Forum

VPN çöz&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPN çözüm önerisi

23 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
989 Görüntüleme
(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Daha 1 hafta olmadı işe girmeden bana bir proje görevi verdiler , ama bu konularda pratik olarak faza bilgim yok ve başımdaki kişi beni sıkıştırıyor. Yeni olduğum için yanlış b,r şey de yapmak istemiyırum o yüzden lütfen deneyimlerinizi esirgemeyin benden..

şimdi olay şu bir firma bizden 8 lokasyonlu bir VPN istedi ana merkezi Ankara da olacak diğerleri başka şehirlerde. 

öncelikle şirketin istediği en az 8 tunnel yapılı daha da fazla olabilir ve hızlı şekilde serverlara ulaşabilmek. IPsec kullanmamızı istemiyor.  Ben hangi cihazı kullanmam gerek ki en maliyeti yönünde hem de işlevi yönünden teklif sunabileyim. 

Ayrıca bu şirket istanbul daki internetini fiber olarak bizden alıyor trafiği yüksek olduğundan bu bizden aldığı fiber interneti de VPN bi cihazla dahil etmek lazım 

şimdiden teşekkürler  

Gönderildi : 20/04/2012 22:31

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar;

Daha 1 hafta olmadı işe girmeden bana bir proje görevi verdiler , ama bu konularda pratik olarak faza bilgim yok ve başımdaki kişi beni sıkıştırıyor. Yeni olduğum için yanlış b,r şey de yapmak istemiyırum o yüzden lütfen deneyimlerinizi esirgemeyin benden..

şimdi olay şu bir firma bizden 8 lokasyonlu bir VPN istedi ana merkezi Ankara da olacak diğerleri başka şehirlerde. 

öncelikle şirketin istediği en az 8 tunnel yapılı daha da fazla olabilir ve hızlı şekilde serverlara ulaşabilmek. IPsec kullanmamızı istemiyor.  Ben hangi cihazı kullanmam gerek ki en maliyeti yönünde hem de işlevi yönünden teklif sunabileyim. 

Ayrıca bu şirket istanbul daki internetini fiber olarak bizden alıyor trafiği yüksek olduğundan bu bizden aldığı fiber interneti de VPN bi cihazla dahil etmek lazım 

şimdiden teşekkürler  

Hocam DrayTek cihazlarını tercih edebilirsiniz. Piyasada VPN routing, VPN Balance yapabilen yegane cihazlar maliyetleri düşük yüksek performanslı ve stabildirler. Teknik destek konusunda da sıkıntı yaşamazsınız.

Merkeze bir adet DrayTek 2830 atın 32 adet tunneli aynı anda destekler, uç noktalarda DrayTek 2710 tercih edebilirsiniz. IPSEC istenmiyor ise L2TP yada PPTP olarakta sisteme dahil edebilirsiniz.

Gönderildi : 20/04/2012 23:53

(@alperenselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

şimdiden teşekkürler  

Hocam DrayTek cihazlarını tercih edebilirsiniz. Piyasada VPN routing, VPN Balance yapabilen yegane cihazlar maliyetleri düşük yüksek performanslı ve stabildirler. Teknik destek konusunda da sıkıntı yaşamazsınız.

Merkeze bir adet DrayTek 2830 atın 32 adet tunneli aynı anda destekler, uç noktalarda DrayTek 2710 tercih edebilirsiniz. IPSEC istenmiyor ise L2TP yada PPTP olarakta sisteme dahil edebilirsiniz.

Merhabalar Hocam

dediğiniz cihazı inceledim gayet de güzel de şimdi test amaçlı denemek için bi arayüz bulamadım ,sipariş verip elimizde patlaması da kötü olur eğer conf edemezsek. şirket içinde biz Mikrotik kullanıyorduk dediğiniz çözüme bu cihazla ulaşabilir miyiz acaba? yoksa draytek i deneyeceğiz çarşambaya kadar müşteri bizden sonuç istiyor ondan zaman dar.

Teşekkürler şimdiden 

Gönderildi : 21/04/2012 17:02

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhabalar;

şimdiden teşekkürler  

Merhabalar Hocam

dediğiniz cihazı inceledim gayet de güzel de şimdi test amaçlı denemek için bi arayüz bulamadım ,sipariş verip elimizde patlaması da kötü olur eğer conf edemezsek. şirket içinde biz Mikrotik kullanıyorduk dediğiniz çözüme bu cihazla ulaşabilir miyiz acaba? yoksa draytek i deneyeceğiz çarşambaya kadar müşteri bizden sonuç istiyor ondan zaman dar.

Teşekkürler şimdiden 

Üstadım microtik ler router bordududur üzerinde openwrt gibi yazılımları yükleyebilirsiniz. openwrt sitesinde ayrıntılı dokümanlar var, DrayTek tarafında " http://www.simet.com.tr/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_content&cid=949 " ilgili siteye bakabilirsiniz.

Gönderildi : 22/04/2012 18:19

(@alperenselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

şimdiden teşekkürler  

Merhabalar Hocam

Teşekkürler şimdiden 

Üstadım microtik ler router bordududur üzerinde openwrt gibi yazılımları yükleyebilirsiniz. openwrt sitesinde ayrıntılı dokümanlar var, DrayTek tarafında " http://www.simet.com.tr/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_content&cid=949 " ilgili siteye bakabilirsiniz.

Hocam ben baktım siteye orada çalışıyorsunuz zatan biliyorum  hatta Ankara yı telefonla aradım falan teknik destek ekibi sallamadı mail attım sallamadı sipariş verecektik ama sizden draytek cihazı  ama garanti bir bilgi alamadığımızdan sipariş vermedik.  o yüzden şu an mikrotik le yapılacaksa ona yönelme durumu var

Gönderildi : 23/04/2012 00:31

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhabalar;

şimdiden teşekkürler  

Merhabalar Hocam

Teşekkürler şimdiden 

Hocam ben baktım siteye orada çalışıyorsunuz zatan biliyorum  hatta Ankara yı telefonla aradım falan teknik destek ekibi sallamadı mail attım sallamadı sipariş verecektik ama sizden draytek cihazı  ama garanti bir bilgi alamadığımızdan sipariş vermedik.  o yüzden şu an mikrotik le yapılacaksa ona yönelme durumu var

Garip, ilk defa teknik servisimiz konusunda böyle bir şikayet alıyorum :). Olmuş olan olay için özür dilerim. " https://openwrt.org/ " icrotic router oslarındandır, bu sitede VPn sistemi ile ilgili bir çok yazı bulabilirsiniz.

Gönderildi : 24/04/2012 01:53

(@ibrahimDURAN)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Merhaba ,

Mikrotik Level3 - 4 yada 5,

lisanslı herhangi bir Bütünleşik ürünü ile Vpn Server kurabilirsiniz.

Yapabileceğiniz vpn bağlantı için aşağıdaki linkte bulunan tabloya göz atınız

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:License

Level number ↓ 0 (Demo mode) ↓ 1 (Free) ↓ 3 (WISP CPE) ↓ 4 (WISP) ↓ 5 (WISP) ↓ 6 (Controller) ↓
Price no key registration required volume only $45 $95 $250
Upgradable To - no upgrades ROS v6.x ROS v6.x ROS v7.x ROS v7.x
Initial Config Support - - - 15 days 30 days 30 days
Wireless AP 24h trial - - yes yes yes
Wireless Client and Bridge 24h trial - yes yes yes yes
RIP, OSPF, BGP protocols 24h trial - yes(*)
yes
yes
yes
EoIP tunnels 24h trial 1 unlimited unlimited unlimited unlimited
PPPoE tunnels 24h trial 1 200 200 500 unlimited
PPTP tunnels 24h trial 1 200 200 500 unlimited
L2TP tunnels 24h trial 1 200 200 500 unlimited
OVPN tunnels 24h trial 1 200 200 unlimited unlimited
VLAN interfaces 24h trial 1 unlimited unlimited unlimited unlimited
HotSpot active users 24h trial 1 1 200 500 unlimited
RADIUS client 24h trial - yes yes yes yes
Queues 24h trial 1 unlimited unlimited unlimited unlimited
Web proxy 24h trial - yes yes yes yes
User manager active sessions 24h trial 1 10 20 50 Unlimited
Number of KVM guests none 1 Unlimited Unlimited Unlimited Unlimited

Saygılarımla

Gönderildi : 20/12/2012 03:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Genelde bir menüden Vpn yapmak Daha kolay oldugu için herkez Draytek vigor gibi profesyonel olmayan cihazları tercih ediyor. tabi işin güvenlik kısmı menülerde pek olmaz

Point-to-Point Tunneling Protocol veya Layer 2 Tunneling Protocol gibi vpn çözümlerinde Ethernet fream leri tam oalrak taşınmadığı için bir çok sıkıntıda yaşanır.

OPEN VPN VE SERTIFIKA

Gönderildi : 08/02/2013 08:59

(@ertanerbek)
Famed Member

Konur Alp Bey meraktan soruyorum, hangi profesyonellik bilgisi ile bir markanın profesyonel olmadığına karar verdiniz ve sizin açınızdan VPN tarafında profesyonel olmak ne demektir acaba ?

Gönderildi : 08/02/2013 12:09

(@Anonim)

Cevap ları siz veriyosunuz burda ben ürün Satıcısı degilim

http://forum.draytektr.com/index.php?topic=23.0

http://www.cozumpark.com/forums/thread/372341.aspx

Su son link Deki Log ların Ne anlatığını Anlamak isterdik.

derken burda bir kaynak buldu.

http://www.ietf.org/rfc/rfc3947.txt

http://www.cozumpark.com/forums/thread/371649.aspx

profesyonellik den kastım 1998 den buyana bu meslek icerisinde olmam ve hangi ürün nasıl iş yapar veya hangi üründe başın ağrımaz Tecrübesinden gelmekte.

Çözüm park bir Çözüm üretmek için Kurulmuş bir forum mudur. Yoksa Ticari Satış öncesi ve sonrası destek verme forum'umudur.

-------------------------------------------------
Ertan ERBEK             ([email protected])
Technical Support manager

SIMET TECHNOLOGIES INC. “integrate with the universe"
Phone :+90.312.4728787 Fax  :+90.312.4723131
Simet : www.simet.com.tr B2B : www.alodepo.com

Gönderildi : 26/02/2013 03:53

(@Anonim)

Bakın Resimde Göstermiş oldugum Open-vpn sadece arkadaşlarımla multiplayer oyun oynamak için evimde kullandıgım alet RB751-UHD lisans lvl 4 200 adet uc nokta destekliyor. MPLS VPN hariç

işin güzel tarafı su uç noktayada koysan , backbone a da koysan cihaz aynı yarın birgün uc nokda patladı ama elinizde backbone icin vpn cihazı var. yada tam tersi . yada herbirinden yedek satınlamak mı ?

Bu fikirler Tamamen Ticaret dişi ve kendi fikirlerimdir.

Gönderildi : 26/02/2013 04:14

(@ertanerbek)
Famed Member

Konuralp BALÇIK Bey, Firma olarak ürünlerle ilgili her yerde destek veriyoruz. Çözümpark olur başka site olur şahsi sitem olur fark etmez. Keşke tüm firmalar bu şekilde destek verse, forumları gezerseniz bizim sattığımız yada temsil ettiğimiz tüm markalarla ilgili destek verdiğimizi ve alıcının bir şekilde çözüme ulaştığını görebilirsiniz. Bunun kötü yanı neresi sizce ? yoksa ürünü satalım sonrada destek filan yok kardeşim deyip ne halin varsa gör mü diyelim yoksa ürünü satalım desteği paralı hale getirip milletimi sömürmeye çalışalım ? siz hangisini isterdiniz ? hayır anlamıyorum bir firma gelip kendi ürünü ile ilgili her türlü soruna cevap bulmaya çalışıyor siz bunun altında bit yeniği arıyorsunuz :D. Bu arada sitede benim Simet Teknolojinin Teknik müdürü olduğumu bilmeyen birisimi var bende onu anlamadım çünkü ben her seferinde bunu söylerim bu sitedeki imzamda bulunan blog siteme girerseniz hemen sağ kısımda ilişkili olduğum firmalar kısmı var hakkımda kısmına girerseniz zaten nerede çalıştığım ne yaptığım var. Bende sizi bir türlü anlayamadım. Ben sizden böyle garip bir davranış yerine bir tebrik beklerdim ki bu sitede yada dışarıdaki firmaların hepsinde ürünlerimizle ilgili her platformda insanlara destek olduğumuz için tebrik ve teşekkür alıyoruz.

Bu imzayı büyük bir başarı olarak taşımışsınız ama 😀 uğraşmanıza gerek yok tiki Çözmpark mail guruplarında bu imza ile yazıyorum ayrıca şahsi değil firma maili kullanıyorum, burada o imzayı kullanmamamın nedeni ki ilk üye olduğum zamanlarda kullanıyordum reklam içeriği olduğundan.

İşin Çözümpark kısmına gelirsek lüten sitede hazırladığım makalelere bakın, girip bir blog siteme bakın Çözümpark ve ekibi hakkında bir şey söyleyebilmek için ilk önce bu ekibin yaptığından daha iyi birşeyler yapınki birşeyler söylemeye hakkınız olsun.

Ayrıca kaç defa DrayTek kullandınız yada DrayTek in marifetlerini biliyorsunuz bilmiyorum ama tek bildiğim bilmediğiniz bir marka hakkında konuştuğunuz.

Bu arada ben hala soruma cevap bulamadım.

Gönderildi : 26/02/2013 05:29

(@ertanerbek)
Famed Member

Bu arada ürün satmıyorum demişsiniz ama

http://www.cozumpark.com/forums/thread/372305.aspx bence buraya bir bakın 🙂

Gönderildi : 26/02/2013 05:44

(@Anonim)

Merhabalar;

şimdiden teşekkürler  

Peki Siz nerden biliyorsunuz diyer cihazların bu işi Yapamadığını ve Draytek in yegane olduğunu ?

çözüm park olarak bu konuda hemfikir bir anket var ise bende görmek isterim. fazlası eksigi herkez Görsün madem çözüm

Ertan ERBEK  bey

Gönderildi : 26/02/2013 05:45

(@ertanerbek)
Famed Member

Valla şirket tarafından tuturamadınız işin içine Çözümparkı sokamaya çalışıyorsunuz ama yukarıda yazıyı yazan benim Çözümpark ile ne alakası var anlamadım :D.

Siz o yazdıklarımı yapan başka bir cihaz biliyor musunuz ?

Gönderildi : 26/02/2013 05:50

(@ertanerbek)
Famed Member

Ya bu arada ben şu mikrotik olayını bir türlü çözemedim piyasada pFsense, Astaro gibi ücretsiz Linux/BSD GUI leri varken neden microtik tarafına para ödemliyim ki ayrıca onlar SSL VPN de dağil olmak üzere tüm VPN sistemlerini destekliyorlar üstüne astarodan lisans alırsanız adamlar birde merkezi yönetim veriyorlar. Bence mikrotik tarafından daha iyiler.

Bu arada benim şahsi tercihiğim bunların hiçbirisi debian core ve firewall builder üzerine sistem tanımam 🙂

Gönderildi : 26/02/2013 06:02

(@Anonim)

Valla şirket tarafından tuturamadınız işin içine Çözümparkı sokamaya çalışıyorsunuz ama yukarıda yazıyı yazan benim Çözümpark ile ne alakası var anlamadım :D.

Siz o yazdıklarımı yapan başka bir cihaz biliyor musunuz ?

Anlamadığım Konu şu Çözüm park adı alrında Satış Yapılıyorsa ve burası bir pazarlama şatış yeri ise burda ticari haklar sözkonusu olmalı ve kimse bir başkasının ürünü ile şunu yapamaz Yegane ürün budur gibi diyer firmaların potensiyel müşteri önünde kötülememlidir.

Amaç BİR SORUNA ÇÖZÜM ise ben bir birey olarak kendi çözüm ve fikrimi söylerim amaç ortak bir çözümde buluşmaktır.

Ki forum un adına yakışan işte budur Yoksa Satış Park ismide kullanılabilir.

Tebikide sizi Takdir Etmek lazım Çabanız Takdire layik.

Benimde amaçım Forum ne Yap dığı degil burda yanıltıcı olmadan ortak bir çözüm bulabilme

Benimde kendi firmam var ve ben hertürlü ürünüde Satıyorum.  Draytek vigorlar lada çok çaıltim ama çözümü microtik de buldum.

Vede Resimde Gördüğün kendi çözümüm ile cevap veriyorum.

quote user="Konuralp Balcik"]

Genelde bir menüden Vpn yapmak Daha
kolay oldugu için herkez Draytek vigor gibi profesyonel olmayan
cihazları tercih ediyor. tabi işin güvenlik kısmı menülerde pek olmaz

Point-to-Point Tunneling Protocol veya Layer 2 Tunneling Protocol gibi vpn çözümlerinde Ethernet fream leri tam oalrak taşınmadığı için bir çok sıkıntıda yaşanır.

OPEN VPN VE SERTIFIKA

Gönderildi : 26/02/2013 06:10

(@ertanerbek)
Famed Member

Konuralp BALÇIK Bey, Ben hala soruma çözüm alamadım. Bu cihaz VPN üzerinde static routing ve dynamic routing ayrıca policy based routing yapıyormu yapmıyormu yada sizin yaptığını bildiğiniz bir firma varmı yok mu, hayır varsa söyleyin bende yanlışım varsa biliyim.

Üstüne verdiğiniz resimde ben sadece cihazın arayüzlerinin durumunu gösteren bir pano görüyorum birde hazırlanmış up olmuş yada olmamış VPN arayüzlerinin durumu. Ben hala benim yegane cihaz dediğim konuda yanıldığımı görmüyorum, lütfen varsa hatamı düzeltin. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır bilmediğim bir şey varsa öğrenmek isterim.

Ayrıca madem sertifika bazlı bir VPN kullanmak sitiyorsunuz OpenVPN yerine IPSEC+VPN+x509 kullanmanızı tavsiye ederim piyasada bulunan cihazların %99 tarafından desteklenmektedir.

Gönderildi : 26/02/2013 06:22

(@Anonim)

Bu iş bu duruma Gelirde Herkez Birbirnin cihazına professional cihazlar degil bunu yapamaz diyecekse  Bizi Cisco ve Awaya burda Toklayarak sustur. professional cihazdan kasıt nedir ?

Bir sertifikasyon üzerinden etiğitim ve ticari olarak bu ürünün bilir kişilerini yetişren ve bu cihazlar ile bu kişilerin ticari olarak entege edilmesi professional olarak kabul edilir.

Sayısız firma bu işi böyle yapmakta

Vigor Satığım Zamanlarda Microtik setifikasyonlarını alıyordum ve ozmanlarda sadece yurkdışında oluyordu.

artık istanbulda veriliyor ne yazıkki vigor Draytek ozmanlar bu professional gösteremedigi için artık bemim çözüm Bah settigim firlmalardır. vede ben şahsi olarak bu burda sunuyorum.

Gönderildi : 26/02/2013 06:24

Sayfa 1 / 2
Paylaş: