Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPN

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
456 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocalarım merhaba merkezi konyada şubesi istanbulda olan bir yapımızvar , istanbuldaki ofisi buraya bağlamak istiyoruz bağlanacak kullanıcılarımız netsis kullanacak , merkezde fortigate 110c , şubede fortigate 60c var  , vpn düşünüyorum bağlantı performansı nasıl olur  , orada gdat olacak burada yüksek hızlı internet var

Gönderildi : 26/06/2012 21:01

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Selamlar,

VPN kullanmanız sağlıklı olacaktır zaten bahsettiğiniz yapıda. ağlarınızda kaç host vardır. IPPhone vs yada başka data paylaşımı yaptığınız bir uygulama yada cihaz varmıdır merkez ile şube arasında? eğer yok ise 4-8 eşzamanlı bağlantı 2-4Mbit lik bir hat size çok rahat performans verecektir.

Kolay gelsin. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 26/06/2012 21:51

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam şöyle bir yapı var merkez bir sanayi bölgesinde oradan bir ipmiz var sabit , bu ip üzerinden içerde bir iss var o kullanıyor birde içeriye internet veriyoruz merkeze gdat var , şubeyede bir gdat alacağız , elmizide zyzel in gdat modemi var ve iki tane fortigate fw 110c , 60c , merkezde fortigate 110c on tarafında draktek modem birdge modda , çalışıyor , şöyle bir yol mu izlemem gerek

merkeze gdat hat alacağız ve gdat modem yine bridge modda çalışacak ve 110c bağlanacak , şubede aynı şekilde sonrasonda iki fortigate üzerinde site to site vpn yapılacak. , merkez ve şube arasında sadece netsis çalışacak

Gönderildi : 27/06/2012 03:38

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam son durum şu merkezde 4mb metro var önünde draytek bir modem bridge modda arkada fortigate 110c , şubede gdat hazır durumda elimde zyzel p792h v2 modem var ben bunu bridge moda alıp yollayacağım modemi takacaklar arada fortigate 60c olarak orada gdat 2mb , ve netsis çalışacak , ben bundan sonra fortigateler üzerinden site to site vpn yapacağım , eksik varmı hocam

Gönderildi : 27/06/2012 16:52

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Modemi bridge moda aldıktan sonra internet metro hattı fortigate verip internete çıkarın. Sonrasında ise site site vpn yapabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/fortigate/archive/2008/03/30/fortinet-fortigate-firewall-ile-_3101_psec-vpn-nas-l-yap-l-r.aspx makaleden yararlanabilirsiniz.

Gönderildi : 29/06/2012 03:41

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam şöyle yapim diyorum

1 - Merkezde Metro var 4 mb ve fw 110c bu metro ile merkez fab. içeriye internet + IIS + VPN olarak kullanılıyor

2 - Şubede 60c var ve iki tane hat var , 8mb adsl ve 2mb gdat

Şimdi şöyle yapsam nasıl olur

merkeze hiç dokanmayacağım vpn için metroyu kullanacağım

şubede ise adsl wan1 bağlı ve interneti veriyor , gdat modemi wan2 takacağım ve sadece vpn için kullanacağım nasıl olur ?

Gönderildi : 29/06/2012 12:26

Paylaş: