Forum

HP vlan sorunu.

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP vlan sorunu.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
348 Görüntüleme
(@yusufdemir)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Firmamızda geçen hafta fiber optiğe geçiş yaptık ve bize verilen satik ip yi elle girmeden çıkış yapamıyoruz.

Verilen statik ip İSA server a girerek clientlar internete çıkış yapıyor burada problem yok. Ama sıkıntım şudur. Fiber ile İSA arasında 1 adet HP procurve 1810G-8 8 port gigabit yönetilebilir switchim var. Benim sorum şudur , bu switch e verilen statik ip yi tanımlayıp vlan ile iki farklı ip oluşturabilirmiyim, 1 pc isa server a bağlanmadan internete çıkartmak istiyorumda.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum syg..

Gönderildi : 26/03/2012 18:35

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

1810 switch layer 3 çalışmıyor dolayısıyla istediğiniz işlemi bu siwtchle yapmanız mümkün değil. 1 pc isa server bağlanmadan çıkmak istiyorsanız bu pc için dhcp server üzerinde bir reservation tanımlayın. bu rezervasyon IPsini ISa sunucuya computer tanımı olarak girin. daha sonra bu computer gelen tüm bağlantıları dışarı kısıtsız gönderin.

Gönderildi : 26/03/2012 18:42

(@yusufdemir)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Konuyu biraz açabilirmisin arkadaşım dhcp de reservation u nassıl tanımlayacağım. ?

Gönderildi : 26/03/2012 19:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Merhaba

Firmamızda geçen hafta fiber optiğe geçiş yaptık ve bize verilen satik ip yi elle girmeden çıkış yapamıyoruz.

Verilen statik ip İSA server a girerek clientlar internete çıkış yapıyor burada problem yok. Ama sıkıntım şudur. Fiber ile İSA arasında 1 adet HP procurve 1810G-8 8 port gigabit yönetilebilir switchim var. Benim sorum şudur , bu switch e verilen statik ip yi tanımlayıp vlan ile iki farklı ip oluşturabilirmiyim, 1 pc isa server a bağlanmadan internete çıkartmak istiyorumda.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum syg..

vlan yaratmanıza gerek yok 

ISA'nin dış bacağına verdiginiz bloktan bir ip adresi verip bu cihazi nete çıkarabilirsiniz

Gönderildi : 26/03/2012 19:43

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

ISA dış bacak IPsi üzerinde bir subnet mask tanımlıdır ve o subnet maskı kafanıza göre değiştiremezsiniz. dolayısıyla da dış bacak IP bloktan bir tane verin çıksın işi yanlış bilgi vermek olur.

dhcp rezervasyon içinde cihazın mac adresini not edin, sonra dhcp sununuzda rezervasyon tanımı yapın.

Gönderildi : 26/03/2012 20:26

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ISA dış bacak IPsi üzerinde bir subnet mask tanımlıdır ve o subnet maskı kafanıza göre değiştiremezsiniz. dolayısıyla da dış bacak IP bloktan bir tane verin çıksın işi yanlış bilgi vermek olur.

dhcp rezervasyon içinde cihazın mac adresini not edin, sonra dhcp sununuzda rezervasyon tanımı yapın.

şimdi okuyunca farkettim evet fiberden hemen sonra yeni bir ip vemezsiniz 

bir an fiberden hemen sonra nat yapılıyor gibi dusundum sanırım 

Gönderildi : 26/03/2012 20:29

Paylaş: