Forum

network hattında sa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

network hattında sadece outlook portlarına izin vermek

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
574 Görüntüleme
(@candogan)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar,

Modem çıkışında 4 lan portum var, Bunların tamamının çıkışını sadece Outlook a açmak için hangi yolu izlemem gerekli,

Amacım, kimse internete çıkış almasın, sadece outlook haberleşsin ve sadece modem arayüzüne ulaşsınlar, (internetim uydu üzerinden ve çook pahalı)

Fakat istedikleri zaman hiç sınırlama olmadan kullanabilsinler,

IPSec ile kural oluşturdum ama yeterli değil, kural aktifken internet modemi (VINN gb) taktıklarında internete çıkamıyorlar.

Modem ile Pc arasına en ucuz yollu nasıl bir router veya firewall takabilirim, seçenekler nedir? (istedikleri zaman router ı iptal ederler ve internete çıkarlar, istedikleri zaman router devrede olur ve sadece outlook u kullanırlar)

Can DOGAN 

Gönderildi : 09/07/2012 18:20

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

modemin markası modeli nedir belki (varsa) uzerindeki firewall ile halledilebilir. 

Gönderildi : 10/07/2012 11:36

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Freebase Pfsense kurup araya alabilrisiniz. Daha sonra interneti istediğiniz gibi engelleyebilrisiniz.

Gönderildi : 10/07/2012 11:53

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar,

Modem çıkışında 4 lan portum var, Bunların tamamının çıkışını sadece Outlook a açmak için hangi yolu izlemem gerekli,

Amacım, kimse internete çıkış almasın, sadece outlook haberleşsin ve sadece modem arayüzüne ulaşsınlar, (internetim uydu üzerinden ve çook pahalı)

IPSec ile kural oluşturdum ama yeterli değil, kural aktifken internet modemi (VINN gb) taktıklarında internete çıkamıyorlar.

Modem ile Pc arasına en ucuz yollu nasıl bir router veya firewall takabilirim, seçenekler nedir? (istedikleri zaman router ı iptal ederler ve internete çıkarlar, istedikleri zaman router devrede olur ve sadece outlook u kullanırlar)

Can DOGAN 

nerede kullanacaksınız? uydu net için değişik güzel çözümler var.

Gönderildi : 10/07/2012 12:09

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar,

Can DOGAN 

Cihazınız ne bilmiyorum lakin izin vermeniz gereken portlar

25,587,110,445, 995 TCP portları ve 53 TCP / UDP portudur. Sonrasında genel bir firewall kuralı yazıp tüm kaynak hedef ve portlar için trafiği kesmelisiniz.

Gönderildi : 10/07/2012 13:55

(@candogan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim,

Öncelikle orjinal cihazım Netgear FVS318n (Fakat türkiyede yok sipariş il geliyor)

Bende çakma (ucuz yollu) deneme amaclı TPlink TL-R402M aldım,

Security - firewall enable yaptım,Default IP Address Filtering Rules:Allow işaretledim,

Ip adress filtering  :Firewall:enable, ip adres filtering:enable,

1 192.168.1.100--587  ALL   Allow    EnabledModify Delete

2 192.168.1.100--110  ALL   Allow    EnabledModify Delete

3192.168.1.100--25    ALL   Allow     EnabledModify Delete

4192.168.1.100--1-49151    ALL   Deny    EnabledModify Delete

5    ---          49152-65534  ALL   Deny    EnabledModify Delete 

yaptım ve çalışıyor gibi gözüküyor.

Sizin dediğiniz: 

25,587,110,445, 995 TCP portları ve 53 TCP / UDP portudur.

bilgilerinden 445 ve 995 ile 53 tcp/Udp portuna da eklediğim zaman  sadece outlook için çıkış almış olurmuyum?

Bunun yanında outlook um bildiğiniz üzere (eski dial-up mantığı) ile çalışmakta. Yani ben gönder-al ı tıkladığım zaman PPPOE bağlantım var bu bağlantım üzerinden internete çıkış almakta ve gönderme alma bitince otomatikmen bağlantıyı kesmekte.

Bu portlarıda kapatınca, PPPOE bağlantım çalışır mı yoksa PPPOE içinde açık port bırakmalımıyım?

(Wan üzerinden PPPOE seçmem işe yaramaz, L2tp seçeneğini seçmem bi ihtimal yarar diye düşünüyorum çünkü internete çıkış alan cihazım için extra komut girmem gerekli. (Pc de oluşturduğum PPPOE bağlantı daki extra setting im: TT09430738\XBB:BACKGROUND dir. Buradaki TTden sonra gelen rakamlar cihazın seri numarasıdır.)

Saygılarımla

Can DOGAN

Serv.Eng. 

Gönderildi : 10/07/2012 16:40

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocam, cevap biraz karışmış 😀

PPPOE derken DSL modemininiz USB filanmı yoksa TTNEt ten dual PPPOE hizmetiimi alıyorsunuz yoksa modem half bridge mi çalışıyor.

Gönderildi : 10/07/2012 18:20

(@candogan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam, cevap biraz karışmış 😀

PPPOE derken DSL modemininiz USB filanmı yoksa TTNEt ten dual PPPOE hizmetiimi alıyorsunuz yoksa modem half bridge mi çalışıyor.

Ertan bey,

PPPOE bağlantım TTNET üzerinden değil. Direkt uydu üzerinden. Uydu üzerinden gelen hattı açmak için PPPOE bağlantı yapıyorum ve extra command olarak : //TT1234532/XBB:background gazıp internete çıkış alıyorum.

Çıkış aldıktan sonra internet bağlantım geliyor. Veri gönderip alabiliyorum ama çok maliyetli. Amacım bu veri gönderme-alma işini sadece outlook datası için kullanmak istiyorum.

Yok güncellemeler miş, yok update lermiş benim için  gerekli değil. 

Data= çokk para        gerekli olan: Outlook > az para   mantığı. 

Gönderildi : 11/07/2012 17:10

Paylaş: