Forum

OSBridge Ür...

Bildirimler
Hepsini Temizle

OSBridge Ürünleri Hakkında

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
906 Görüntüleme
(@FahrettinYILMAZ)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Konuyu gözünüzde canlanması açısından örnekleyerek anlatmaya çalışacağım. 20 den fazla noktayı 2 toplama merkezinde toplayarak merkeze aktardığım bir network yapım var. Noktalar arasında Point To Point haberleşme sağlıyorum(5nXt ile), daha sonra bu noktaları 5nXt-60 ile merkeze aktarıyorum.

Sorunu şu ki, noktalar arasındaki mesafeler (5, 7, 9 ,3 vb... KM değerlerinde)  ve ben bu noktalar arasında aktarım hızını min. 30 Mbit olmasını istiyorum. Cihazların UDP değerleri 300 Mbit, bazı noktalarda bu değeri (30 Mbit) alıyorum ancak bazı noktalar da ise alamıyorum.

Frekans değiştirmek, KM değiştirmek, yön ayarı gibi birçok ayarı yapmama rağmen çözüm bulamıyorum. Bahsettiğim konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/02/2012 18:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Sanırım bu konuda aramızda tecrübeli birileri yok, sizde son durum nedir ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/02/2012 01:03

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Konuyu gözünüzde canlanması açısından örnekleyerek anlatmaya çalışacağım. 20 den fazla noktayı 2 toplama merkezinde toplayarak merkeze aktardığım bir network yapım var. Noktalar arasında Point To Point haberleşme sağlıyorum(5nXt ile), daha sonra bu noktaları 5nXt-60 ile merkeze aktarıyorum.

Sorunu şu ki, noktalar arasındaki mesafeler (5, 7, 9 ,3 vb... KM değerlerinde)  ve ben bu noktalar arasında aktarım hızını min. 30 Mbit olmasını istiyorum. Cihazların UDP değerleri 300 Mbit, bazı noktalarda bu değeri (30 Mbit) alıyorum ancak bazı noktalar da ise alamıyorum.

Frekans değiştirmek, KM değiştirmek, yön ayarı gibi birçok ayarı yapmama rağmen çözüm bulamıyorum. Bahsettiğim konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Merhabalar,

Bu konuda yapabilecekleriniz alttaki gibidir.

1. Anten güçlerini arttırmak ( kısaca antenleri daha yüksek dBı lı antenler ile değiştirmek )
2. boster kullanarak çekim alanını olmsa da çekim alnı içindeki gücü arttırmak sonuçta çekim alanını anten belirler.
3. Firma ile konuşarak gereksiz trafikleri kaldırmak mesala SSI nin çok fazla broadcast edilmesini önelemek ( RSSID )
4. Enterferance sorunlarını gidermek için kullanılmayan kanallar seçmek esala kanal 12,13,14 GHZ ise 102,104,108 gibi üst ve 6 GHZ yakın kanallar.
5. ACK time 0 değerlerine düşürmeye çalışın.

Ama işin temelinde boster ve anten yatar. Diğerleri %1 lik farklar yaratırken anten ve boster %50 varan faklar yaratır. Bu arada cihazları aldığınız firma bu konuda bir şey öneremiyor mu ?

Gönderildi : 24/02/2012 15:33

(@m.eminarslantay)
Gönderiler: 152
Estimable Member

Merhaba  Mesefa uzadıkça hız düşecektir mutlaka ve yağmur kar sisli  havalarda cihazın modülasyonu düşer. eğer harici anten takılıyorsa uc noktalardaki cihazınıza anten takın birde  distance degerini kontrol edin  ve son olarak vertical, horizontal mı ?

Gönderildi : 24/02/2012 15:57

(@FahrettinYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey,

Cihazlar 40, 20 ve 18 MHZ de yayın yapabiliyor, gürültüyü önlemek için yayın frekansını değiştiriyorum ancak bu defa da çıkış gücü düşüyor.

Cihazlar 40 MHZ de 42 dBm , 20 MHZ de 32 dBm gibi değerler de çıkış veriyor. Toplama noktasındaki cihazları karışık konfigüre ettim yayın karışılıklığı ve gürültüyü önlemek için, Bazı cihazları PtP Bridge Master, bazılarını da PtP Bridge Slave yaptım bu sayede biraz yol aldım ancak istediğim hız değerlerine ulaşamadım.

Merhaba,

Öncelikle yanıt veren herkeze teşekkür ederim. Önerilerinizin tamamını süreçte uyguladım, ancak yaşadığım sorun hakkında kesin cevaplar bulamıyorum.

Bu cihazlarda dikkat edilmesi gereken 3 nokta var,

- Cihazların yayın yaptığı frekansın tarafama yapılarak boş frekans seçilmesi. (Radyo frekansı kullandığı için bu çok önemli).

- Kesin görüş açısı ve engelsiz bir alan. Fresnel Zone.

- Cihazların trigonemetrik açı hesaplarıyla konumlandırılması. Yüksekteki cihaz aşşağı bakacak, aşşağıdaki cihaz yükseğe bakacak ve aradaki bakış açı hesabıyla belirlenecektir.,

Bu detayları yapmama rağmen her nokta olmasa da bazı noktalarda 20 Mbitlik hızı geçemiyorum. Denemelerim ve tetlerim sürüyor bu konuda gerekli çalışmalarım sonucunu sizlerle de paylaşıyor olacağım.

Noktalar arasında kullanılan cihaz.

Toplama merkezindeki cihaz.

Gönderildi : 29/02/2012 16:43

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Umarım sorunun asıl kaynağını bulabilirsiniz ve çözüm sağlarsınız. Ama daha öncede söylediğim gibi yazılımsal ayarlar stabiliteyi yükseltir ve belki %1 ila %5 oranlarında performans artışı sağlar. İşin temelinde enten güçlendirmek ve boster yatar :).

Gönderildi : 01/03/2012 15:31

(@FahrettinYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Gelişmeler hakkında bilgilendirmek istiyorum sizleri, belki ilerleyen zamanlarda burada yazılanlar birilerinin işlerini kolaylaştırır. Sorunun kaynağını buldum mu bilemiyorum ancak, bağlantı hızının 2 Mbit o lduğu noktada aşşağıda belirttiğim ürünü kullanarak hızı 25 Mbit değerine kadar yükselttim. Kullandığım ürünün farkı, OS Bridge ürünlerinden farklı bir protokol kullanması ve gürültüye takılmaması, diğer bir özelliği ise çok dar bir açı ile (10 Derece) konumlandırılması. Bu sayede sinyal çok fazla dağılmıyor, ürünün diğer bir özelliği ise diğer cihazda link kurulacak iki nokta arası manuel giriliyorken bu cihaz kendisi aradaki mesafeyi system information da gösteriyor ve sizin bu değeri girmenize olanak veriyor.

En ilginç tarafı ise OS Bridge ürünleri 450 $, bu Ürün 120 $  🙂

Gönderildi : 15/03/2012 13:18

(@ismailguney)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba 
Fahrettin Bey;

OsBridge 5NXt modelini bir proje için bizde kullanmak istedik ancak istediğimiz performansı alamadık. Senin yazdıklarından sonra ben cihazlardan şüphe etmeye başladım. 

Benim tecrübe ve şüphelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle bizim tepe noktamızda radyo ve tv vericileri çok fazla idi.(Biz bu nedenle performans alamadığımızı düşünüyoruz.Ancak diğer firmaların cihazları tıkır tıkır çalışıyor 🙁 )

Eğer böyle bir ortamda çalıştıracaksanız cihazları iyi bir şekilde topraklamak gerek,Kablo ve  RJ45 konnektörleri STP  kullanmak doğru olacaktır.

Gönderildi : 29/03/2012 20:19

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Bu urunun markasi ne ?

Gönderildi : 29/03/2012 20:30

(@ismailguney)
Active Member

Günaydın;

Cihazın markası OSBRIDGE modeli ise 5NXt, anladığım kadarı ile performans 0.  

http://www.osbridge.com/?q=en/products  

Gönderildi : 30/03/2012 10:39

(@FahrettinYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba 
Fahrettin Bey;

OsBridge 5NXt modelini bir proje için bizde kullanmak istedik ancak istediğimiz performansı alamadık. Senin yazdıklarından sonra ben cihazlardan şüphe etmeye başladım. 

Benim tecrübe ve şüphelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle bizim tepe noktamızda radyo ve tv vericileri çok fazla idi.(Biz bu nedenle performans alamadığımızı düşünüyoruz.Ancak diğer firmaların cihazları tıkır tıkır çalışıyor 🙁 )

Eğer böyle bir ortamda çalıştıracaksanız cihazları iyi bir şekilde topraklamak gerek,Kablo ve  RJ45 konnektörleri STP  kullanmak doğru olacaktır.

Merhaba,

Tepe noktanızda radyo ve tv vericilerinin fazla olması büyük sorun olabilir/olmayabilirde, bunu anlamak için OS Bridge üzerinden frekans tarattırmak gerekiyor. Yurtdışı da bu cihazlarda sorun olduğu yönünde bizi bilgilendirdi, Mesala 5NXt-60 modellerinde uzaklığın 4 katı değeri girip cihazı ayarlamak gerekiyor. www.ubnt.com, bu ürünler muhteşem.

Gönderildi : 30/03/2012 11:35

(@ismailguney)
Active Member

Bizim 5NXt ile yaşadığımız sorun sizinkine çok benziyor. Yaklaşık 12Km lik mesafede(-50 Dbi ve -55Dbi sinyal seviyesi ile) 9 Mb lik hızı geçemedik bu durum 8Km içinde aynı, cihaz üzerinde frekans taraması yaptığımızda da çok fazla sinyal bulamadık buna rağmen sinyal aralığı boş frekanslar seçerek kullanmaya çalıştık, sonuç pek değişmedi. (Havalar ısınıncaya kadar projeyi askıya aldık)

Senin tecrübelerinden de istifade etmek isterim, sonuç olarak; farklı lokasyonlarda  bizden daha fazla cihazla uğraşmışsın.

Cihaz performansını etkileyen, senin dikkatini çeken bilgileri paylaşa bilir misin, umarım senin tecrübelerin bizim sorunumuzu çözer. 

Gönderildi : 30/03/2012 12:47

(@FahrettinYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bizim 5NXt ile yaşadığımız sorun sizinkine çok benziyor. Yaklaşık 12Km lik mesafede(-50 Dbi ve -55Dbi sinyal seviyesi ile) 9 Mb lik hızı geçemedik bu durum 8Km içinde aynı, cihaz üzerinde frekans taraması yaptığımızda da çok fazla sinyal bulamadık buna rağmen sinyal aralığı boş frekanslar seçerek kullanmaya çalıştık, sonuç pek değişmedi. (Havalar ısınıncaya kadar projeyi askıya aldık)

Senin tecrübelerinden de istifade etmek isterim, sonuç olarak; farklı lokasyonlarda  bizden daha fazla cihazla uğraşmışsın.

Cihaz performansını etkileyen, senin dikkatini çeken bilgileri paylaşa bilir misin, umarım senin tecrübelerin bizim sorunumuzu çözer. 

Merhaba,

Bildiğim bütün detayları paylaşıyorum, aylarca bu cihazlarla yatıp kalktım sorunlarımı giderdim gibi ama bunu yaparken farklı cihaz ve modellerde kullandım OS Bridge ürünleri açık alanlarda kullanılıyor, öncelikle kullandığınız yerde cihazların birbirlerini gördüğü noktalarda görüş engeli olmamalı.

Sizden cihazın arayüzünde aldığınız radio iletişim hızı değerini TX/RX yazmanızı rica ediyorum.

Bunu alırken Kaç MHZ de alıyorsunuz. (20,40) ?

Sinyal seviyeniz hangi aralıkta (-50 Dbi - -80 Dbi) hangi degerde ? 

Firmware versiyonunuz nedir ?

8 KM ve 9 KM bu cihazlar için aslına ideal mesafe ancak Advanced Setting de mesafe aralığını 8 Km için 40 Km 9 Km için 45 Km gibi değerler girerek denediniz mi. Buna ek olarak bölge ismi Avrupa / Asya hangisini seçiyorsunuz ? Bunlar çıkış güçlerini etkiliyor.

Hava şartları cihazların çalışmasında etkili oluyor, rüzgarda ve karlı/yağmurlu havalarda %10 oranında veri/sinyal kaybımız oluyor. Cihazların arayüzlerini Coogle Chrome ile açtığınızda sinyal seviyesinde çok fazla iniş ve çıkışlar oluyormu buna bakın. Eğer oluyorsa cihazlarda rüzgarda sallanma oluyor olabilir.

Cihazlar 45 derece açı ile konumlandırılıyor, cihazları E Plan ve H plan olarak farklı konumlandırmalarını da denemelisiniz. Bunu yaparken trigononometrik açı hesapları yapılması gerekiyor. Bunları da yaptığınız sonuçlarda olumlu değişmeler oluyor.

Bit Data Rate                                 300 Mbps  270 Mbps  240 Mbps  180 Mbps  120 Mbps  90 Mbps  60 Mbps  30 Mbps
OSBRiDGE 5NXi Mesafe Metre    6100   7600  7200   7900   8400   8800   9400   10500

Bu değerler Cihazın User Manuelindeki değerlen ancak bunlar Radio İletişim hızı olduğu için gerçek TCP/IP olarak bu cihazlar 9400 metre de max olarak 20-25 Mbit değer verebilirler. Bunu dikkate alınız.

Cihazların firmware versiyonları TR için 4.14R olarak güncellendi bu versiyonu güncelleyiniz.

Kullandığınız Cat6 kablo nun da kaliteli olmasına dikkat ediniz.

Aklıma gelen detaylar şuan için bunlar, bu detaylara dikkat etdiğinizde biraz daha iyileştirme sağlayabilirsiniz. Ancak 5Nxt modelinin bir üst modeli daha var çok daha sağlıklı çalışan, bunlarda olmaz ise 5Nxt-60 (Davul Anten) kullanabilirsiniz. Davul antenler ile 10 Km mesafede 70 Mbit alıyorum.

Benim size tavsiyem eğer gecikme olmadıysa AirMax Nano Bridge kullanmanız, farklı protokol kullandığı için sıkıntı yaşamadan kullanırsınız.

Gönderildi : 30/03/2012 16:51

(@FahrettinYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Son durum nedir ?

Gönderildi : 06/04/2012 19:27

(@ismailguney)
Active Member

Merhaba Fahrettin Bey;

Havalar ısındı ve bizim operasyonlar tekrar başladı 🙂

Bu defa daha tecrübeli yaklaşıp sorunu çözme yolunda yavaş yavaş ilerlemeye başladık.

Test için bir lokasyonu merkez ile bağladık ve testlerde 50-80 Mbit bağlantı gördük, diğer lokasyonları da sisiteme dahil edip test ettiğimiz de daha sağlıklı sonuçlar elde edeceğiz.

Çalışmaların sonuçlanması ile sonuçları sizinle de paylaşacağım.

Gönderildi : 13/06/2012 18:01

Paylaş: