Forum

Sözleşme Ö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sözleşme Örneği

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
765 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba

Network kablo değişimi ve switch değişimi ile ilgili bir değişimimiz söz konusudur. Bununla ilgili sözleşme çalışması yapmam gerekiyor. Elinde bu şekilde proje yapıp ta sözleşme oluşturan arkadaş var mıdır acaba?

Gönderildi : 14/07/2008 17:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Piramit bilgisayardan Mahmut bey ile görüşün ellerinde örnek olabilir 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2008 05:09

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Hocam.

Aynı konunun içeriği olduğu için buraya yazmak istiyorum.

Fiberoptik kablonun veri iletişim hızını test etmek için hangi işlemler uygulanmalıdır.

Basitçe aklıma gelen iki lokasyon arasında veri aktarma işlemi başlatarak network trafiğini izlemek. Bunun haricinde önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır. Teşekkürler.

Gönderildi : 15/07/2008 11:36

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Merhaba,

F/O  için test cihazları var. Pahalı cihazlar. Sonlandırmaya yapacak olan firmaya sorup teklif alabilirsin. Teklifte test için ayrı kalem belirtmesi lazım.

Gönderildi : 15/07/2008 11:45

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu cihazların olduğunu biliyorum.

Peki bu cihazlar kablodan geçecek olan verinin o andaki hızını test edebiliyor mu? yada bu cihazlar test bakımından neleri yapabiliyor?

Gönderildi : 15/07/2008 13:31

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Evet yapıyor. Cihazın asıl fonksiyonu, F/O kablonun veri transfer değerlerini ölçmek ve veri kaybını raporlamak. 

Gönderildi : 15/07/2008 13:52

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

OTDR denilen ve genelde telekom gibi büyük firmalarda bulunan(50 bin $ üstü) pahalı cihazlarla zayıflatma katsayısını vs. ölçerler(yüksek doğruluk ve mesafe desteğiyle). Arada kopuk olan(kaçak olan) kabloyuda bu cihazlar aracılığıyla kablonun kaçıncı metresinde sorun olduğunu görebilirler.

http://www.erete.com.tr/urun.asp?detay_id=305

http://www.erete.com.tr/urunler.asp?marka_id=5&kategori_id=24&altkategori_id=-1

buna benzer ürünlerle local olarak test ettirebilirsiniz.

Gönderildi : 16/07/2008 04:43

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sözleşmenin yanısıra teknik şartname hazırlayan arkadaş var mıdır acaba? Kablolama işi ile ilgili.

Gönderildi : 21/09/2008 09:01

(@cozumpark)
Gönderiler: 16308

YEREL AĞ KABLOLAMA VE AĞ DONANIMI ALIM ŞARTNAMESİ

1. Topoloji ve Kapasite
1.1.  ŞİRKETin A noktasi ile B noktasi arasına single mode F/O kablo çekilecektir ve iki nokta arasındaki bağlantı hızı 2 Gbps olacaktır.
1.2. Kablolama ana merkezi seçilen Sistem odası X noktasinda bulunmaktadır. Lokasyon geneline dağıtım 6 noktadan yapılacaktır. 

1.3. Ana merkez için L3 omurga anahtarı önerilecektir.
1.4. 5 adet dağıtım merkezinde  L2 erişim anahtarları kullanılacaktır.
1.5. Dağıtım merkezleri ile ana merkez arasındaki omurga bağlantıları multimode F/O kablo ile sağlanacaktır.
1.6. L2 anahtarlı dağıtım merkezlerinden, L3 anahtara 1 Gigabit hızında bağlantı sağlanacaktır.
1.7. Gigabit Interface Modülleri çalışma mesafelerine göre uygun özellikte önerilecektir.
1.8. UTP ve Fiber Kablo metraj bilgileri Ek-1 de verilmiştir.

3. Kablolama
3.1. UTP Kablolama
3.1.1. Kullanılacak UTP kablo, Kategori 6 (Kat-6) standartında olacaktır.
3.1.2. Toplam kullanılacak kablo miktarının13.500 m Kat 6 Utp kablo olduğu tahmin edilmektedir.  Birim fiyat üzerinden harcanan kadar kablo fatura edilecektir.
3.1.3. Kullanıcı tarafı bağlantılar UTP Kat-6 patch kablolar ile Kat-6 standartındaki RJ45 prizlere yapılacaktır.
3.1.4. Kullanıcı tarafındaki patch kablolar 3 m uzunluğunda olacaktır.
3.1.5. Patch Panel tarafındaki patch kablolar 2 m uzunluğunda olacaktır.
3.1.6.  Kullanıcı için 180 adet, Patch Panel tarafı için 180 adet olmak üzere Kat-6 standartında toplam 360 adet UTP patch kablo önerilecektir.
3.1.7. 3 m lik 100 adet Kat 6 Utp patch kablo ilaveten yedek olarak önerilecektir.
3.1.8. Dağıtım merkezlerinde ve Sistem odasındaki patch paneller Kat-6 standartında olmalıdır.
3.2. F/O Kablolama
3.2.1. A noktasi ile B noktasi arasına 700 m 12 damar outdoor single mode F/O kablo çekilecektir.
3.2.2. A noktasinda toplam 1060 metre 8 damar multimode Outdoor tipi F/O kablo çekilecektir. 6 noktada fiber optik sonlandırılacaktır.
3.2.2.1. Sistem Odası’ndan b noktasindaki  ofislere 130 m  8 damar multimode Outdoor tipi F/O kablo çekilecektir.
3.2.2.2. Sistem odasından x kontrol binasına 180 m 8 damar multimode F/O outdoor tipi kablo çekilecektir.
22.03.2005 4-3/6

3.2.2.3. Sistem odasından x ofisine 300 m 8 damar multimode F/O outdoor tipi kablo çekilecektir.
3.2.2.4. x ofisinden y  ofise 250 m 8 damar multimode F/O outdoor tipi kablo çekilecektir.
3.2.2.5. Sistem Odasından z noktasina 200 m 8 damar multimode F/O outdoor tipi kablo çekilecektir.

6. Genel Şartlar
6.1. Firma, sipariş tarihi ile çalışır durumda teslim tarihi arası geçecek işin tamamlanma süresini teklifinde belirtecektir.
6.2. Teklifteki tüm kalemler birim fiyat ve miktarları ile belirtilecektir.
6.3. Anahtarlara, istenilen konfigürasyonda çalışır durumda tesliminden itibaren 12  ay süreyle bakım/onarım, yazılım güncelleme garantisi verilecektir.
6.4. ŞİRKET sipariş kesinleşinceye kadar, teklif edilen kalemlerde her türlü değişiklik (adet, metre, vb.) yapma hakkına sahiptir.
6.5. Teklif edilen tüm aktif donanımlar aynı marka olacaktır. Cisco ya da Nortel markası tercih edilecektir.
6.6. İş bitiminde Kat-6 kablolama sertifikası verilecektir. 
6.7.  ŞİRKET diğer fabrika ve ofislerinde bu projede kabul edilen malzeme ve işçilik fiyatları esas alınarak bu iş de aynı firmaya yaptırabilecektir.
6.8. Garanti süresi içinde firma, herhangi bir arıza durumunda arıza bildirildiği andan itibaren mesai saatleri içerisinde en geç 4 iş saati içerisinde, mesai saatleri dışında ise 8 iş saati içerisinde arızadan önceki güvenli duruma getirecektir. Bu sürenin aşıldığı her saat için, urunlerin USD karşılığı toplam satınalma bedelinin %1‘i kadar ceza uygulanacaktır.

Ek 1. UTP ve F/O tahmini metraj  bilgileri,
Ek 2.   ağ bağlantı planı

Gönderildi : 22/09/2008 01:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

eline sağlık Deniz çok güzel bir bilgi

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/09/2008 01:42

(@cozumpark)

Yukarida yazan bilgi genel olarak uygulanir.Uluslararsi standartlarda Modul 13 dedigimiz . kablolama,aktif cihazlar. pasif cihazlar, sistem odasi kurulum standartlari, PBX sistem standartlari ve sartnamelerini istenildigi taktirde paylasabilirim.

saygilarimla.

Gönderildi : 22/09/2008 01:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ok o zaman sen gönder biz dosyalar bölümüne koyalım

Gönderildi : 22/09/2008 01:51

(@cozumpark)

anlastik mailliyorum sana.

Gönderildi : 22/09/2008 01:55

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Dosya eklendiyse ilgili linki gönderir misiniz?

Gönderildi : 22/09/2008 13:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

henüz bana gelmedi 🙂

Gönderildi : 24/09/2008 10:01

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Geldi mi hocam?

Gönderildi : 30/09/2008 00:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

sence ??? Deniz bu bekliyoruz...

Gönderildi : 01/10/2008 01:34

Paylaş: