Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vlan

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
492 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

l2 switch uzeirnde vlan yapıldı. 1-10 portu ile 10-24 portu ayrı ip bloklarında her iki grup pc lereden birbirlerine ulaşılmıyor paylaşım vs görülmüyor uzak masaustu bağlanılmıyor ama iki ayrı grup ip adresi birbirine ping atıyor bu normalmidir. firewall var acaba buradaki bir kuralmı etki ediyor. ayrı grup olunca ping atması normalmi birbirine . ping atmasının bir dezavantajı varmı  yani vlan olmamışmıdır ?

Gönderildi : 24/09/2012 12:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

l2 switch uzeirnde vlan yapıldı. 1-10 portu ile 10-24 portu ayrı ip bloklarında her iki grup pc lereden birbirlerine ulaşılmıyor paylaşım vs görülmüyor uzak masaustu bağlanılmıyor ama iki ayrı grup ip adresi birbirine ping atıyor bu normalmidir. firewall var acaba buradaki bir kuralmı etki ediyor. ayrı grup olunca ping atması normalmi birbirine . ping atmasının bir dezavantajı varmı  yani vlan olmamışmıdır ?

Layer2 switch üzerinde VLAN sonlandıramazsınız bu VLAN ları router üzerinde sonlandırıp erişim kurallarını orada tanımlayacaksınız.

Gönderildi : 24/09/2012 19:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yaptığımız doğru değilmi şimdi hocam. sokmu diyorsun onları portlardan ayrı ayrı gidiyor ama

Gönderildi : 24/09/2012 19:42

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ne yapmaya çalışıyorsunuz tam olarak ona göre dogru veya yanlış oldugu konusunda konuşalım 

Gönderildi : 24/09/2012 19:45

(@Anonim)
Konu başlatıcı

fırewall dan lan 1 ve lan 2 dıye farklı ip bloku l2 swıtche portlara takıp swıtche uzerındekı vlan bolumunden portları ayırıp clıent kablolarını taktım yanı 2 swıtche ylerine tek kullanmak ıstedım yaptığım bu. lan1 ve lan 2 ayrı Internet'in çıkışı oldu. yanlış yapımı.

Gönderildi : 24/09/2012 21:46

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

fırewall dan lan 1 ve lan 2 dıye farklı ip bloku l2 swıtche portlara takıp swıtche uzerındekı vlan bolumunden portları ayırıp clıent kablolarını taktım yanı 2 swıtche ylerine tek kullanmak ıstedım yaptığım bu. lan1 ve lan 2 ayrı Internet'in çıkışı oldu. yanlış yapımı.

sanki vlan vermemişsinde lan lardan switchlere aynı networkü vermiş gibisin

firewalldan vlan tanımlamadınız mı ?  

Gönderildi : 24/09/2012 22:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

firewall dan vlan tanımlamadım. nerede yanlışlık var 

Gönderildi : 25/09/2012 10:30

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Layer2 switchlerde IP katmanı olmaz, bu VLAN ları biryerde sonladnırman gerekiyor sonlandırdıgın yerden de erişim kurallarını yazacaksınız.

Gönderildi : 28/09/2012 15:10

Paylaş: