Forum

Nat ile ilgili soru

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nat ile ilgili soru

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@Hakan_DEMIR)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Cozumpark ailesi..

Nat ile ilgili makaleleri videoları izledim Natın ne işe yaradıgını biliyorum. Benim sorum uygulama kısmında

Şu dur ki. Örnegin = 20 pc li bir firmada 

1 adet switch

1 adet adsl modem.

Şimdi bu 20 pc yi switch e switch i de adsl modemi baglıyoruz. Dhcp de modem de olsun.

Şimdi sorum şudur ? Burada telekomun bize verdigi 88.11.11.11 nolu İp yi modeme girmeye gerek var mı ? Demek istiyorum ki 20 pc yi swicte swicti i de adsl modeme bagladıgımda internete cıkar mı? yoksa modem üzerinde modemin 192.19.19.19 nolu ipsini 88.11.11.11 nolu ip ye nat etmeye gerek varmı ?

2.örnek sorum ise = 

20 pc li bir firma gene

1 adet adsl modem

1 adet juniper firewall

3 adet switch

şimdi 1.kata 7 pc ve bir adet switch koydum bagladım.bu switch i de kabindeki switch e bagladım

2.kata 4 pc ve bir adet switch koyduk ve bunu da kabindeki switch e bagladım.

3.kata da 9 pc ve bir adet switch koyduk ve bunu da kabindeki switch e bagladık.

kabindeki switch i de firewall ı bagladık. firewall ı da adsl modeme bagladık.

Şimdi katlardaki switch leri aşagı daki switch e baglı oldugunda herhangi bir ip ayarı yapmadık. Dhcp ise gene modem.

Kabindeki switch i firewall a bagladık. Burda da bir nat işlemi yapmadık.

firewallı da modeme bagladık burda da nat işlemi yapmadık. Ama telekomdan 2 ip alsaydık ve bir ip icin burda nat yapıcaktık dogrumudur.

Yada natı ne yapmak icin tanımlıyoruz.

Kafam burda karışıyor.Yada makaleleri anladım deyip anlamıyormuyum acaba.

Kusura bakmayın Bu konuları ögrenmeye calışıyorum. Ne işe yaradıklarını anlamca biliyorum.nerelerde kullanılacagını bilmiyorum.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/02/2012 21:16

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Kafanızın karıştığı belli 🙂 Yazdıklarınız da karışmış. Outboun NAT sizin yapacağını bir işlem değil cihaz LAN kısmında bulunan subneti ya nat modunda yada route modunda çalıştırır. Yani DHCP den IP alanlar LAN subneti NAT çalışıyorsa doal olarak bu NAT gurubunun içine girmiş olurlar.

Gönderildi : 18/02/2012 22:40

Paylaş: