Forum

10-15 dakika da bir...

Bildirimler
Hepsini Temizle

10-15 dakika da bir sınırlı bağlantı hatası ZyXEL P-660HN-F1Z

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,130 Görüntüleme
(@ErgunSoken)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

İyi Çalışmalar,

Yaklaşık 50 pc lik bir sistemde çalışıyorum ZyXEL P-660HN-F1Z modem kullanıyorum. Bunların bir kısmı laptop bir kısmı desktop. Bugüne kadar bir sorun oluşturmuyordu. Fakat bugün durduk yere 10 dakika da bir internet bağlantısının koptuğunu gördüm ZyXEL arayüzüne girdiğimde konfigürasyonlarında bir önceki günden farklı herhangi bir değişiklik yoktu. Sorunun access pointten olduğunu söyleyen arkadaşlarım oldu access pointim TP-Link TL-WA701N / TL-WA701ND bu şekilde bu sistem bana yetiyordu ve herhangi bir sıkıntı oluşturmuyordu. Bugün sabah 9 dan akşam 6 ya kadar 10 dakika da bir kullanıcılara sınırlı bağlantı veren ve programlarını kullandırtmayan bağlantı merakla şirkete gittiğimde saat 8 de başında 1 saat beklememe rağmen hiçbir şekilde kopmadı. ZyXEL firmasını aradım ve durumu anlattım modemde bir sorun olmadığını servis sağlayıcımı aramamı söyledir TTNet i aradım herhangi bir hata görünmüyor dediler. Ben şimdi ne yapayım kafama duvarlara vuracam en sonunda.

Bu arada Modemi resetleyince bu sorun gidiyor. tekrar 10 dakka sonra yine sınırlı bağlantı hatası veriyor. ZyXEL modellerindeki ADSL ışığı yanıyor ama internet ışığı ya kırmızı yanıyo yada sönük oluyor.

İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim

Gönderildi : 15/06/2012 02:50

(@ErgunSoken)
Active Member
Konu başlatıcı

Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi mikro programı ve şirket içi yazılımımız mevcut bu programlara erişimde sorun yaşıyoruz ya yavaş ya da hiç ama sunuculara ping attığımız da 1ms ortalaması var. 10 15 dakikada bir 30 saniyeliğine bu problemi çıkartıyor modeme reset atıyorum düzeliyor acaba modem trafik yoğunluğunu mu kaldıramıyor çünkü şirket içi yazılım güncellendi ve bu sorun sadece sabah 9 akşam 6 arası yaşanıyor(mesai saati) bu saat haricinde bir sorun yok... bazen pcyi ap den çıkartıp modem den  bağlandığımda . userlar modemden dynamic ip almasına rağmen bazı userlarda da ip çakışması yapıyor. çok enteresan geliyor bu sorun bana çünkü ilk defa başıma geliyor. yeni bir zyxel ap aldım ama daha aktif etmedim belki modem zyxel ap tp linktir diye bakalım tekrar teşekkür ederim

bu arada
192.168.2.1 için Ping istatistiği:
    Paket: Giden = 4, Gelen = 4, Kaybolan = 0 (0% kayıp),
Mili saniye türünden yaklaşık tur süreleri:
    En Az = 1ms, En Çok = 1ms, Ortalama = 1ms

Gönderildi : 15/06/2012 05:16

(@ErgunSoken)
Active Member
Konu başlatıcı

birde son olarak şirketin aşırı yoğun mail trafiği var ben kendimi modem
trafik yükünü kaldıramıyor ve kendisini resetliyor olabileceğine iyice
inandırdım.

Gönderildi : 15/06/2012 05:27

(@ErgunSoken)
Active Member
Konu başlatıcı

ip reservation yapmayı düşünüyorum yarın mesai saatinde bu ip çakışması olayı için kafam o kadar karıştı ki bi ara ne yapacağımı şaşırdım

Gönderildi : 15/06/2012 05:37

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Muhtemelen içeride birisi statik ip vermiş ve AP i ya da Modemin ip adresi ile çakışıyor. eğer sakınca doğurmuyorsa bu 2 cihazın ip sini de değiştirerek kimsenin kullanmayacağı örneğin .250 diğeri .251 yapabilirmisiniz. eğer böyle bir durum söz konusuysa siz rezervasyon da yapsanız sabit ip vermiş kişinin ip si dhcp tarafından atanmadığı için probleminiz devam edecektir.

Gönderildi : 15/06/2012 11:21

(@ErgunSoken)
Active Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim paylaşımınız için fakat maalesef sorun o da değil bütün pcleri kontrol ettim. hepsi ip yi modemden dynamic alıyorlar reservation yapılı değil dynamicdns static ip mevcut değil hiç bir makinede rush hour(8.30-12.30/12.30-18:00) larda pat diye modem kendisini kitliyor. İnternet bağlantısını kesiyor. onun haricinde hiçbir sıkıntım yok. sanırım sağlam bir virüs var yada desktop bilgisayarların birinde ethernet kartında problem var ama öyle olsa interneti niye kessin sadece modemden dsl i de keser artık çalışanlarla sorun çıkmaya başladı aramızda ama ben sorunun tamamiyle modemden olduğunu görüşünü hala savunuyorum kimin doğru kimin yanlış olduğu değil inşallah sorunu en kısa zamanda çözerim.

**** Önemli birde bizim burda iphone ipadler blackberry computerler telefonlar hepsi sisteme dahil olduğu zaman 60 70 80  e çıkıyor sistemdeki kullanıcı sayısı bunun etkisi olabilir diyor herkes. çünkü ZyXEL p660hn 50 kişiye kadar destekliyomuş.

Gönderildi : 15/06/2012 16:12

(@YusufSEKBAN)
Gönderiler: 8
Active Member

çok teşekkür ederim paylaşımınız için fakat maalesef sorun o da değil bütün pcleri kontrol ettim. hepsi ip yi modemden dynamic alıyorlar reservation yapılı değil dynamicdns static ip mevcut değil hiç bir makinede rush hour(8.30-12.30/12.30-18:00) larda pat diye modem kendisini kitliyor. İnternet bağlantısını kesiyor. onun haricinde hiçbir sıkıntım yok. sanırım sağlam bir virüs var yada desktop bilgisayarların birinde ethernet kartında problem var ama öyle olsa interneti niye kessin sadece modemden dsl i de keser artık çalışanlarla sorun çıkmaya başladı aramızda ama ben sorunun tamamiyle modemden olduğunu görüşünü hala savunuyorum kimin doğru kimin yanlış olduğu değil inşallah sorunu en kısa zamanda çözerim.

**** Önemli birde bizim burda iphone ipadler blackberry computerler telefonlar hepsi sisteme dahil olduğu zaman 60 70 80  e çıkıyor sistemdeki kullanıcı sayısı bunun etkisi olabilir diyor herkes. çünkü ZyXEL p660hn 50 kişiye kadar destekliyomuş.

Merhabalar ;

Öncelikle kim size 50 kişiye kadar destekliyor bilgisini verdikse yanlış aktarmış , zyxelin kişisel kullanım amaçlı modemleri P-660 serisi için söylüyorum ortalama 30 kişi ile sınırlı cihazda sürekli trafik akışı olduğu için cihaz belli bir müddet sonra kendini kitliyor ve ip almamaya başlıyor dhcp üzerinden manuel olarak atadığınızdada aynı durum söz konusu olacaktır. Öncelikle size bariz tavsiyem bu şekilde kullanmak yerine küçük ölçekli bir firewall cihazı almanız sizin ve networkunuzun selameti açısından iyi olacaktır. Yada cisconun routerlarına yönelmenizi tavsiye ederim zyxel kurumsal hele dsl - fax cihazlarıyla biraz geri planda kalmakta son olarak cihazın yazılımı güncel değilse onada biz göz atıp cihaz yazılımını güncellemenizi tavsiye ederim. 

Gönderildi : 16/06/2012 05:38

(@ErgunSoken)
Active Member
Konu başlatıcı

Aktardığınız bilgi için çok teşekkür ederim bugün yine modem kendisini rush zamanda resetlemeye başladı ve zyxel firmasını aradım neden bunu yapar diye client sayısını sordular ozaman kafamdaki düşünce direk oturdu bugünü böyle atlattık şuan şirketimizin ölçeğine göre ve büyüme stratejisine göre alım yapıcaz. Tavsiyeleri olan arkadaşlarımızın ki şuan kafamızda ilk sırada. Bakalım hayırlısı. fakat bu zamana kadar nasıl çalışmış çok merak ettim çünkü pc bakımlarından ve serverları yenilemekten ağ yapısını kontrol dahi edemedim.

Gönderildi : 16/06/2012 05:56

Paylaş: