Forum

ADSL ve Vpn Router ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ADSL ve Vpn Router hakkinda...

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@MuratAktas)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi Çalismalar.
ADSL ile Vpn Router Tavsiye hakkinda birkac kere konu acildi ama ben acikcasi pek yeterli bir cevap alamadigimi düsündügüm icin tekrar bu konu hakkinda tekrar sorma gereksinimi duydum.

Piyasada Linksys,Lancom,Draytek,Netgear,Fortigate,Motorola,Zyxell,....  gibi ürünler var. Bu ürünler tün yönlerini düsünerek icinde avantajlari ve dezavantajlari nelerdir.

1 merkez ve 5 sube ofisim var. hepsini 16000 adsl cikisi var. arasinda Vpn baglantisi kurmak istiyorum.

ADSL telekom router belli araliklarda hattan koptugu icin telekomun bana dedigi Adsl router daha profesyonel bir marka almanizi öneriririz dedi. Marka model olarak belirtmedi.

Merkez kullanici sayisi 20
Subeler kullanici sayisi 3- 5 arasi

Merkezi veri havuzu Mysql olan ERP ile programi ile database upload ediliyor. Kurulumu yaptiktan sonra sikinti cikarmadan sürekli calismasini istiyorum. Siz benim yerimde olsaniz hangi ürün ve modeli kullanirsiniz.

Tesekkürler...

Gönderildi : 26/01/2012 15:11

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Şubeler için Vigor (ADSL,VDSL birlikte olan v.s. modelleri var) , merkez için ise fortigate 80 C işinizi görecektir.

Gönderildi : 26/01/2012 15:16

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Neden Şubeler için Draytek,  merkez için ise fortigate marka görecektir diyorsunuz.

Farkli farkli marka olmasi bir dezavantaj degilmi?

Gönderildi : 26/01/2012 15:59

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Şubelerdeki kullanıcı sayısı ve VPN için kullanacakğınız yapıdan ötürü tercih ettim. Farklı marka olması dezavantaj olur diyemeyiz. Cihazların özellikleri ve yapabildikleri önemlidir. Sonuçta VPN yapacaksınız. Ayrıca saha tecrübeme güvenerek ve daha önce böyle projeler yaptım ve yapıyorum da bu nedenle işinizi görebileceğini rahatlıkla söylüyorum.

Hatta 2 hafta önce buna benzer projeyi bitirdim. Merkezde Fortigate 80C şubelerde Vigor kullandım yapı olarakta site to site vpn kurdum çok sağlıklı çalışıyor.

Ama illaki hepsinde aynı olsun derseniz maliyetiniz artacaktır. Merkezde UTM seçme nedenim ise birden farklı çünkü UTM cihazlarda aynı zamanda koruma sağlarken VPN yapabilir (site to site , client to site birlikte kullanabilirim.) Kural tabanlo policy yazabilir, kullanıcıların interneti proaktif kullanmasını sağlayabilirim.

Gönderildi : 26/01/2012 16:09

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rafet bey, bu konuda tecrübem olmadigi icin kesinlikle düsüncelerine itibar ediyorum. Cevabiniz icinde tesekkür ederim. Sadece detaylarini ögrenmek istedigim icin o sekilde sordum.... bu konuda baska önerisi olan arkadaslardanda yorumlarini almak isterim...

Gönderildi : 26/01/2012 16:31

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hattan düşme olayı

modemin ADSL hattından düşmesimi

sizin halihazırdaki yapıda kurmuş olduğunuz VPN bağlantısının düşmesimi ? 

Gönderildi : 26/01/2012 20:29

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ADSL hattindan düsmesi...

Suan itibari ile bizim hali hazirda bir vpn baglantisi yok... Software olarak bazinda bir vpn var. Ondanda pek  verim alamadik acikcasi...

Hardware vpn gecis yapmak istiyoruz...

Gönderildi : 26/01/2012 21:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0

ADSL hattan düşme durumunuz varsa

Telekomla görüşeceksiniz.

Hızınızı düşürmek gerekebilir bu durumda.

benim tecrübeme göre telefonda bekleyin. hızınızı adım adım düşürülmesini sağlayın. 16-14-12...

16Mbit de sorun çıkaran hat 12 MBitte paket kayıpsız vs. daha verimli çalışabilir.

Ayrıca kimi durumlarda 4 Mbitte sorunlu iken  8 Mbitte sorunsuzda çalışabilir.

Ayrıca bağlı bulunduğunuz port sorunlu olabilir. Bu hız değişikliklerinden fayda görmezseniz port değişikliği talep edin.

bunları yapmadan hangi modemi alırsanız alın fayda göremezsiniz. Sorun santralle işyeriniz arasında 

Tüm bunları yaptıktan sonra VPN performans ve sorunlarınızı incleyin.

Gönderildi : 28/01/2012 15:22

Paylaş: