Forum

Gerçek zamanlı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gerçek zamanlı Wi-fi triangulation ?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
395 Görüntüleme
(@SeyfiDuyan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

İlk mesajım, Ankara'dayım,  nasılsınız? Sorum şöyle:

Kablosuz router'a bağlı KabloNet modem üzerinden internet'e çıkıyorum. Win8 beta'da bulunan Maps uygulaması yerimi doğru olarak buluyor. Eğer kablosuz router'ı aradan çıkarıp direkt modeme ethernet ile bağlanırsam bulamıyor (Ankara merkezinde rasgele bir noktayı gösteriyor). Bing Maps'in Skyhook Wireless kullandığını öğrendim ve bununla ilgili olduğunu düşündüm, fakat ilginç olan kablosuz router'ın MAC adresini değiştirsem bile yerimi doğru olarak buluyor olması. O halde gerçek zamanlı wi-fi triangulation mı var? Bu servisi kim kurdu, kim işletiyor, bilgisi olan aydınlatabilir mi?

(Skyhook Wireless belli aralıklarla yolda araç dolaştırıyormuş, yani gerçek zamanlı olmadığı şeklinde bilgi aldım)

Gönderildi : 17/04/2012 17:40

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

İlk mesajım, Ankara'dayım,  nasılsınız? Sorum şöyle:

Kablosuz router'a bağlı KabloNet modem üzerinden internet'e çıkıyorum. Win8 beta'da bulunan Maps uygulaması yerimi doğru olarak buluyor. Eğer kablosuz router'ı aradan çıkarıp direkt modeme ethernet ile bağlanırsam bulamıyor (Ankara merkezinde rasgele bir noktayı gösteriyor). Bing Maps'in Skyhook Wireless kullandığını öğrendim ve bununla ilgili olduğunu düşündüm, fakat ilginç olan kablosuz router'ın MAC adresini değiştirsem bile yerimi doğru olarak buluyor olması. O halde gerçek zamanlı wi-fi triangulation mı var? Bu servisi kim kurdu, kim işletiyor, bilgisi olan aydınlatabilir mi?

(Skyhook Wireless belli aralıklarla yolda araç dolaştırıyormuş, yani gerçek zamanlı olmadığı şeklinde bilgi aldım)

Merhabalar,

Siz yazınca ben de böyle bir olaydan haberdar oldum. Teşekkürler. Sitesine baktığımızda Skyhook dediğiniz gibi ara ara araçlarla tüm wifi ağı tarayıp muhtemelen mac ve gps bilgisini kayıt ediyordur. Ama güncellik kısmına gelince değiştirdiğinizi mac adresi belki sistemde değişmemiş olabilir mi? veya benzer bir değere rastgelmiş olabilir mi?

Ama adamların algoritmaları demek ki çok başarılı. Zaten bakınca yazılım yanında iyi matematik bilgisi de arıyorlar.

Gönderildi : 25/04/2012 01:50

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bu türden saptamalar ip üzerinden de çok başarılı şekilde yapılıyor.

Bu servis sağlayıcının ip aralıklarının tanımlamasıylada ilgili olabiliyor.

mac adresine göre ip aldığınız sistemde aldığınız ip aralığı farklı ise bundan kaynaklı farklılık olabilir. 

Gönderildi : 25/04/2012 03:44

Paylaş: