Forum

Switch Konfigü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch Konfigürasyonu Hakkında

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
700 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Öncelikle altyapımızdan bahsetmek isterim. Merkezde 5412
core switche bağlı kenar switchlerimiz var. Kenar switch merkez switche fiber
optik bağlantı sağlıyor. Bu kenar switch üzerinde 2 portu (43 ve 44) Misafir
VLANı için ayırdık. Bu porta AP bağladık. AP üzerinde iki ayrı SSID
yayınlıyoruz. Birincisi iç network VLANı diğeri Misafir VLAN. Wirelass üzerinden AP ye bağlantı sağladığımda iç netwrok SSID si üzerinden ip alıp bağlantı sağlıyorum fakat Misafir SSID si üzerinden bağlantı sağladığımda ip alamıyorum. Laptop ı 43. Porta
direkt bağladım ancak misafir vlan üzerinden ip alamadım. Merkez switchin B1-B7
portlarından birine firewall üzerinden kablo bağlı ve o kablo üzerinden DHCP
servisi açık durumda. Ayrıca Merkez switch üzerindeki B1-B7 portlarına tek SSID yayını yapan AP ler bağlı ve onlar misafir VLANı üzerinden ip dağıtabiliyorlar.

Şimdiden teşekkürler. 

Conf nasıl olmalı acaba?

Teşekkürler.

Gönderildi : 03/05/2012 14:23

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

f/o portlarınızı her iki vlan için de tagged olarak ayarlamanız lazımki trafik tek hat üzerinden iki vlan için de kullanılabilsin.

Gönderildi : 03/05/2012 18:30

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Zaten o şekilde yapılandırılmış durumda.

Gönderildi : 03/05/2012 19:31

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

kullandığınız ap marka model nedir. farklı ssid yayın yapan cihazlarda dhcp isteklerini şu vlana indir gibi bir ayar olur. bunu yaptınız mı?

vlan idlerinizin hepsi backbone ve kenar switchlerde misafir için aynımı?

Gönderildi : 03/05/2012 19:59

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu VLAN ları hangi cihazda sonlandırıyorsunuz ?

Gönderildi : 04/05/2012 02:25

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

kullandığınız ap marka model nedir. farklı ssid yayın yapan cihazlarda dhcp isteklerini şu vlana indir gibi bir ayar olur. bunu yaptınız mı?

vlan idlerinizin hepsi backbone ve kenar switchlerde misafir için aynımı?

D-link DWL2700-AP cihazı var. Farklı SSID yayını yapılmaktadır. Dediğiniz gibi DHCP ayarı göremedim işte. Cihaz üzerindeki iç network için oluşturduğum SSID ye bağlandığımda ip alabiliyorum. Bağlantım oluyor fakat Misafir VLANı için ip alamıyorum. İp yi de Firewall dağıtıyor.

Switch üzerinde iç network VLAN ID:1 , Misafir VLAN ID: 2 şeklinde. AP cihazları üzerindeki SSID lerin ID leride 1 ve 2 şeklinde. Yani sorun yok ID kısmında.

Gönderildi : 04/05/2012 10:44

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu VLAN ları hangi cihazda sonlandırıyorsunuz ?

AP nin bağlı olduğu kenar switch HP Procurve 2900, AP Modeli dlink DWL-2700 AP, Kenar switchin F/O ile bağlı olduğu Core switch Hp Procurve 5412 dir.

Gönderildi : 04/05/2012 10:58

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yapı bu şekildedir.

[url= http://d1205.hizliresim.com/x/4/58vmh.jp g" target="_blank">http://d1205.hizliresim.com/x/4/58vmh.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 04/05/2012 12:52

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu şekliyle Laptop üzerinden bağlantı kuramıyorum.

Gönderildi : 04/05/2012 12:54

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam bu core switch dediğiniz switch Layer3 bir switchmidir ? IP adreslerini onun üzerindemi sonlandırıyorsunuz ? IP addreslerini her nerede sonlandırıyor iseniz o cihazda DHCP açaçacaksınız. Eğer Layer 3 switch ise firewall dan routinglerinizi dönüyorsunz değilmi. Aynı VLAN tek IP bloku kullanıyorsanız VLAN lardan DHCP geçişine zin vermelisiniz.

Gönderildi : 04/05/2012 12:59

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bahsettiğim yapıyla Core switch tarafındaki AP ler tek SSID üzerinden çalışıyor. Kenar taraftaki yapıda Core switch yapısına göre aynı durumda şu anda. Ancak kenardaki SSID yayınının 2 adet olması işleri karıştırıyor.

Merkez Core switchde VLAN 1 de Microsoft DHCP yayını var, Misafir VLAN da Firewall in DHCP si var. İki VLAN birbiri arasında güvelikten dolayı iletişim kurmuyor.  Sanırım bundan dolayı kenar switch iç network için ip dağıtımı yapamıyor.

Gönderildi : 04/05/2012 13:11

(@ertanerbek)
Famed Member

Bahsettiğim yapıyla Core switch tarafındaki AP ler tek SSID üzerinden çalışıyor. Kenar taraftaki yapıda Core switch yapısına göre aynı durumda şu anda. Ancak kenardaki SSID yayınının 2 adet olması işleri karıştırıyor.

Merkez Core switchde VLAN 1 de Microsoft DHCP yayını var, Misafir VLAN da Firewall in DHCP si var. İki VLAN birbiri arasında güvelikten dolayı iletişim kurmuyor.  Sanırım bundan dolayı kenar switch iç network için ip dağıtımı yapamıyor.

Hocam garip bir durum var. Şimdi iki VLAN da da IP alabiliyorsanız olay Firewall tarafında. Yok ikinci VLAN dan IP alamıyorsanız bu durumda sorun switchlerin uplink portlarının trunk çalışmaması yada sadece tek VLAN taşıması.

Gönderildi : 04/05/2012 15:16

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam garip bir durum var. Şimdi iki VLAN da da IP alabiliyorsanız olay Firewall tarafında. Yok ikinci VLAN dan IP alamıyorsanız bu durumda sorun switchlerin uplink portlarının trunk çalışmaması yada sadece tek VLAN taşıması.

ikinci VLAN olarak ayarladığım porta bağlı olan Dlink AP üzerinden ip alamıyorum. Merkez switche bağlı AP söküp Dlinkin olduğu kenar switche bağladım yine ip alamadım. Sorun switch tarafında. İkinci SSID olayını da geçtim artık. Hiç ip alamıyorum. Sınırlı bağlantıya düşüyorum.

Switchi akşamleyin bir kapatıp yeniden başlatacağım.  

Gönderildi : 04/05/2012 18:16

(@ertanerbek)
Famed Member

ikinci VLAN olarak ayarladığım porta bağlı olan Dlink AP üzerinden ip alamıyorum. Merkez switche bağlı AP söküp Dlinkin olduğu kenar switche bağladım yine ip alamadım. Sorun switch tarafında. İkinci SSID olayını da geçtim artık. Hiç ip alamıyorum. Sınırlı bağlantıya düşüyorum.

Switchi akşamleyin bir kapatıp yeniden başlatacağım.  

Hocam bugün benzer bir sistemi bir müşterime DrayTek cihazları ile kurdum. Yapıda 2 Adet DrayTek Switch bir Adet DrayTek 2830 cihazı var VLAN ları taşıyanlar switchler sonlandıran DrayTek 2830 cihazı.

VLAN 100 Corp Network

VLAN 200 Guest Network

DrayTek 2830 LAN1 portu VLAN 100 ve 200 içeriyor.

1 Nolu Swithin 23 Portu Trunk modda ve DrayTek 2830 cihazının LAN1 portuna giriyor VLAN 100 ve 200 taşıyor. 1 Nolu switchin 22 nolu portu GuestNet için ayrıldı başka bir IP subnetinde alıyor diğer tarafa ulaşamıyor.

2 Nolu switchin 24 portu uplink VLAN 100 ve 200 taşıyor 1-16 portları VLAN100 için access portu 17-23 portları VLAN200 için access. Hepsi tıkır tıkır çalışıyor. Bence Uplink portlarınızda sorun var.

Gönderildi : 04/05/2012 19:21

Paylaş: