Forum

Karşılıklı VPN soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Karşılıklı VPN sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba;

A ile B arasında karşılıklı VPN sorunum var.Karşılıklı dediğim aynı anda     A -->B     +     B --> A      VPN yapmayı kastediyorum.

A nın IP yapısı 10.1.1.XXX şeklinde -ISA server yüklü-Windows 2000 RRAS -ADSL modem

B nin 192.168.1.XXX şeklinde-Pfsense firewall-Windows 2008 RRAS-ADSL modem

Modemlerde ve firewall larda 1723 portu açık ve ilgili yere yönlendirmeler yapılmış vaziyette.

A-->B ye VPN yapabiliyorum.

B-->A ya VPN yapabiliyorum.

A-->B yaptığım zaman o sırada B-->A yapamıyorum.

B-->A yaptığım zaman o sırada A-->B yapamıyorum.

Birşey engelliyor ama ne olduğunu çözemedim.

Umarım anlatabilmişimdir.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 11/05/2012 12:01

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

A dan B ye bağlantı kurduktan sonra B den A ya tekrar bağlantı mı kurmaya çalışıyor sunuz ? Yoksa A dan B ye bağlantı kurduktan sonra A üzerinden B üzerindeki networke erişim sağlayıp B networkünden A networküne erişim sağlayamıyor musunuz ?

Gönderildi : 11/05/2012 12:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

A dan B ye bağlantı kurduktan sonra B den A ya tekrar bağlantı mı kurmaya çalışıyor sunuz ? Yoksa A dan B ye bağlantı kurduktan sonra A üzerinden B üzerindeki networke erişim sağlayıp B networkünden A networküne erişim sağlayamıyor musunuz ?

A dan B ye kullanıcı bağlanıyor.

Diğer bir kullanıcınında B den A ya VPN yapması gerekiyor.Ama yapamıyor.

Site to Site VPN kullanmıyorum çünkü VPN sadece 2-3 kullanıcı için gerekli.

Gönderildi : 21/05/2012 11:41

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Sorunuzda hala bir hata var. A dan B ye VPN yaptıysanız tekrar B den A ya VPN yapmanıza gerek yok. Zaten Site to site VPN yapmışsınız trafik iki yönlüde ilerleyecektir.

Firewall üzerindeki kurallarınıza bakınız muhtemel gelen trafiği içeri almıyorsunuz ama giden trafiğe izin veriyorsunuzdur.

Gönderildi : 21/05/2012 12:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rafet bey ben site to site vpn yapmıyorum.

Ben client bilgisayardan karşı sunucuya windows un standart vpn bağlantısını yapıyorum.

A dan B ye

B den A ya

dediklerim hep client -->Server bağlantılar

Gönderildi : 21/05/2012 13:07

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Keşke Daha İyi Anlatabilsen Rafet Hocam Yardımcı Olurdu ... 

Bakın Şimdi VPN Bağlantısı için Site to Site Kullanıyorsanız Bu Şu Anlama Gelir 2 Sunucu Ve 2 Ayrı İnternet Bağlantısı Arasında Köprü. Şeması Aşağıdaki Gibidir.

A <-------> B Tarafik Çift Yönlüdür. A'nın Arkadasındaki Client'lara 2. ip Adresi Verip Route Çekersen B'ye Direkt Olarak Erişirsin B'nin Arkasındaki Client'lara 2. ip Adresi Verir Route Çekersen Onlarda A'ya Direkt olarak Erişir. 2. ip Adresleri Site To Site İçin Oluşturduğun ip Bloklarıdır.

Eğer Bu İşlemi Hatalı Yaptıysanki Anladığım Kadarıyla Hatalı Yapmışsın. PPTP Vpn Kurman Tavsiyemdir. Daha kolay Yapılandırıp Yönetirsin... 

Gönderildi : 21/05/2012 14:49

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Arkadaşlar site to site VPN kullanmıyorum.

Windows un standart PPTP VPN bağlantısını yapıyorum.

Yukarda birkaç kere yazdım ama nedense kimse okumuyor galiba.

Gönderildi : 21/05/2012 20:33

(@rafets-ayata)
Üye

Arkadaşlar merhaba;

A ile B arasında karşılıklı VPN sorunum var.Karşılıklı dediğim aynı anda     A -->B     +     B --> A      VPN yapmayı kastediyorum.

A nın IP yapısı 10.1.1.XXX şeklinde -ISA server yüklü-Windows 2000 RRAS -ADSL modem

B nin 192.168.1.XXX şeklinde-Pfsense firewall-Windows 2008 RRAS-ADSL modem

Modemlerde ve firewall larda 1723 portu açık ve ilgili yere yönlendirmeler yapılmış vaziyette.

A-->B ye VPN yapabiliyorum.

B-->A ya VPN yapabiliyorum.

A-->B yaptığım zaman o sırada B-->A yapamıyorum.

B-->A yaptığım zaman o sırada A-->B yapamıyorum.

Birşey engelliyor ama ne olduğunu çözemedim.

Umarım anlatabilmişimdir.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Madem biz yanlış okuduk o zaman sorunuza hızlıca cevap veriyorum. A noktasından B noktasına VPN yaptığınızda B noktasından A noktasına VPN yapamazsınız. Fiziksel iki IP bağladığınız için size tekrar izin vermez.

İki yönlü trafik kuracaksanız ve bunlar aynı bölgede ise siz Site to Site VPN yapmalısınız

Gönderildi : 21/05/2012 22:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Yardımınız için teşekkürler.

Gönderildi : 22/05/2012 12:49

Paylaş: