim de de bulunmustum "Ozur dilerim konuyu yalnis yerde acmisim" diye. Yalnislikla Cisco bolumunde acmistim o yuzden burada yeniden actim. Sadece ilk konuyu silemedim 🙁

UTP-lerin toplandigi yerden 250 metr mesafede yerlesiyor kameralardan veriler ialicak PC. O yuzden fiber yapmayi dusunmustum

Degerli bilgileriniz icin tesekkurler

Gönderildi : 10/10/2012 17:49

(@ertanerbek)
Famed Member

70 metreyi geçen her için fiber kablo yada ara switch olması gerektiğini düşünüyorum. Teroideki değer daha yüksektir lakin gerçek durumda bu mesafeden sonra hep düşüşler yaşanıyor.

Gönderildi : 11/10/2012 18:04

Paylaş: