Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çözüldü - İp Almama ve Gelen Giden Paket Sorunu

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,618 Görüntüleme
(@emrullah_aydin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Sorunum dün başladı. Sorun windows xp pcde ethernet kartının trafiğine baktığımızda giden paket artıyor fakat gelen paket hep sıfır. Bu sebeplede ağda herhangi bir ip ye ping atamıyorum. Otomatik ip dediğimde ise 169lu ip alıyor sınırlı bağlantı diyor.

Şunları denedim;

1. Bilgisayarı başka bir kabloda denedim

2. EThernet kartını değiştirdim.

3. Farklı bir disk taktım windows kurdum.

4. Sistemimde dhcp 1 tane var.

5. 1gb 100mb ve 10mb e çektim.

Sorun düzelmedi ne yapmam gerekiyor. Bu tarz bir sorunla karşılaşan oldumu acaba? 

Gönderildi : 12/09/2012 17:55

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Microsoft un Network Monitör uygulamasını indirin ve paketlere bakın.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=4865

Gönderildi : 12/09/2012 18:06

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Ortamda DHCP server varsa örneğin IP adresleri mac adreslerine göre revize edilmiş olabilir. Senin kullandığın IP adreside başka bir bilgisayara revize edildiyse o bilgisayarda şuan açıksa bilgisayarın IP adresi alamıyor olabilir. Bundan ötürü böyle bir problemle karşılaşıyor olabilirsin. Çünkü başka bir interface denemişsin. Yine IP alamamışsın. Bence ortamda ki DHCP server bir kontrol et mac adresini öğrendikten sonra

Gönderildi : 12/09/2012 18:17

(@BahaddinAKDAS)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Merhaba;

"netsh winsock reset" komutu çalıştırın. ve Makinayı yeniden başlamayı deneyin.

Gönderildi : 12/09/2012 20:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar

Sorunum dün başladı. Sorun windows xp pcde ethernet kartının trafiğine baktığımızda giden paket artıyor fakat gelen paket hep sıfır. Bu sebeplede ağda herhangi bir ip ye ping atamıyorum. Otomatik ip dediğimde ise 169lu ip alıyor sınırlı bağlantı diyor.

Şunları denedim;

1. Bilgisayarı başka bir kabloda denedim

2. EThernet kartını değiştirdim.

3. Farklı bir disk taktım windows kurdum.

4. Sistemimde dhcp 1 tane var.

5. 1gb 100mb ve 10mb e çektim.

Sorun düzelmedi ne yapmam gerekiyor. Bu tarz bir sorunla karşılaşan oldumu acaba? 

" 3 ve 4 " yapıp duzelmediyse dhcp server bir problem olmasi cok yuksek. Subnet üzerinde bos bir ip verin. Daha sonra LAN any pc ping gonderin. 

Ethernet kartında hiçbir bayte gözükmüyorsa burada özellikle bayte diyorum çünki paket layer3 katmanında olur microsoft oraya bilerek bayte yazıyor çünkü frame leride byte olarak gösteriyor İşin özü ağda gelen paket yok ise fiziksel bağlantıda sorun var demektir. Belki yazılımsalda olabilir ama DHCP olmadan da MAC broadcastlerini alabilmeniz lazım yada swithc ve benzeri cihazlarla MAC bazında haberleşmeniz lazım.

Orada gelen yok ise ciddi bir sorununuz var demektir, yazılımsal olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu ubuntu live cd ile sistemi açıp paket transferi varmı yok mu bakmak yine yok ise donanımları kontrol edin.

Gönderildi : 12/09/2012 23:17

(@emrullah_aydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ortamda DHCP server varsa örneğin IP adresleri mac adreslerine göre revize edilmiş olabilir. Senin kullandığın IP adreside başka bir bilgisayara revize edildiyse o bilgisayarda şuan açıksa bilgisayarın IP adresi alamıyor olabilir. Bundan ötürü böyle bir problemle karşılaşıyor olabilirsin. Çünkü başka bir interface denemişsin. Yine IP alamamışsın. Bence ortamda ki DHCP server bir kontrol et mac adresini öğrendikten sonra

DHCP var baktım. Revize iplerim var fakat bu ip içinde değil. Zaten farklı ipler de verip denedim. Araştırıyorum hala bakalım nereden çıkacak. 

Gönderildi : 13/09/2012 12:02

(@emrullah_aydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

"netsh winsock reset" komutu çalıştırın. ve Makinayı yeniden başlamayı deneyin.

Denedim bu komutu da herhangi bir değişiklik olmadı. 

Gönderildi : 13/09/2012 12:08

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

bilgisayarı baska porta takarak ve/veya elle ip vererek denediginizde ne sonuclar alıyorsunuz

baska portta calısıyor ise portla ilgili sıkıntı olabilir 

elle ip verdiginde calısıyor ise dhcp servisinde sorun olma ihtimali dusunulebilir 

Gönderildi : 13/09/2012 12:15

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

http://www.hakanuzuner.com/index.php/dhcp-dynamic-host-configuration-protocol.html

Makalenin alt kısmında DHCP paketlerini komutlarla Hakan hoca açıklamış.  

Gönderildi : 13/09/2012 12:50

(@emrullah_aydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bilgisayarı baska porta takarak ve/veya elle ip vererek denediginizde ne sonuclar alıyorsunuz

baska portta calısıyor ise portla ilgili sıkıntı olabilir 

elle ip verdiginde calısıyor ise dhcp servisinde sorun olma ihtimali dusunulebilir 

3 farklı portta denedim. Ayrıca dün yeni bir bilgisayar kurdum. Özellikle denedim otomatik ip alacak mı? Elle verdiğimde sorun çıkacak mı? diye ama sorun olmadı bu pcde kendisinde sorun var diye düşünüyorum. Farklı ethernet kartı takmama rağmen ağın çalışmaması benim mantığıma sığmıyor. 

Gönderildi : 13/09/2012 13:10

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Bence ubuntu ile cd den boot ederek  denemende fayda var. Öncelikle donanımsal olup olmadığını anlamalısın . 

Gönderildi : 13/09/2012 13:32

(@emrullah_aydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ubuntu ile deneyeceğim yarım saate kadar inecek inşallah. yeni windwos kurmama rağmen çalışmadı muhtemelen bunda da çalışmayacak ümidim yok.

Gönderildi : 13/09/2012 13:40

(@emrullah_aydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Belki saçma gelecek ama bu durum anakarttan kaynaklanabilir mi? 

Gönderildi : 13/09/2012 13:48

(@emrullah_aydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şimdi elimde bir accespoint vardı bunu sadece pc ye bağladım oto ip al dedim çat diye aldı. Gelen pakette giden pakette de veri dönüyor şuanda. Demekki benim dhcp de yada sistemde bir sorun var. Ama tam olarak nereleri kontrol etmem gerektiğini bilemiyorum.

Gönderildi : 13/09/2012 15:21

(@emrullah_aydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorun switch deymiş reset atınca düzeldi.

Gönderildi : 13/09/2012 21:10

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sorun switch deymiş reset atınca düzeldi.

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 14/09/2012 04:19

Paylaş: