Forum

radius maneger

Bildirimler
Hepsini Temizle

radius maneger

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@ibrahimgulen)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar cahilliğimi bağışlayın mikrotik ile yeni uğraşmaya başladım.antenden gelen sinyal mikrotik router  giriyor oradan svich lere ve acces pointlere gidiyor.

zaman zaman inanılmaz yavaşlama oluyor bu yavaşlamanın sebebini bilmiyorum kullanıcıların torent falan indirdiğini düşünüyorum acıkcası.

benim istediğim kullanıcıları izlemek kim ne kadar kkullanmış şua networkü ne kadar işgal ediyor.istediğim zaman download yapan kişiyi netten düşüreyim .kısaca networkümü zararlı ellerden korunak istiyorum. radius manager sanırım bu işi yapıyor ama nasıl  yaptığı konusunda hiç bir fikrim yok bana yardımcı olurmusunuz.

Gönderildi : 08/10/2012 23:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

BU tür cihazları pek tavsiye etmiyorum, DrayTek gibi cihazlar ile bu işi kolayca halledersiniz lakin Microtik için şu linke bir bakın. " http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Traffic_Flow "

Gönderildi : 09/10/2012 01:44

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

arkadaşlar cahilliğimi bağışlayın mikrotik ile yeni uğraşmaya başladım.antenden gelen sinyal mikrotik router  giriyor oradan svich lere ve acces pointlere gidiyor.

zaman zaman inanılmaz yavaşlama oluyor bu yavaşlamanın sebebini bilmiyorum kullanıcıların torent falan indirdiğini düşünüyorum acıkcası.

benim istediğim kullanıcıları izlemek kim ne kadar kkullanmış şua networkü ne kadar işgal ediyor.istediğim zaman download yapan kişiyi netten düşüreyim .kısaca networkümü zararlı ellerden korunak istiyorum. radius manager sanırım bu işi yapıyor ama nasıl  yaptığı konusunda hiç bir fikrim yok bana yardımcı olurmusunuz.

Uygulama bazlı filtreleme yapsanız mikrotikde oluyor sanırım. Yani bant yiyen uygulamaları torrent gibi yasaklayın. p2p bağlantıları olması lazım. layer 7. Ertan Hocan ın attığı linkde mikrotik sitesinde her bilgiye ulaşabilirsiniz. onun dışında youtebe de baya bi video mevcut.

radius manager kullanıcı bazlı login için kullanabilirsiniz.  

Gönderildi : 09/10/2012 03:06

(@ibrahimDURAN)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Merhaba,

iki şekilde yapabilirsiniz

1. Mikrotik usermanager

local ip sonuna /userman yada wan ip sonuna /userman

buradan kullanıcı profilleri oluşturarak kullanıcılar bu profillerde açabilir ve sizin belirtmiş olduğunuz bant genişliği dışına çıkmamıs olurlar.

Ancak userman için mikrotik radius kısmından radius server aktif hale getirmeniz ve user manager 'da radius server için gerekli bilgileri girmeniz gerekir

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:User_Manager

2. Mikrotik ques bölümünden bant genişliği sınırlaması ve limitlemeler oluştura bilirsiniz.

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Queue

her iki yöntemde de Ques bölümünden o an aktif kullanıcıların tükkettikleri bant genişiliğini görebilirsiniz.

Saygılarımla 

Gönderildi : 24/12/2012 15:47

Paylaş: