Forum

DHCP Server Bad_Add...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Server Bad_Address ve APIPA dahil IP çakışması !

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,494 Görüntüleme
(@ErolUNLU)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba ,

Son günlerde yaşadığım çok ilginç bir sorun ile ilgili desteğe ihtiyacım var ,

Devreye aldığım her DHCP server da (Access Point üzerinde ,router üzerinde ,windows 2003 üzerinde ) Bad address oluşuyor ,

Örneğin Aynı Client Sürekli 10-12 sn yede bir IP alıyor düşüyor sonra tekrar almaya çalışıyor,Scope da bir süre sonra IP kalmadığı gibi ,

Client IP alamıyor , Havuz dolunca APIPA dan sistemin kendine atadığı IP de bile IP çakışması veriyor!

Ancak Iphone ve Android işletim sistemli cihazlar DHCP den IP alabiliyorlar ve sorunsuz çalışıyor !!!

Clientlara Statik IP tanımlamamıza rağmen kablosuz erişim için  çok küçük bir Scope oluşturdum (30-40 IP havuzu olan)

Sistem de DPLINK ve Cisco 2650 swich ler var. Access point üzerinde DHCP server'ı  açtığımda  Eğer LAN kablosunu takmazsam Clientlar Bu AP ten IP alabiliyor !!!

Desteğiniz ve yorumlarınız ricasıyla ,

Selamlar

Erol

Gönderildi : 08/08/2012 03:40

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Arkadaşlar Merhaba ,

Son günlerde yaşadığım çok ilginç bir sorun ile ilgili desteğe ihtiyacım var ,

Devreye aldığım her DHCP server da (Access Point üzerinde ,router üzerinde ,windows 2003 üzerinde ) Bad address oluşuyor ,

Örneğin Aynı Client Sürekli 10-12 sn yede bir IP alıyor düşüyor sonra tekrar almaya çalışıyor,Scope da bir süre sonra IP kalmadığı gibi ,

Client IP alamıyor , Havuz dolunca APIPA dan sistemin kendine atadığı IP de bile IP çakışması veriyor!

Ancak Iphone ve Android işletim sistemli cihazlar DHCP den IP alabiliyorlar ve sorunsuz çalışıyor !!!

Clientlara Statik IP tanımlamamıza rağmen kablosuz erişim için  çok küçük bir Scope oluşturdum (30-40 IP havuzu olan)

Sistem de DPLINK ve Cisco 2650 swich ler var. Access point üzerinde DHCP server'ı  açtığımda  Eğer LAN kablosunu takmazsam Clientlar Bu AP ten IP alabiliyor !!!

Desteğiniz ve yorumlarınız ricasıyla ,

Selamlar

Erol

Merhabalar,

Client'ın kablosuz ağ kartı sürücüsünü güncellemeyi denediniz mi? Veya usb bir kablosuz kart takıp denediniz mi?

Gönderildi : 08/08/2012 12:46

(@ErolUNLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Rahmi Bey Merhaba ,

Denedim , Tüm Windows Clientlarda yapıyor aynı sorunu 15 yada 20 farklı laptop aynı durumda....

Selamlar

Gönderildi : 08/08/2012 14:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Ortamda bir kaç DHCP aynı zamanda mı çalışıyor yok sa ben mi yanlış anladım ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/08/2012 19:40

(@ErolUNLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhaba ,

Yazdıklarım sırası ile devreye aldıklarım , aynı anda sadece bunlardan biri çalışıyor ...

Gönderildi : 09/08/2012 20:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ortamda elle ip verme yetkisine sahip kullanıcılar var mı ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/08/2012 20:50

(@ErolUNLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Hayır yok, tüm desktop PC lere  statik IP biz tanımladık ,

Statik IP tanımlayınca sorun olmuyor , boş olduğunu bildiğimiz IP bloğundan DHCP dağıtınca sorun çıkıyor. Tabi Sadece Windows Clientlar da...

Sistem ayrıca otomatik IP almaya tanımlı diyelim ,Ortam da DHCP yok ,APIPA dan 169 lu IP alıyor , Bu IP bile çakışma gösteriyor !

Virus olabilir mi ?

Selamlar

Erol

Gönderildi : 10/08/2012 13:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu normal bir durum değil, AV ile bir tarama yapın derim

Eğer virüs çıkmaz ise tek bir DHCP veri tabanı kullanın yani tek bir DHCP kullanın ve çakışma veren ip için eğer imkanınız var ise switch üzerinden kimlerin aldığını kontrol edin.

Gönderildi : 10/08/2012 13:51

(@HuseyinOLGUN)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Eski bir konu ama bugün benimde başıma geldi sorunu nasıl aştınız paylaşabilir misiniz?

Bendeki sorunu açayım;

Ortamda 2008R2 üzerinde dhcp, 2 ad. TP-LINK Ap ve 1 ad. Airties modem üzerinde Ap var SUBNET 10.82.0.0/27 Scope 10.82.0.10/10.82.0.30 ilk 9 ipde sabit cihazlar var fakat bunlar Scope'un dışında zaten SID'ler gizli wpa2 ile şifreli. Kablo ile bağlanan cihazlarda sorun yok kablosuzdan bağlanan cihazlar birkaç dakika içinde APIPA'ya düşüyor. Dhcp'yi kontrol ettiğimde BAD_ADDRESS diye görüyorum, biraz daha zaman geçince scope'u dolduracak kadar BAD_ADDRESS oluşuyor ve her birinin mac adresleri faklı oluşuyor. Şifreyi SID'yi vs değiştireyim dedim gene olmadı. Ağa bağlanan kullanıcılar tümüyle domain user toplamda 12 kişi var.

Gönderildi : 08/03/2015 15:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

AP' lerin DHCP özelliği kapalı mı?

Gönderildi : 08/03/2015 22:11

(@HuseyinOLGUN)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Evet Hakan Hocam DHCP sadece 2008 üzerinde AP'lerin kapalı. Tek network olarak yapılandırdım sorun çözüldü. Anladığım kadarıyla modem üzerinde VLAN yapmama rağmen kullanıcıları diğer networke geçiriyordu. 

Gönderildi : 15/05/2015 02:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Broadcast trafiğini geçiriyor olabilir, aslında geçirmemesi lazım, vlan mantığı ile 🙂

Gönderildi : 17/05/2015 13:06

Paylaş: