Forum

network neden bu ka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

network neden bu kadar yavaş ?

17 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,445 Görüntüleme
(@volkanozsevgi)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba herkese,

1,5 aydır bir firmada calısıyorum 

modelistlerin olduğu bir bölüm var burada pcler (8 tane) sadece server uzerindeki dosyaları kullanarak cizim yapıyorlar

pclerin cok yavas calısıyor,kaspersky yüklü pclerde kapatınca daha iyi oluyor ancak bu sekilde korumasız kalıyorlar.

aynı problem muhasebe bölümde de var ancak burada kaspersky işe yaramıyor cok fazla bir etkisi olmuyor

bu problemleri çözmek için öncelikle neleri kontrol etmeliyim 

Gönderildi : 23/04/2012 03:28

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Switchlerini kontrol etmelisin. Su anda clientlarında netowrk hızınız ne kadar gözüküyor ?

Gönderildi : 23/04/2012 03:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Önce networkü monitör edin, sorunun tam nereden kaynaklandığını tespit etmelisiniz. Önce wireshark ya da 3.party network tools ile networkü incelyein biraç gün, buna ek olarak bilgisayarların sistem kaynkalarını da incelemelisiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/03/22/windows-seven-performance-monitor-ve-resource-monitor.aspx

Bu işlemler sonucu aldığınız raporlar size sorun ve çözüm hakkında yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 23/04/2012 03:40

(@volkanozsevgi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

clientların network hızlarını nasıl öğrenebilirim ? bunu nasıl yapacagımı bilmiyorum 

wireshark programını yukledim ancak hangi portlara dikkat etmem gerektiği konusunda bilgim yok acıkcası

bu konularda beni bilgilendirebilir misiniz ? 

Gönderildi : 23/04/2012 11:26

(@volkanozsevgi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

clientların network hızlarını nasıl öğrenebilirim ? bunu nasıl yapacagımı bilmiyorum 

wireshark programını yukledim ancak hangi portlara dikkat etmem gerektiği konusunda bilgim yok acıkcası

bu konularda beni bilgilendirebilir misiniz ? 

Gönderildi : 23/04/2012 11:27

(@servettarhan)
Gönderiler: 195
Reputable Member

switch de sıkıntı olabilir kaliteli switch kullanmanı tavsiye ederim eğer her şey ağ üzerinden oluyor ise gigabit switch  almanı tavsiye denerim bu arada kablolarda da problem olabilir onları da kontrol etmeni tavsiye ederim , kaspersky kapatınca düzeliyor diyorsun kaspersky güvenlik ayarlarına bi bak güvenli ağ , özel gibi seçenekler var mı kolay gelsin

Gönderildi : 23/04/2012 12:20

(@MuratAktas)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Clientlar DNS ayarlarina bak. DNS ip numari ile baglantili degilse, bundan da yavaslama oluyor.

Sürekli broadcast yaparak arama yapiyor. buda uzun sürdügü icin bizde yavaslamis gibi zannediyoruz....

Gönderildi : 23/04/2012 20:03

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba,

Kaspersky default ayarlarda hard koruma sağlar. ürünü aldığınız yerle görüsüp Kaspersky için daha soft bir koruma isteyebilirsiniz Local için. 

Gönderildi : 23/04/2012 20:09

(@CihanKol)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Merhaba,

Kaspersky default kurulumda Maksimum Güvenlik Koruması iel yani tüm bileşenler aktif olarak kurulur. Daha sonra bu ayarları networkünüz için düzenlemeniz gerekmektedir. Yapınızı tam olarak anlatabilirseniz Kaspersky tarafında yapmanız gereken ayarlar noktasında yardımcı olmaya çalışırım. 

Gönderildi : 23/04/2012 20:16

(@servettarhan)
Reputable Member

Clientlar DNS ayarlarina bak. DNS ip numari ile baglantili degilse, bundan da yavaslama oluyor.

Sürekli broadcast yaparak arama yapiyor. buda uzun sürdügü icin bizde yavaslamis gibi zannediyoruz....

dnsler de olabilir arkadaşa katılıyorum bi de server yada bağlantığın yerin dns sini vererek dene 

Gönderildi : 24/04/2012 03:58

(@volkanozsevgi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkdaşlar switch procurve switch 2610 gigabite değilmiş fakat cihazın uzerinde 2 tane gigabite giriş var onları nasıl etkin sekilde kullanabilirim

aslında sistemdeki yavaşlıktan şikayetçi sadece 2 bölüm var

bunlardan bir tanesi modelistlerin bulunduğu modelhane,modelistlerin kullandığı pclerde internet bağlantısı yok,sadece bir tanesi outlook kullanıyor diğerleri hiçbir dışarı ile iletişimleri yok ancak server üzerinde kllandıkları model adında bir klasör var burada kalıplar var bunların üzerinde çalışıyorlar

ve şikayet edilen durum bu kalıpların üzerinde çalışmalar kaydetme ve çalıştırma da sıkıntı yaşanıyor 

bu bölüm için özel bir ağ kurup sadece kendilerinin görebileceği bir sistem oluşturabilir miyim internet bağlantısı olması olmadan  ?

önerisi olan var mı 

kaspersky konusunda aslında endişelerim var şu an açık bi gerçek sistemi oldukça yavaşlatıyor ancak onsuzda olmuyor,ancak sanırım biraz korumada filitreleme yapabiliriz

bu konuda neler yapabilirim ? 

Gönderildi : 24/04/2012 13:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

gigabit portuna sunucuyu bağla

veya varsa alt dağıtım switchlerini tabi gigabit portları mevcutsa.

ağdaki clientler arası hız testi için nettoolspro programıını kullanabilirsin.

Gönderildi : 24/04/2012 15:53

(@servettarhan)
Reputable Member

switch deki gigabit yerlerini o iki makinanın kablosunu tak dns lere modem ile server dnssini gir bu arada client makinaların da gigabit ethernetli olması lazım bu şekilde bir dene

Gönderildi : 24/04/2012 16:50

(@volkanozsevgi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hangi modemin dns'ini gireceğim dns server 10.0.0.5,diğeri ne olmalı

Gönderildi : 24/04/2012 20:13

(@servettarhan)
Reputable Member

hangi modemin dns'ini gireceğim dns server 10.0.0.5,diğeri ne olmalı

internet te çıkış için hangi dnsleri kullanıyorsan onu yazarsın ben client makinalarda şu şekilde yapıyorum

192.168.0.1 server dns i

192.168.0.100 modem dns si

bu şekilde kullanıyorum  

Gönderildi : 24/04/2012 20:29

(@fatihusta)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Network kablolarını kotrol etmeni tavsiye edrim. Herhangi biyerde  ağ loop a girmiş olabilir bu sıkıntı daha önce benimde başıma gelmişti.  Nework ü loop ciddi şekilde yoruyor.

Gönderildi : 24/04/2012 21:13

(@volkanozsevgi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

önerileriniz aşama aşama deneyeceğim öncelikle kablolamayı kontrol ederek başlayacağım dnslerde bir problem yok

teşekkurler ilginize 

Gönderildi : 26/04/2012 11:27

Paylaş: